Yeni çalışma: Bebeğinize ne kadar çok sarılırsanız, beyni bundan o kadar çok fayda görür.

Yazan: Heather Marcoux

12 Haziran 2017

Bebeklerine ilk sarıldıkları anı hiçbir anne baba unutmaz ve yeni yapılan bir araştırmaya göre bu ilk sarılmalar beyin tepkilerini arttırıyor ve yeni doğan bebeklerin yaşayabileceği diğer travmaları dengelemeye yardımcı oluyor.

Ohio, Columbus’daki Nationwide Çocuk Hastanesinde dünyaya gelen zamanında doğmuş ve prematüre 125 yeni doğan üzerinde yapılan bir ankette anne babaların ve bebekle ilgilenen kişilerin ilk, yumuşak şefkat gösterilerinin bebeğin beyninin yumuşak dokunuşa karşı nasıl tepki verdiği üzerinde uzun süreli etkileri olduğu tespit edilmiştir. Bu da sarılmaya erken maruz kalmanın erken doğan bebeklerin şefkati bunaltıcıdan ziyade hoş olarak deneyimlemelerine yardımcı olabileceği ve aynı zamanda olumlu beyin tepkilerini uyardığı anlamına gelmektedir.

Geçtiğimiz on yıl içinde bir doğum servisinde bulunan biri bebeği göğse yatırmanın ve tensel temasın faydalarını duymuştur ama bu yeni bilgi annenin veya babanın göğsünde sarılarak geçirilen saatlerin hassas prematüre bebeklerde olumsuz deneyimleri etkisizleştirebileceğini bile kanıtlamaktadır.

Araştırmacılar beyin tepkilerini ölçmek için bebeklerin başını saran yumuşak bir EEG ağı kullanmıştır. Bebeklere hastaneden eve gönderilmeden önce yumuşak bir hava üflemesi ile dokunulmuştur. Zamanında doğan bebekler prematüre bebeklere göre daha kuvvetli beyin tepkileri deneyimlemiştir, doğumdan hemen sonra ağrılı tıbbi müdahalelere katlanmak zorunda kalan bebeklerin beyin tepkileri en zayıf tepkilerdir.

Araştırmacılar prematüre bir bebeğin dokunma algısının doğar doğmaz maruz kaldığı tıbbi müdahalelerden (sık sık ağrı ilaçları almaktadırlar) etkilenmesi karşısında şaşırmıştır. İşin iyi tarafı, sarılmanın bu olumsuz deneyimleri dengelemeye yardımcı olabilmesidir.

Araştırmada prematüre bir bebeğin anne-babasından veya hastane çalışanlarından aldığı temas ne kadar destekleyici olursa, bebeğin beyin tepkilerinin de o kadar kuvvetli olacağı tespit edilmiştir.

Yazarlardan Dr. Nathalie Maitre’ye göre, anket yeni doğan yoğun bakım ünitelerinde uzun bir süre kalan bebekler için ten temasının kesinlikle yaşamsal önem taşıdığını göstermektedir. Bir bebek yeni doğan yoğun bakım ünitesinde kaldığında, annesi ve babası onu her zaman kucaklarına alamamaktadır.

Maitre, Science Daily’ye verdiği demeçte şöyle demiştir: “Anne babalar bebeklerini kucaklarına alamadıklarında hastaneler bazen bir hastane ortamında olmayan, dikkatle planlanmış bir dokunma deneyimi sunabilecek meslek ve fizik terapi uzmanları çalıştırmak isteyebilirler.”

Yeni doğan yoğun bakım ünitesinde bulunabilecek anne babalar için bizzat ekstra yumuşak dokunuşlarda bulunmak anne ve babaları sıklıkla epey çaresiz hissettiren bir durumda kontrolü biraz da olsa ele almanın bir yolu olabilir.

Yumuşak bir kucaklamanın bir iğne batmasını etkisizleştirmeye yardımcı olabileceğini bilmek de anne babaların erken doğan bebeklerine mümkün olduğu kadar çok sarılmaları için bir diğer nedendir – bunun için başka bir nedene gerek olmasa da.

Biz anne babalar bebeklerimize sarıldığımız zaman sık sık kalbimizin daha da büyüdüğünü hissederiz, ancak gerçek şu ki, onların beyinleri bizim bağlarımızdan da hızlı gelişiyor.

Kaynak: https://www.mother.ly/news/research-shows-babies-first-hugs-have-lasting-positive-effects-on-their-brains?utm_source=rebeccaeaines&utm_medium=partnership&utm_campaign=fbpost#close

New study: The more you hug your baby, the more her brain benefits

by Heather Marcoux

on July 12th 2017

No parent will ever forget the first time they hug their baby, and new research suggests those earliest baby hugs boost brain responses and can help offset other traumas newborns may experience.

A survey of 125 full-term and premature newborns at Nationwide Children’s Hospital in Columbus, Ohio, found early, gentle displays of affection from parents and caregivers have lasting effects on how baby brains react to gentle touch. That means early exposure to hugs could help pre-term babies experience affection as pleasant rather than overwhelming while also stimulating positive brain responses.

Anyone who has been on a maternity ward in the last decade has no doubt heard about the benefits of kangaroo care and skin-to-skin contact, but this new information proves those hours spent cuddling on mom or dad’s chest can even counteract negative experiences among vulnerable premature babies.

Researchers used a soft EEG net stretched over the babies’ heads to measure brain responses. The little ones were touched with gentle puff of air just before they were sent home from the hospital. The full-term babies experienced a stronger brain response than their premature peers, and, of the premature babies, those who’d had to endure painful medical procedures shortly after birth had the weakest brain reactions.

The researchers were surprised to find that a preemie’s perception of touch can be affected by early medical procedures (as they often receive pain medications). But the good news is that hugs can help counteract the negative experiences.

The survey found the more supportive touch a premature baby received from their parents or hospital staff, the stronger their brain responses were.

According to one of the authors, Dr. Nathalie Maitre, the survey indicates skin-to-skin care is absolutely vital for babies spending a long stretch of time in neonatal intensive care units. When a baby is stuck in the NICU, mom and dad aren’t always available for hugging duty.

“When parents cannot do this, hospitals may want to consider occupational and physical therapists to provide a carefully planned touch experience, sometimes missing from a hospital setting,” Maitre tells Science Daily.

For parents who are able to be present on the NICU, providing the extra gentle touches themselves can be a way to take back a little bit of control in a situation that often makes moms and dads feel pretty helpless.

Knowing that a gentle hug can help counteract the prick of a needle is just one more reason for parents to snuggle their preemie as much as possible—not that anyone needs another reason.

We parents often feel like our hearts are growing bigger each time we hug our little ones, but the truth is, their brains are growing even faster than our bonds.

Source: https://www.mother.ly/news/research-shows-babies-first-hugs-have-lasting-positive-effects-on-their-brains?utm_source=rebeccaeaines&utm_medium=partnership&utm_campaign=fbpost#close

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s