21. Yüzyıl Becerileri ve İlkokul Derslikleri

İlkokul çağında olan ve okyanusla ilgilenen bir grup çocuktan oluşan bir 21. Yüzyıl ilkokul dersliği düşünün. Öğretmen çocuklara ne öğrenmek istediklerini sorar ve sınıfın deniz canlılarıyla ilgilendiğini öğrenir. Öğretmen, öğrencilere okyanus hayvanları hakkında bilgi vermek yerine, öğrencilere deniz canlıları hakkında nasıl bilgi edinebileceklerini sorar. Birçok öğrenci okudukları kitapların adını söyler, bazıları internete bakmayı önerir, bazıları da video izlemeyi önerir.

Öğretmen benzer ilgi alanlarına sahip çocuklardan küçük gruplar oluşturur. Öğrencilerden bir hayvan seçmelerini ve bu hayvan hakkında bilgi toplayıp öğrendiklerini sınıfa anlatmalarını ister. Öğrenciler internette resimler bulmaya ve buldukları resimlerden bir slayt gösterisi hazırlamaya başlarlar. Diğer öğrenciler bilgileri not eder ve öğretmenin yönlendirmesiyle kendi kitaplarını hazırlamaya başlarlar. Bazı öğrenciler de okyanus hayvanlarıyla ilgili bir film yapmayı önerirler ve bir senaryo taslağı hazırlamaya başlarlar.

Öğretmen sınıftaki çalışmaların yönlendirilmesine yardımcı olur. Yazı yazanların bir taslak kullanmasına yardımcı olabilir. Film hazırlayanların filme bir başlangıç, gelişme ve sonuç bölümü koymalarına yardım eder. Kitap hazırlayanların çalışmalarını bitirmeden önce kontrol etmelerine ve gerekli düzeltmeleri yapmalarına yardım edebilir. Son olarak, öğretmen tuzlu suyun hayvanlar üzerindeki etkilerini göstermek için sınıfla birlikte tuzlu su deneyleri yapabilir.

 

Bu derslikte 21. yüzyıl becerileri ilkokul öğrencilerinin sıradan bir gününe dâhil edilmiştir. Bu derslikteki öğrenciler temel bilgilerle çalışmaktadır. İşbirliği içinde çalışmaktadırlar. Öğrenciler öğrenimlerini sunma yollarını buldukça iletişim becerilerini geliştirmektedirler. Nesli tükenme tehlikesi altında olan okyanus canlıları veya kirliliğin farklı deniz canlıları popülâsyonu üzerindeki etkileri hakkında bilgi edindikçe çevre sorunları hakkındaki farkındalıkları artmıştır. Öğrenciler nihai sunumlarını hazırlarken ve araştırma yaparken teknolojiden de faydalanmışlardır. Bu hayali derslikte önceden belirlenmiş metinler kullanılarak yapılan geleneksel okuma ve yazma öğretiminden, öğrencileri kendi öğrenimlerini yönlendirmeye geçilmiştir. Günümüz ilkokullarında böyle bir sınıf mümkündür ve 21. yüzyıl öğreniminin temeli açısından son derece önemlidir.

 

Peki, 21. Yüzyıl Öğrenimi Nedir?

 

Bu soru tüm öğretmenlerin ve idarecilerin sorduğu bir sorudur. 21. yüzyıl öğrenimi eğitimcilerin ve iş adamlarının 21. yüzyılda başarılı olmak ve hayatta kalmak için gerekli olacağını düşündükleri bir grup beceriyi kapsamaktadır. Çoğu öğrencinin okulda öğrendiği bilgi ve becerilerle toplumda ve işyerlerinde başarılı olmak için ihtiyaç duydukları bilgi ve beceriler arasında derin bir uçurum vardır.

 

Geleneksel ilkokul sınıflarında, öğrencilere okuma, yazma ve matematikten oluşan temel dersler öğretilmektedir. 21. yüzyıl ilkokul dersliklerinde problem çözme, iletişim, yaratıcılık, bilgi ve medya okuryazarlığı, uyum sağlama, işbirliği ve öz denetime odaklanılmaktadır. Temel dersler ilkokul sınıfında önemlidir ama artık müfredat sadece temel derslerden oluşmamaktadır. Artık öğrenme, düşünme, iletişim ve küresel farkındalık becerileri temel derslerdeki bilgiler vasıtasıyla sunulmaktadır.

 

Düşünce Değişikliği

 

Okuma, yazma ve matematik temel derslerinin öğretiminden iletişim, işbirliği ve küresel farkındalık becerilerinin öğretimine geçmek için öğretmenlerin kendi düşünme şekillerini değiştirmeleri gerekmektedir. Günümüzde öğretmenler çoğu zaman 10 veya 20 yıl önce okulda kendileri nasıl öğrendiyse, buna benzer şekillerde öğretmektedir. Öğretmenler hala sınav yapmakta ve öğrencilerin belli bilgileri ezberlemelerini beklemektedir. Bilişim teknolojisi çağında artık öğrencilerin olayları ezberlemesi beklenemez, bunun yerine öğrencilerin bilgiyi etkili bir şekilde bulmayı bilmeleri gerekmektedir.

 

Öğrencilere kullandıkları bilgi kaynaklarını nasıl değerlendirecekleri öğretilmelidir. Öğrencilerin bir soruya cevap vermek için hangi bilgilere ihtiyaç duyabileceklerini nasıl düşünecekleri öğretilmelidir. Öğretmenlerin öğrenilecek bilgileri tekrar eden kişilerden ziyade, birer orkestra yöneticisi gibi olmaları gerekmektedir.

 

  1. yüzyılın ilkokul sınıflarının öğretmenlerinin öğrencilere okuma, yazma ve matematik temel derslerini öğretmekle sınırlı kalmamaları gerekmektedir. Bunun yerine, temel dersler küçük çocuklara iletişim kurmayı, işbirliği yapmayı ve yaşadıkları dünya hakkında bilgi edinmeyi öğretmek için birer çıkış noktası olmalıdır. Çocukların ilk okul deneyimlerinden itibaren düşünmeye, iletişim kurmaya ve işbirliği yapmaya hazırlanabilmesi için 21. yüzyıl becerilerinin ilkokul dersliklerinin birer parçası haline gelmesi son derece önemlidir.

 

Öğrenciler 21. yüzyılda ne öğrenmeli?  

 

Öğretim becerilerinin “Öğrenciler 21. yüzyılda ne öğrenmeli?” sorusuna derin ve kapsamlı bir cevap verilmesini gerektirdiği açıktır.  Öğretmenlerin bilgi, beceri ve karakter geliştirmeye zaman ayırıp bunun için gereken esnekliği gösterirken, bir yandan da öğrenmeyi öğrenme, disiplinlerarasılık ve kişiye özel öğretimden oluşan üst katmanı/dördüncü boyutu da dikkate almaları gerekmektedir. 21. Yüzyılın gerekliliklerine uyum sağlamak her bir boyutun ve bunların nasıl etkileştiğinin yeniden incelenmesi anlamına gelmektedir.

Bilgi – ilgili olmalı:

Öğrencilerin motivasyonsuz ve çoğu zaman ilgisiz olması eğitim sisteminin içerikle gerçek dünya deneyimleri arasında bağlantı kuramadığını göstermektedir. Bu öğrencilerin sadece istekleri açısından değil, ekonomik ve sosyal gereksinimleri açısından da son derece önemlidir. Öğretilenlerin anlamının ve uygulanabilirliğinin yeniden düşünülmesi ve kavramsal bilgilerle uygulama arasında daha iyi bir denge kurulması gerekmektedir.

 

Beceriler – eğitim çıktıları için gerekli:

Yaratıcılık, eleştirel düşünme, iletişim ve işbirliği gibi üst düzey beceriler ve diğer beceriler bilgi edinmek ve çalışma performansı açısından son derece önemlidir. Ancak müfredat hâlihazırda aşırı içerik yüklüdür ve bu da projeler vasıtasıyla beceri edinmesini  çok daha zor hale getirmektedir. Becerilerin ne olduğu ve proje yoluyla öğretim yöntemlerinin beceri kazanımını nasıl etkileyebileceği konusunda tüm dünyada makul bir ortak karara varılmıştır ancak bir akademik yıl boyunca fazla miktardaki içeriğin işlenmesi için yeterli zaman yoktur. Bilgi ve becerileri yol gösterici materyallerle ve değerlendirmelerle uygun bir şekilde birleştirme konusundaki öğretmen uzmanlığı da yetersizdir.

“Karakter” (davranışlar, tutumlar, değerler)  – gittikçe zorlaşan bir dünyayla yüz yüze gelmek:

Karmaşıklıklar arttıkça, insanoğlu performansla ilgili özellikler (uyumluluk, kararlılık, azim) ve ahlaki özellikler (eşitlik, empati, etik) gibi karakter özelliklerinin önemini yeniden keşfetmektedir.
Üst-Katman:

Üst katman aktarımı harekete geçirmek, uzmanlık geliştirmek, analojilerle yaratıcılığı geliştirmek, yaşam boyu öğrenme alışkanlıkları geliştirmek, vb için esastır. Üst katman şu soruları yanıtlayacaktır: Öğrenciler öğrenmeyi nasıl öğrenecek? Disiplinlerarasıcılığın rolü nedir? Dersler içindeki ve arasındaki uygun sıralama nedir? Merak duygusunu nasıl geliştiriyoruz? Öğrencilerin standart müfredatın yanı sıra kendi ilgi alanlarına zaman ayırmasını nasıl kolaylaştırırız? Müfredatı yerel gereksinimlere nasıl uyarlarız?

Çoğunlukla “21. yüzyıl becerileri” denilen küresel dönüşüm hareketi okulları öğrencileri öğrenirken, çalışırken ve hayatta başarılı olmaya daha iyi hazırlamaya yardımcı olmaktadır.
Böylece yaratıcılık ve yenilik seviyeleri artacak ve daha iyi beceriler geliştirilecek ve beraberinde daha iyi işler, daha iyi toplumlar ve daha iyi yaşamlar getirecektir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s