Dijital Araçlarda Küratörlük, Uygulama Parçalama ve Farklılaştırma

 

Rebecca J. Morris  

Küratörlük günümüzde her yerde karşımıza çıkan bir kavramdır. Müzik çalma listelerinden perakende yiyecek kutularına ve makyaj malzemelerine kadar her şey “küratör elinden geçmiştir” diyerek pazarlanabilmektedir.  Sadece onaylı uzmanlar değil, herkes küratör olabilir – ve küratörlük okul kütüphanesi bağlamında düşünüldüğünde bu önemli bir noktadır.

Küratörlük araçları içerik seçimini ve düzenlenmesini sadece kütüphanecilere değil, kullanıcılara bırakmaktadır. Bu yılki Amerikan Kütüphaneler Derneği konferansında daha çok format, kaynak ve açık erişim platformu tanıtılmıştır. Küratörlüğün öğrenciler için kritik bir bilişim becerisi olduğu açıktır. Ortaokul seviyesinde dijital içerik küratörlüğü şöyle olabilir:

Atmosferle ilgili bir fen bilgisi araştırma projesinde, öğrenciler şiddetli fırtınalarla ilgili meteoroloji koleksiyonları küratörlüğü yapabilirler. Web tabanlı koleksiyonları için fırtınaların oluşumuyla ilgili diyagramlar ve haritalar, hava durumu veri kaynakları bağlantıları, resimler ve videolar ve fırtınaları açıklayan okuma seviyelerine ve ilgi alanlarına uygun makaleler toplayabilir ve koleksiyonlarına ekleyebilirler.
Öğrenciler bir araştırma sürecinin bir parçası olarak içerik küratörlüğü yapmak için dijital araçlar kullandıklarında, multimedya malzemeleri toplaması, izlemesi ve paylaşması kolay ve zevklidir. Araçlara bağlı olarak, öğrenciler yorum yapabilirler, oy verebilirler veya yeni bilgiler ekleyebilirler. Öğrenciler fen bilgisi öğrenimiyle araştırmaya (kütüphane) dayalı öğrenmeyi birleştirerek anlayış oluşturmak ve yeni sorular üretmek için erişilebilir ve dinamik referanslar oluştururlar.
Öğrencilere küratörlük araçlarını nasıl bulacaklarını ve uygulayacaklarını öğretmek içeriği basit bir şekilde nasıl belirleyeceklerini öğretmekten fazlasını gerektirmektedir; verimli çıktılar için küratörlük yapmak öğrencilere bilgiyi değerlendirme becerilerini pekiştirme ve kendini değerlendirme stratejileri öğrenme fırsatı da vermektedir.
Gibbon ve Blendspace’in ALA Best Websites’ı, benim en sevdiklerimden bazıları olan Learn.ist ve List.ly gibi küratörlük araçları makaleler, metinler, resimler, videolar, web siteleri ve diğer araçları toplamak için kullanılabilecek dijital ortamlardır.   Bu araçlar kaynak yönetimini kolaylaştırmakta ve formatlama seçenekleri (metne karşı görsel), sosyal medya bağlantıları (puanlama ve yorum yapmak için) ve içerik arama ve ekleme seçenekleriyle (RSS beslemeleri, arama araçları) daha kullanışlı hale getirmektedir. Küratör koleksiyonları belli bir amaca yönelik olarak hazırlanan eşsiz çalışmalardır. Bir koleksiyona etkili bir şekilde küratörlük yapmak için gittikçe birden fazla araca ihtiyaç duyulmaktadır. Bu durum yükselen bir trendi doğurmaktadır: “uygulama parçalama (app smashing) .”
Eğitimci Greg Kulowiec’in geliştirdiği uygulama parçalama “bir görevi veya projeyi tamamlamak için çok sayıda uygulamanın birbiriyle bağlantılı olarak kullanılması sürecidir.” Konferanstan önce bu terimi duymamıştım ama uygulamanın faydasını belli ihtiyaçlara göre en üst seviyeye çıkarmanın bir yolu olarak hemen tanıdık geldi. K-12 kütüphanelerinde ve sınıflarında uygulama parçalama öğrencilerin ihtiyaçlarını ifade etmelerini ve sorunlarla ve çözümlerle deney yapmalarını gerektiren bir yaratıcı düşünme alıştırması haline gelmektedir. Örneğin; bir resim oluşturmak için bir araç, ses kaydetmek için başka bir araç ve bu medya ürünlerini dijital bir hikâye oluşturmak ve paylaşmak üzere bir araya getirmek için üçüncü bir araç kullanılabilir. Uygulama parçalama tercihi ve sorumluluğu öğrencilere bırakmayı kapsamaktadır –ve buna dayalıdır. Öğrencilere bu araç seçme ve iş akışını yönetme sürecinde rehberlik etmek öğretimi farklılaştırmanın yeni bir yolu haline gelmektedir.
Bu farklılaştırma yaklaşımı, özellikle de içerik oluştururken, farklı öğrenme ihtiyaçlarını dikkate almakta ve dijital araçların çeşitli ara yüzlerinden ve işlevlerinden faydalanmaktadır. Bilgilendirici uygulamalar ve web siteleri için, farklılaştırma bireysel öğrenme yollarına, okuma seviyelerine ve yerinde veya uygulamada sunulan öğretim desteklerine yansıtılmaktadır. Aynı müfredat içeriğinde çalışırken bile, farklılaştırılmış kaynaklar ve süreçler öğrencilere tercihte bulunma, güven kazanma ve çoklu okuryazarlık alıştırmaları yapma alanı ve mantığını sunmaktadır. Okul kütüphanecileri öğretimi planlamak için öğretmenlerle çalışırken öğrencilerin farklı süreçlere, tercihlere ve becerilere uygun çeşitli dijital araçlar arasından seçim yapma şansına sahip olduklarını söyleyebilirler.
Okul kütüphanecileri öğretmenlere ve öğrencilere dijital araçları değerlendirme, seçme ve kullanma konusunda yardımcı olabilecek bilgili ve bu konuda istekli rehberlerdir. Bu üç temayla –dijital araçlarda küratörlük, uygulama parçalama ve farklılaştırma- ilgili önemli bir bilgi, düşünürken ve uygulamada değerlendirici olmak ve öğrencileri de bu bakış açısını benimsemeye teşvik etmektir. Bir aracın bir ihtiyaca uygun olmadığını keşfetmek de çoğu zaman verimli bir çıktı olabilir. Sorgulama ve teknoloji eğilimleri ve becerileriyle entegre öğrenci öğrenimi öğretmenlerin, öğrencilerin ve okul kütüphanecilerinin işbirliğinden beslenen çok katmanlı bir süreçtir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s