“Delil Kayıtları” Öğretim Stratejisi

Evidence Logs

Stratejinin Mantığı

Öğrencilerin bir ünite boyunca yeniden değerlendireceği bir yazı önermesi verdiyseniz, öğrencilere topladıkları delilleri tek bir yerde tutmak ve değerlendirmek için bir delil kaydı kullandırabilirsiniz.

Delil toplamak öğrencinin bir iddianın olası taraflarını değerlendirmesini ve sonunda savunabileceği bir tez ileri sürmesini sağlayacaktır. Delilleri tek bir yerde veya yapıda düzenlemek öğrencilerin topladıkları bilgiyi incelemelerine ve düşüncelerini destekleyecek açık ve ilgili nedenleri seçmelerine yardım eder. Bu stratejiyi öğrencilerin bir ünite veya derse ait temel bir soruyla ilgili buldukları delilleri düzenlemelerine yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz.

Rationale

If you have introduced a writing prompt that students will revisit throughout a unit of study, you might have students use an evidence log as a central place to organize and revisit the evidence they collect.

Collecting evidence will allow a student to weigh the possible sides of an argument and eventually craft a thesis that he or she is able to defend.  Organizing the evidence in a central location or structure helps students review the information they have collected and pick clear and relevant reasons to support their thinking.  You might also use this strategy to help students organize evidence they find that is related to an essential question for a unit or course.

Prosedür

Sınıfa bir veya birkaç delil kaydı türü gösterin. Siz farklı belgeler üzerinde çalışırken öğrencilerin yazı önermesine karşılık verirken kullanmak üzere yazılı deliller kaydedeceklerini anlatın. Amacın farklı bakış açılarına ait delilleri toplamak ve bunları ünite boyunca kullanmak üzere defterlerinde tutmak olduğunu anlatın. Sonra, öğrenciler delillerin çeşitliliğini inceleyecek ve delilleri hem önermeye karşı bir iddia belirlemek hem de bu iddiayı desteklemek için kullanacaktır.

Delil toplarken öğrencilerin tüm birincil ve ikincil kaynaklara ait ayrıntıları kaydettiklerinden emin olun.

Öğrencilere her kaynağa ait ne tür bilgilere yer vermeleri gerektiğini gösterin (yazar, başlık, yayınevi, tarih, sayfa, kaynak türü). Öğrencilere nelere dikkat etmeleri gerektiğini hatırlatmak için duvara bir poster asabilir veya defterlerinde tutacakları bir hatırlatma kâğıdı verebilirsiniz.

Procedure

Introduce one or several of the evidence logs to your class. Explain that as you study different documents, students will record textual evidence to use when they respond to the prompt. Explain that the goal is to collect evidence from multiple perspectives and keep it in their notebooks to use throughout the unit. Students will then later review the variety of evidence and use it both to determine and support an argument in response to the prompt.

As they collect evidence, make sure that students are recording the details of each primary or secondary source.

Model for students the type of information they need to include about each source (author, title, publisher, date, page, type of source). You might want to keep a poster on the wall to remind students or give them a handout they can tape into their notebooks.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s