Eş Zamanlı (Senkron) ve Farklı Zamanlı (Asenkron) Öğrenme Nedir?

 

Synchronous  vs. Asynchronous Learning

Eş zamanlı öğrenme aynı anda ama farklı yerlerde gerçekleşen eğitim, öğretim ve öğrenme türlerini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu terim, en çok öğrencilerin bizzat karşılarında olmayan öğretmenlerden, meslektaşlarından veya akranlarından gerçek zamanlı olarak öğrendikleri çeşitli uzaktan görsel, dijital ve online öğrenme türleri için kullanılmaktadır.

Mesela, eğitici video konferansları, interaktif web seminerleri, sohbet (chat) tabanlı online tartışmalar ve verildikleri anda yayınlanan derslerin hepsi eş zamanlı öğrenme türlerine örnektir.

 

Synchronous learning is a general term used to describe forms of education, instruction, and learning that occur at the same time, but not in the same place. The term is most commonly applied to various forms of televisual, digital, and online learning in which students learn from instructors, colleagues, or peers in real time, but not in person.

 

For example, educational video conferences, interactive webinars, chat-based online discussions, and lectures that are broadcast at the same time they delivered would all be considered forms of synchronous learning.

Farklı zamanlı öğrenme aynı yerde veya aynı anda gerçekleşmeyen eğitim, öğretim ve öğrenme türlerini tanımlamak için kullanılan genel bir terimdir. Bu terim, en çok öğrencilerin önceden kaydedilmiş video dersler veya öğrencilerin kendi kendilerine tamamladıkları oyun tabanlı öğrenme görevleri gibi bizzat kişi tarafından veya gerçek zamanlı olarak verilmeyen öğretimden öğrendikleri çeşitli dijital ve online öğrenme türleri için kullanılmaktadır.

Asynchronous learning is a general term used to describe forms of education, instruction, and learning that do not occur in the same place or at the same time. The term is most commonly applied to various forms of digital and online learning in which students learn from instruction—such as prerecorded video lessons or game-based learning tasks that students complete on their own—that is not being delivered in person or in real time.

Farklı zamanlı öğrenme öğretmenler arasındaki e-mail alışverişleri, online tartışmalar ve öğretim materyallerini ve yazışmalarını düzenleyen ders yönetim sistemleri gibi çeşitli öğretim etkileşimlerini de kapsayabilir.

Yet asynchronous learning may also encompass a wide variety of instructional interactions, including email exchanges between teachers, online discussion boards, and course-management systems that organize instructional materials and correspondence, among many other possible variations.

Farklı zamanlı öğrenme teriminin genellikle bir öğretmen, meslektaş veya akran içermeyen online öğrenme deneyimlerinden ziyade, farklı yerlerde veya farklı zamanlarda gerçekleşen öğretmen-öğrenci veya akran-akran arası öğrenme etkileşimleri için kullanıldığını belirtmekte fayda var.

It should be noted that the term asynchronous learning is typically applied to teacher-student or peer-to-peer learning interactions that are happening in different locations or at different times, rather than to online learning experiences that do not involve an instructor, colleague, or peer.

Eş Zamanlı ve Farklı Zamanlı Öğrenme Ne Zaman, Neden ve Nasıl Kullanılmalı

  Farklı Zamanlı Öğrenme Eş Zamanlı Öğrenme
Ne Zaman? Karmaşık konular üzerine düşünürken

İş, ailevi nedenler veya diğer nedenler yüzünden eş zamanlı toplantılar düzenlenemediğinde

Daha az karmaşık konuları tartışırken

Tanışırken

Yapılacak işleri planlarken

Neden? Gönderici anında yanıt beklemediği için öğrencilerin düşünmek için daha çok vakti olur. Hızlı bir yanıt beklendiği için öğrenciler daha dikkatli ve motive olurlar.
Nasıl? E-mail, tartışma panoları ve bloglar gibi farklı zamanlı araçları kullanın. Video konferans, anında mesajlaşma ve sohbet (chat) gibi eş zamanlı araçları kullanın ve yüz yüze toplantılarla çalışmalarınızı destekleyin.
Örnekler Ders konuları üzerinde bireysel olarak düşünmeleri beklenen öğrencilerden blog tutmaları istenebilir.

Ders konularıyla ilgili düşüncelerini paylaşmaları ve arkadaşlarının fikirlerini eleştirel olarak değerlendirmeleri beklenen öğrencilerden bir tartışma panosunda online tartışmaya katılmaları istenebilir.

Gruplar halinde çalışmaları beklenen öğrencilerden birbirlerini tanımak, fikir alışverişinde bulunmak ve çalışmalarını planlamak için anında mesajlaşmayı kullanmaları istenebilir.

Edebiyatla ilgili bazı kavramları basitleştirerek sunmak isteyen bir öğretmen video konferans yöntemiyle online bir ders verebilir.

 

hthttp://edglossary.org/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s