Y ve Z Jenerasyonu Öğretmenleri İçin Pratik Öneriler

Felsefi düşüncelerinize ve eylemlerinize Y Jenerasyonu ve Z Jenerasyonu öğrencilerinin ihtiyaçlarını yerleştirin. Bu öğrenciler şunları istemektedir:

Sevildiklerini hissetmek

Kendilerine değer verildiğini hissetmek

Yaşamlarının bir anlamı ve amacı olduğunu hissetmek

Öğrencilerle etkileşim kurarken kendinize şu soruyu sorun: Davranışım öğrencilerimin temel ihtiyaçlarını ne kadar karşılıyor?

Öğetmenlerin Y Jenerasyonu ve Z Jenerasyonu öğrencileriyle etkileşim kurarken danışmanlık ruhunu destklemek için yararlanabilecekleri bazı faydalı öneriler:

Öğrecilerinizin kendilerini her zaman güvende hissetmelerini sağlayın.

Tohum Ekin: her klime, hareket, yüz ifadesi öğrencileriniz tarafından olumlu veya olumsuz bir şekilde yorumlanacaktır.

Adil ve tutarlı bir disiplin yaklaşımı benimseyin, öğrencileriniz de size saygı duysun.

Etkili, yargılamayan, daima saygılı, empati kurabilen ve samimi bir dinleyici olun. Lütfen! ve Teşekkür ederim! deyin.

Proaktif olun ve tehlike arz edebilecek davranışları önleyin.

Asla bir öğrenciyi başkalarının yanında küçük düşürmeyin.

Sabırlı olun-öğrenciler kişisel koşullarından dolayı farklı yerlerdedir.

Beden dilini izleyin ve dış görünüşün ötesine bakmayı öğrenin.

Esprili olun ve kendinize gülün.

Açık fikirli ve esnek olun.

Öğretmeni veya koçu olduğunuz öğrencilerle sınırları veya davranış kurallarını tartışarak belirleyin.

Varsayımlardan kaçının – gerçeğe dayalı detayları öğrenin!

Öğrencilerinizle hedef belirleme ve zaman yönetimi konularını konuşun – bazen hedef belirleme öğrencilerle bağlantı kurmak için iyi bir yoldur. Gerçekdışı beklentileriniz olmasın. Öğrencilerinizin performansına odaklanın, sadece sonuçlara değil.

Görünüşünüzle gurur duyun – düzenli, etkili ve güvenilir olun.

Açık kapı politikası uygulayın; örneğin, öğrenciler sizinle sınıf dışında konuşmak istediklerinde size ulaşabilsinler.

Renkli renkli kalemler kullanın –kırmızı çoğu öğrenci için ne anlama gelir? – ve öğrenci  çalışmalarını öğrencilere geri verirken düzeltici ve olumlu yorumlar yazmaya çalışın.

Göz teması, öğrencilerin başkalarının yanında ne zaman övülüp ne zaman övülmeyeceği gibi kültürel değerlere daima saygı gösterin.

Öğrencilerinizin ders dışı faaliyetledeki veya diğer akademik disiplinlerdeki başarılarını takip edin ve onaylayın.

Yazılı ödevleri ve projeleri öğrencilere zamanında teslim edin.

İyi şeyler yapan öğrencileri yakalayın ve onaylayın: okul koridorlarında, spor sahasında, kültürel gruplarda veya müzik gruplarında, vs.

Bir öğrenciyle yüz yüze görüşüyorsanız masanızdan kalkıp yanına oturun – böylece daha gayri resmi bir atmosfer oluşturulabilir.

Veli geceleri, kültürel aktiviteler, spor aktiviteleri vb gibi etkinliklerle veli katılımını mümkün olduğu kadar arttırmaya çalışın. Bazen çocuğunun yaptığı olumlu bir şeyden dolayı iltifat etmek için bir veliye telefon edebilir veya mesaj gönderebilirsiniz.

Okul gezilerini öğrencilerle olumlu etkileşim kurma zamanı olarak değerlendirin; etkinliklere birlikte gidip gelmek gibi. Daha gayri resmi ve daha az yapılandırılmış zamanlar öğrencilerinizle olumlu etkileşim kurmak için harika zamanlardır.

Bir öğencinin durumu gerektiriyorsa, tecihen öğrencinin iznini alarak, öğrencinin hayatına başka aktörler ekleyin; mesela, tercihen çalışma arkadaşlarınızın yardımıyla öğrencinin etrafında bir destek ağı oluşturun.

Öğrencilerinizi, öğretiminizi veya koçluğunuzu değerlendirmeye teşvik edin – böylece kendilerine değer verildiğini anlarlar.

Cümlelerinizde “ama” sözcüğünü mümkün olduğu kadar az kullanmaya çalışın.

Kendi öğretim alanınız varsa, bazı motive edici posterler, eğlenceli posterler, anlamlı ve teşvik edici alıntılar satın alın – bunlar sıkılan bir öğrencinin ruhunu besler ve ayrıca sizin değerlerinizi ve görüşlerinizi yansıtır!

Bir sınıfla veya öğrenci grubuyla ilk defa tanışacağınız zaman, onlara bir anket uygulayın; en sevdikleri yemek, en sevdikleri ders, spor, hobileri/ilgi alanları, en sevdikleri CD/DVD/TV programı, evcil hayvanlar, hayran oldukları biri ve neden bu kişiye hayran oldukları gibi.

İyi ilerleme kaydeden öğrencileri (zayıf öğrencileri de) teşvik ve takdir etmek için kendi sertifikalarınızı, yöntemlerinizi belirleyin. Onları ödüllendirirken samimi olduğunuz sürece öğrenciler bu ödüllere olumlu karşılık verecektir.

Bütün öğencilerinizi sınıf tartışmalarına katılmaya teşvik edin. Çoğunlukla yeni bir dersin öğretiminin ilk aşamalarında duyarlı ve anlayışlı olarak daha zayıf öğrencilerden cevaplayabilecekleri sorulara cevap vermelerini isteyebilir ve daha parlak öğrencileri zorlayabilirsiniz – böylece hepsi kendini daha yeterli, cesur ve yetkin hissedeceklerdir ve kendilerine duydukları saygı artacaktır.

Bir sınıfla ilk kez ders yapacağınız zaman, onları önce alfabetik sıraya göre oturtmayı düşünün (herhangi bir öğrencinin görme veya işitme sorunu gibi özel bir durumu yoksa). Onlara bunun isimlerini öğrenmenize yardımcı olacağını söyleyin. Böylece negatif öğrenci grupları dağıtılır. Bir süre sonra, yerlerini değiştirmelerine izin verin ve grup dinamiklerini izleyin.

İşbirlikçi öğrenmeyi teşvik edin – öğrenciler gruplar halinde çalışır ve grup olarak elde ettikleri sonuca göre not alırlar. Bu gibi aktivitelerde danışmanlık uygulamalarına çok yer verilebilir.

Öğrenciler grup çalışmalarını severler – öğretim yöntemlerinizi buna göre çeşitlendirin.

Öğrencilerden size kitapları taşıma, ayak işlerini yapma gibi konularda yardım etmelerini isteyin; bu onlara değer verdiğinizi gösterir.

Çatışma çözme, iletişim becerilerini geliştirme, problem çözme, öfke yönetimi vb. yaşam becerilerini öğretmek için sınıfta yaşanan durumları kullanın.

Öğrenciler kendilerine ön adlarıyla hitap edilmesini severler. İsimlerini doğru telaffuz edin.

En zor ve zorlayıcı öğrencinizi hedef alın ve yukarıdaki yöntemlerden bazılarını uygulayarak bu öğrencinin potansiyeline ulaşmasına nasıl yarıdmcı olabileceğinizi düşünün – mükemmel bir hedef belirleme çalışması!

İlişkideki yetişkinin siz olduğunu asla unutmayın. Olumlu ve etkili bir rol modeli olun.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s