Dijital Vatandaşlık Programında Değinilmesi Gereken Hususlar

Kapsamlı bir dijital vatandaşlık programında değinilmesi gereken bazı hususlar şunlardır:

Denge. Teknolojinin geçmişteki, günümüzdeki ve gelecekteki olası etkilerini anlamak. Fırsat kadar sorumluluğu, yetki kadar dikkati, kişisel başarı kadar topluluğu ve küresel refahı da düşünen bir denge anlayışı kazandırmak.

Güvenlik. Online eylemlerin kendine veya başkalarına nasıl zarar verebileceğini anlamak. Kendi mahremiyetini korumayı, başkalarının mahremiyetine saygı göstermeyi ve uygun olmayan online yazışmaları ve siteleri (cinsel materyaller ve yetişkinlere yönelik başka kaynaklar gibi) ayırt etmeyi içerir.

Siber Zorbalık. Siber zorbalığın olası yıkıcı etkilerini ve kişisel bütünlük, merhamet ve sorumlu davranış etik ilkelerini nasıl ihlal ettiğini anlamak.

Cinsel İçerikli Mesajlaşma. Kendisinin veya başkalarının cinsel içerikli resimlerini çekmek veya paylaşmak için cep telefonu kullanmanın doğuracağı negatif sonuçları anlamak.

Telif hakkı ve bilgi hırsızlığı. Başkalarının fikri mülkiyet haklarına saygılı olmak ve izinsiz online materyal kullanmanın hukuki ve etik tarafları üzerine düşünmek (hukukun “adil kullanım” ilkeleriyle sınırlı karmaşık ve anlaşılması zor bir alanı).

Here are just a few of the issues that a comprehensive digital citizenship curriculum should address.

Balance. Understanding past, present, and possible future effects of technology. Cultivating a sense of balance that considers opportunity as well as responsibility, empowerment as well as caution, personal fulfillment as well as community and global well-being.

Safety and security. Understanding how online actions might lead to harm to yourself or others. Includes protecting your own privacy, respecting that of others, and recognizing inappropriate online communications and sites (such as sexual material and other resources intended for adults).

Cyber-bullying. Understanding the potentially devastating effects of cyber-bullying and how it violates ethical principles of personal integrity, compassion, and responsible behavior.

Sexting. Understanding the negative consequences of using a cell phone to take and transmit pictures of a sexual nature of oneself or others.

Copyright and plagiarism. Respecting others’ intellectual property rights and reflecting on the legality and ethics of using online materials without permission (a complex and murky area of the law, bounded by “fair use” guidelines).

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s