Çalışmalar çok fazla sayıda oyuncağın çocuklar için kötü olduğunu ileri sürüyor

Bu ebeveynlerin öteden beri şüphelendiği bir şeydi. Yeni bir çalışma çok fazla oyuncağı olan çocukların dikkatinin daha kolay dağıldığını ve kaliteli oyun zamanından keyif almadıklarını ileri sürmektedir.

ABD, Ohio’daki Toledo Üniversitesi’ndeki araştırmacılar yeni yeni yürümeye başlayan 36 çocuğu topladılar ve onları bir odada yarım saat boyunca dört veya 16 oyuncakla oyun oynamaya davet ettiler.

Küçük çocukların oynayacak daha az oyuncakları olduğunda daha yaratıcı olduklarını tespit etmişlerdir. Ayrıca, daha az oyuncakları olduğunda çocuklar her oyuncağın başka nasıl kullanılabileceğini düşünerek ve oyunlarının süresini uzatarak her oyuncakla iki kat daha uzun süre oynamışlardır.

Araştırmacılar ebeveynlerin, okulların ve çocuk yuvalarının oyuncakların çoğunu kaldırmaları ve az sayıda oyuncağı belirli aralıklarla çıkararak çocukları daha yaratıcı olmaya ve dikkat sürelerini arttırmaya teşvik etmeleri gerektiği sonucuna varmaktadırlar.

Çalışmanın başyazarı Dr. Carly Dauch Infant Behaviour and Development.dergisine şunları söylemiştir: “Bu çalışmada yürümeye yeni başlayan çocukların çevresindeki oyuncak sayısının çocukların oyun kalitesini etkileyip etkilemediği belirlenmeye çalışılmıştır.”

“16 oyuncaklı durumda yüksek sayıda oyun oynanmasının oyunun süresini ve derinliğini engellediği görülmüştür. Mevcut olan diğer oyuncaklar dışarıdan dikkat dağıtıcı bir kaynak teşkil etmiş olabilir.”

“2-4 yaş arasındaki dönemde çocuklar dikkat üzerinde daha üst seviyede kontrol geliştirirler ama tam olarak hâkim olamayabilirler. Dikkatleri ve dolayısıyla oyunları, içinde bulundukları ortamdaki dikkat dağıtıcı etkenler nedeniyle bölünebilir.

“Mevcut çalışmanın sonuçları çok fazla sayıda oyuncağın böyle dikkat dağıtıcı bir etken teşkil edebileceğini ileri sürmektedir.

“Yeni yürüyen çocukların bulunduğu ortamda daha az oyuncak olduğu zaman çocuklar tek bir oyuncakla daha uzun süre oynamakta ve bu sayede keşfetmek ve daha yaratıcı oyunlar oynamak için daha iyi odaklanabilmektedirler.”

İngilizler her yıl oyuncaklara 3 milyar pounddan fazla harcamaktadır ve anketler tipik bir çocuğun toplam 238’den fazla oyuncağı olduğunu fakat ebeveynlerin çocukların her gün sadece ‘en sevdikleri’ 12 oyuncakla, yani toplam oyuncaklarının sadece yüzde beşi ile oynadıklarını düşündüklerini göstermektedir.

Bununla birlikte, çok fazla sayıda oyuncağın dikkat dağıtıcı olabileceği bir araştırma tarafından ilk defa ileri sürülmemiştir. 1990larda Alman araştırmacılar Elke Schubert ve Rainer Strick oyuncakların Münih çocuk yuvasından üç ay boyunca alındığı bir deney yapmışlardı.

Sadece birkaç hafta içinde çocuklar duruma alışmışlar ve oyunları daha yaratıcı ve sosyal hale gelmiştir. Bu araştırmacılar bulgularını The Toy-free Nusrery adlı bir kitap yayınlayarak paylaşmıştır.

Yazar Joshua Becker de ClutterFree with Kids adlı kitabında boş alanları olan oyun odaları yaratıcılığı desteklediği, dikkat süresini uzatmaya yardımcı olduğu ve küçük çocuklara eşyalarına iyi bakmayı öğrettiği için daha az oyuncağın çocuklar için daha iyi olduğunu iddia etmektedir.

Joshua Becker: “Bir çocuk arkasında hala sayısız seçenek varken önündeki oyuncağın kıymetini bilmeyi nadiren öğrenecektir.”

“Çocukların çok fazla oyuncağı olunca, doğal olarak oyuncaklarına çok iyi bakmayacaklardır. Ellerinin altında başka bir oyuncak olduğu müddet oyuncaklarına değer vermeyi öğrenmeyeceklerdir.

“Daha az oyuncak çocukların sorunları sadece ellerindeki malzemelerle çözerek becerikli olmalarını sağlar. Ve becerikli olmak önemli bir nimettir.

Bu araştırma Infant Behaviour and Development adlı dergide yayınlanmıştır.

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/12/05/many-toys-bad-children-study-suggests/

Too many toys are bad for children, study suggests 

It’s what parents have suspected all along. Children who have too many toys are more easily distracted, and do not enjoy quality playtime, a new study suggests.

Researchers at the University of Toledo in Ohio, US, recruited 36 toddlers and invited them to play in a room for half an hour, with either four toys, or 16 toys.

They found that youngsters were far more creative when they had fewer toys to play with. They also played with each for twice as long, thinking up more uses for each toy and lengthening and expanding their games.

The authors conclude that parents, schools and nurseries should pack away most of their toys and just rotate a small number regularly, to encourage children to become more creative and improve their attention spans.

“This study sought to determine if the number of toys in toddlers’ environments influences the quality of their play,” said lead author Dr Carly Dauch in the journal Infant Behaviour and Development.

“The higher number of incidences of play in the 16 toy condition did seem to interfere with duration and depth of play. Other toys present may have created a source of external distraction.

“During toddlerhood, children develop, but may not have mastered, higher level control over attention. Their attention, and therefore, their play may be disrupted by factors in their environments that present distraction.

“The results of the present study suggest that an abundance of toys may create such a distraction.

“When provided with fewer toys in the environment, toddlers engage in longer periods of play with a single toy, allowing better focus to explore and play more creatively”.

Britons spend more than £3 billion each year on toys and surveys have shown that a typical child owns 238 toys in total but parents think they play with just 12 ‘favourites’ on a daily basis making up just five per cent of their toys.

However it is not the first time that research has suggested that too many toys can be distracting. In the 1990s German researchers, Elke Schubert and Rainer Strick conducted experiment where toys were taken away from Munich nursery for three months.

After just a few weeks, the children re-adjusted and their play became far more creative and social. They published their findings in a book, The Toy-free Nursery.

In his book, ClutterFree with Kids author Joshua Becker also argued that fewer toys are better for children because sparse playrooms encourage creativity, help develop attention spans, and teach youngsters about taking care of their possessions.

“A child will rarely learn to fully appreciate the toy in front of them when there are countless options still remaining on the shelf behind them,” he said.

“When kids have too many toys, they will naturally take less care of them. They will not learn to value them if there is always a replacement ready at hand.

“Fewer toys causes children to become resourceful by solving problems with only the materials at hand. And resourcefulness is a gift with unlimited

The research was published in the journal Infant Behaviour and Development.

Source: http://www.telegraph.co.uk/science/2017/12/05/many-toys-bad-children-study-suggests/

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s