6 Yaş Çocuğunun Sosyal Ve Duygusal Gelişimi

SOCIAL AND EMOTIONAL GROWTH OF 6-YEAR-OLDS

Altı yaşındaki çocuklar yeteneklerini göstermek konusunda kendine güvenir ve bundan keyif alırlar. Kendi duygularının ve başkalarının duygularının daha çok farkına varırlar ve daha iyi otokontrol teknikleri geliştirmeye başlarlar. Altı yaşındaki çocuklar arkadaşlarıyla oyuncaklarını ve yiyeceklerini paylaşmayı sever ama aralarında sık sık çatışmalar yaşanabilir. Bu yaştaki çocuklar için tahmin edilebilir rutinler istikrar ve güven kaynağıdır. Altı yaşındaki çocuklar kendilerini güvende hissettikleri yetişkinlerle olan etkileşimlerinden de istikrar duygusu hissederler, özellikle de zor koşullar ve durumlarda.

Social and Emotional Growth

Six-year-olds are confident and delight in showing off their talents. They start to display an increasing awareness of their own and others’ emotions and begin to develop better techniques for self control. Six-year-olds enjoy sharing toys and snacks with friends, although conflicts among peers may remain quite frequent. Predictable routines are important sources of stability and security. Six-year-olds also draw emotional stability from their interactions with adults with whom they feel secure, particularly during challenging situations and circumstances.

 Duygusal Gelişim

Güvenlik anlayışı yakın yetişkinlerle olan ilişkilere bağlıdır. Kendini güvende ve rahat hissetmesi yetişkinlerle (anne-baba, öğretmenler) olan “güvenliğe dayalı” ilişkilere çok bağlıdır. Bu ilişkilerde güven düzenli ve tahmin edilebilir bir şekilde anlaşılan ve karşılık verilen duyguya dayalıdır. Çocuğun sosyal olmayan alanlarda (okul gibi) gösterdiği beceriler çoğunlukla o ortamdaki yetişkinlerin yanında kendini güvende hissetmesine bağlıdır.

Kendini fiziksel özellikler, adı, sahip olduğu şeyler ve yaşı gibi dışsal özelliklerle tanımlar (örneğin; “Altı yaşındayım ve kahverengi saçlarım var.” der). Kendi yeteneklerini çoğunlukla üstün değerlendirir (örneğin; iyi resim yapıp yapmadığı sorulunca biraz şaşırmış görünür ve “Evet, ben iyi bir ressamım.” der); bu değerlendirme yanlış veya sınırlı görüşlere dayalı olabilir. Başarısızlıkla baş etme konusunda iyi değildir ve eleştirileri iyi karşılamaz.

Kendi duygularının ve başkalarının duygularının daha çok farkında olmaya başlar. Başkalarının nasıl hissettiğini söyleyebilir (örneğin; sinirli, heyecanlı). Başkalarının duygularının nedenlerini belirlemeye başlar (örneğin; “Üzgün çünkü … der) ama genellikle başkalarının nedenlerini doğrudan gözlemlere veya deneyimlere dayalı olarak söyler (örneğin; “…düştü” veya “… geç saate kadar ayakta kalmaya alışık değil” der).

İhtiyaçlarını ve isteklerini uygun bir şekilde ifade edebilir ama bunu biraz fevri bir şekilde yapabilir. Otokontrolü tanımlama ve otokontrol tekniklerini uygulama konusundaki yeteneği dalgalı bir seyir gösterir. Rutinleri sever ve heyecandan kolaylıkla kendini kaybedebilir. Geçişleri yavaş yapmayı tercih eder. Tahmin edilebilir rutinleri ve aktiviteleri rahatlatıcı bulur ve sever. Karmaşık duygular yerine ya “olumlu” ya da “olumsuz” duygular hisseder. Olumsuz duygularını daha seyrek ifade eder. Olumsuz duygularla onunla ilgilenen kişilerin veya dikkat dağıtıcı bir unsurun (TV izlemek gibi) doğrudan desteğine (örneğin; fiziksel rahatlama veya temas) güvenerek baş edebilir.

Emotional Development

Sense of security is reliant on relationships with close adults. Very much relies on “secure base” relationships with adults (parents, teachers) to feel secure and comfortable. Trust in these relationships is based on feeling understood and responded to in a regular and predictable way. The skills the child demonstrates in non-social areas (such as at school) often are dependent on feeling safe and secure with the adults present in that situation.

Describes self based on external characteristics, such as physical attributes, name, possessions and age (e.g., says, “I am six and I have brown hair.”). Often evaluates own abilities highly (e.g., when asked if he is good at painting, he looks somewhat mystified and says, “Yes, I am a good artist.”); such evaluations can be inaccurate or based on limited views. Copes poorly with failure and does not take criticism well.

Begins to show an increasing awareness of own and others’ emotions. Can label what others are feeling (e.g., frustrated, excited). Begins to identify reasons for others’ feelings (e.g., says, “He’s feeling sad because…”), but typically offers reasons for others’ feelings based on direct observations or experiences (e.g., “…he fell down.” or “…he didn’t get to stay up late.”).

Can express needs and wants in appropriate ways, but may express self impulsively. Shows uneven ability to describe and practice techniques for self control. Enjoys routines and may become easily overwhelmed by excitement. Prefers to make transitions slowly. Finds predictable routines and activities both comforting and desirable. Experiences either “positive” or “negative” emotions, rather than mixed feelings. Expresses negative feelings less frequently with age. May cope with negative emotions by relying on direct support (e.g., physical comfort and contact) from caregivers or distraction (e.g., watching TV).

Sosyal Gelişim                                 

Destekleyici ve pozitif durumlarda ihtiyaçlarını ve duygularını başkalarına aktarır; stres altında sinirli olabilir. Bir partnerle çalışabilir ve hem liderlik yapabilir hem de lideri izleyebilir. Oyunlarda dediğim dedik olabilir, başkalarıyla alay edebilir veya başkalarını eleştirebilir. Basit grup oyunlarına ve masa başı oyunlara katılır. Stres altında olmadığı oyunlarda centilmen davranabilir ve başkalarına karşı saygılı olabilir. İstediği bir sonucu elde etmek için kuralları değiştirebilir. Gittikçe daha ayrıntılı hale gelen oyunlara ve dramatik grup oyunlarına katılmaya devam eder.

Yakın arkadaşlarını yakınlık ve etkileşim sıklığına göre belirler (örneğin; komşular, okul arkadaşları). Yiyeceğini ve oyuncaklarını arkadaşlarıyla paylaşır. Bu yaştaki arkadaşlıklar çok kalıcı olmaz; kolay kurulur ve kolay bitirilir. Başka bir çocuğun değişmeyen kişisel özelliklerini sevme veya sevmeme anlayışı azdır.

Başka insanların fikirler ve durumlar hakkında farklı bakış açılarına, düşüncelere ve duygulara sahip olduklarını bilir (örneğin; “Oyuncağını aldığı için abisi çok kızacak.” der).

Çatışmaları sosyal olarak kabul edilebilir şekillerde çözebilir (örneğin; meseleyi konuşarak, bir yetişkinden yardım isteyerek). Kavga olduğunda başkalarını barıştırmak ister. Bu yaştaki çatışma çözümü genellikle yetişkin yardımı veya akranlardan ayırmayı içerir.           

 

Social Development                               

Communicates needs and emotions to others under supportive and fairly positive situations; may be explosive under stress. Demonstrates the ability to work with a partner, and can both lead and follow. In play activities, may be bossy and demand own way, as well as tease or be critical of others. Participates in simple group games and board games. Can display good sportsmanship and treat others with respect during play in non-stressful circumstances. May also change rules to achieve a desired outcome. Continues to take part in more pretend or dramatic group play, which becomes increasingly more elaborate.

 

Identifies close friends on the basis of proximity and frequency of interaction (e.g., neighbors, school peers). Shares food and toys with friends. Friendships at this age have little permanent status and are easily established and terminated. There is little sense of liking or disliking the stable personal traits of another child.

Is aware that other people have different perspectives, thoughts and feelings about ideas and circumstances (e.g., says, “Her brother will be mad because she took his toy.”).

Has the ability to resolve conflict in socially-acceptable ways (e.g., talking things through, asking an adult for help). Wants to make up with others when there is a fight. Most conflict resolution at this age typically involves adult help or separation from peers.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s