Araştırmalar sürekli cep telefonlarını kontrol eden ebeveynlerin kısa dikkat süresine sahip çocuklar yetiştireceklerini ileri sürüyor

Psikologlar bir ebeveynin dikkat süresi ile bunun çocuklarının konsantrasyonu üzerindeki etkisi arasındaki ilk doğrudan bağlantıyı buldular.

Araştırmalar çocuklarıyla oynarken telefona bakan veya dikkati dağılan ebeveynlerin kısa dikkat süresine sahip çocuklar yetiştirebileceklerini ileri sürüyor.

Psikologlar bir ebeveynin bir oyuncağa dikkatini ne kadar süre verdiği ile bunun çocuklarının konsantrasyonu üzerindeki etkisi arasındaki ilk doğrudan bağlantıyı bulduklarını söylediler.

Current Biology adlı dergide yayınlanan çalışmanın çocuğun okulda performans sergilemeye devam etmesi üzerinde de etkileri olduğunu eklediler.

“Çocuğun davranışına duyarsız birileri varsa, bu gelecekteki sorunlar için bir tehlike işareti olabilir.”

Dr Chen Yu

Uzmanlar 36 ebeveynin ve bir yaşındaki çocuklarının göz hareketlerini başa monte edilen kameralarla izlediler.

Çocuklarıyla mümkün olduğu kadar doğal olabilmelerini sağlamak için ebeveynlere neyi incelediklerini söylemediler.

Indiana Üniversitesi’nden uzmanlar tarafından yürütülen çalışma bir ebeveynin ve dolayısıyla bebeğinin oyun oynarken bir objeye ne kadar çok dikkatini verirse, bebeğin objeye dikkatini vermeye ebeveyn durduktan sonra bile  o kadar devam ettiğini göstermiştir.

Dikkati dağılan ve başka yere bakan veya arkasına yaslanıp oyun oynamayan ebeveynlerin bebekleri en kısa dikkat süresine sahipti.

Araştırmacılar oyunu yönlendirmeye çalışan ebeveynlerin – oyuncakları tutmak ve adını söylemek gibi – çocuklarının dikkat sürelerinin oyunu çocuklarının yönlendirmesine izin veren ebeveynlerin çocuklarının dikkat süresinden daha kısa olduğunu da tespit etmiştir.

Çalışmayı yürüten Dr Chen Yu: “Çocukların dikkati sürdürme yeteneği ilerideki dil edinimi, problem çözme ve diğer temel bilişsel gelişim alanlarındaki gelecek başarısının güçlü bir göstergesi olarak bilinmektedir.

“Çocukları oyun oynarken dikkati dağılan veya çok dalıp giden ebeveynlerin çocukların gelişmekte olan dikkat sürelerini gelişimin kilit aşamalarından birinde olumsuz etkiledikleri görülmektedir.

“Çocuğun davranışına duyarsız birilerinin olması, gelecekteki sorunlara yönelik bir tehlike işareti olabilir.”

Dr. Yu ebeveynlerin çocuklarının oynadıkları şeylere ilgi göstererek onları dikkat sürelerini uzatma konusunda “destekleyebileceklerini ve eğitebileceklerini” ifade etmiştir.

“Çünkü uzun dikkat süresi okul başarısı için önemlidir, bu etki uzun dikkat süresi açısından bireysel farklılıkları anlamanın ve potansiyel olarak uzun dikkat süresi gelişimini etkilemenin bir yolunu sunar.”

Çalışmanın ortak yazarlarından Dr Linda Smith: “Çalışmamız dikkatin sosyal etkileşimden etkilendiğini dikkate alan ilk çalışmalardan. Dikkatin gerçekten de iki sosyal partner tarafından yapılan bir aktivite olduğu görülmektedir, çalışmamız da bir bireyin dikkatinin başka bir bireyin dikkatini etkilediğini göstermektedir.”

Dr Yu çalışmaya katılıp çocuklarıyla oynayan pek çok ebeveynin “çok zorlandığını” ve oyunu yönlendirdiğini söylemiştir.

“Oyuncakları çocukları için tutarak ve objelerin adını söyleyerek ebeveynlik becerilerini göstermeye çalışıyorlardı. Ama kamera görüntülerini izleyince, çocukların gözlerinin tavanda veya ebeveynlerinin omzunda gezdiğini gerçekten görebiliyorsunuz.”

Daha başarılı olan ebeveynler çocuklarının oyunu yönlendirmesine izin verenlerdi.

“Bu ebeveynler çocuklar bir oyuncağa ilgi gösterene kadar beklediler ve sonradan objenin adını söyleyerek ve oyuna teşvik ederek oyuna dâhil olup ilerlettiler.”

“Duyarlı ebeveynler çocuklarının ilgi alanlarına karşı hassastı ve dikkatlerini desteklediler.”

Hem ebeveynler hem de bebekler bir oyuncağa 3.6 saniyeden fazla dikkatini verdiğinde, bebekler objeye ortalama 2.6 saniye daha bakmaya devam ettiler. Bu süre ebeveynlerinin oyuncağa olan ilgisi kaybolan bebeklerin dikkat süresinden dört kat daha uzundur.

Dr Yu bu ekstra saniyelerin oyun boyunca arttırılması durumunda- ve bu oyunların zihinsel gelişimin kritik aşaması boyunca aylarca her gün oynanması halinde- etkisinin çok önemli olduğunu ifade etmektedir.

Dr Smith şunları eklemektedir: “Bir bebeğin hayatında her gün görülen bu etki güçlü uzun süreli dikkat ve konsantrasyon becerilerinin kaynağı olabilir.”

Kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/04/28/parents-who-constantly-check-mobile-phones-will-raise-children-w/

 

Parents who constantly check mobile phones will raise children with short attention spans, study suggests

Psychologists found the first direct connection between how long a parent pays attention and the impact this has on their child’s concentration

Parents who look at their phones or get distracted when playing with their children may raise youngsters with short attention spans, research suggests.

Psychologists said they have found the first direct connection between how long a parent pays attention to a toy and the impact this has on their child’s concentration.

The study, published in the journal Current Biology, has implications for how a child goes on to perform at school, they added.

“When you’ve got someone who isn’t responsive to a child’s behaviour, it could be a real red flag for future problems”

Dr Chen Yu

The experts tracked the eye movements of 36 parents and their one-year-old children by using head-mounted cameras.

They did not tell parents what they were looking for in order to ensure they were as natural as possible with their children.

The study, from experts at Indiana University, showed that the longer a parent, and therefore their baby, paid attention to an object while playing, the longer the baby kept paying attention to it, even after a parent stopped.

The shortest attention spans in babies were among those whose parents got distracted and looked elsewhere, or sat back and did not play along.

The researchers also found that parents who tried to direct play – such as by holding out toys and naming them – had children with lower attention spans than those who let their children take the lead with playing.

Dr Chen Yu, who led the study, said: “The ability of children to sustain attention is known as a strong indicator for later success in areas such as language acquisition, problem-solving and other key cognitive development milestones.

“Caregivers who appear distracted or whose eyes wander a lot while their children play appear to negatively impact infants’ burgeoning attention spans during a key stage of development.

“When you’ve got someone who isn’t responsive to a child’s behaviour, it could be a real red flag for future problems.”

He said parents could “support and train” children to sustain attention through showing an interest in what their child is playing with.

“Because sustained attention matters to school success, this influence provides a way to understand individual differences in sustained attention and to potentially influence its development.”

Dr Linda Smith, co-author of the study, said: “Our study is one of the first to consider attention as impacted by social interaction. It really appears to be an activity performed by two social partners since our study shows one individual’s attention significantly influences another’s.”

Dr Yu said a lot of parents in the study who did play with their children were “trying too hard” and directing play.

“They were trying to show off their parenting skills, holding out toys for their kids and naming the objects. But when you watch the camera footage, you can actually see the children’s eyes wandering to the ceilings or over their parents’ shoulders — they’re not paying attention at all.”

Parents who had more success were those who let their children take the lead.

“These caregivers waited until they saw the children express interest in a toy and then jumped in to expand that interest by naming the object and encouraging play,” he said.

“The responsive parents were sensitive to their children’s interests and then supported their attention.”

When both parents and babies paid attention to a toy for more than 3.6 seconds, babies then continued looking at the object for 2.6 more seconds on average. This is four times longer than those whose parents lost interest in the toy.

Dr Yu said that when these extra seconds are magnified over a play session – and those play sessions occur daily for months during a critical stage in mental development – the effect is significant.

Dr Smith added: “This effect, day in and day out in an infant’s life, may be the source of strong skills in sustained attention and concentration.”

Source: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/04/28/parents-who-constantly-check-mobile-phones-will-raise-children-w/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s