Ortaokul mu arıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını öğrenmeden karar vermeyin!

Kendinize şunu sorun: “Bir okulda olmasını istediğim en önemli şeyler neler?”

Çocuğunuzun ihtiyaçlarını hangi nitelikler karşılayacak? Çocuğunuz ne tür bir öğrenen? Yalnız çalışmayı mı yoksa grup olarak çalışmayı mı seviyor? Belli derslerde özellikle başarılı mı? Hangi konularda ekstra yardıma veya desteğe ihtiyacı var? Çok yapılandırılmış bir ortama mı, daha açık ve esnek bir ortama mı ihtiyacı var? Utangaç mı, çok mu sosyal? En önemlisi, hem çocuğunuz hem de sizin için nasıl bir okul uygun olur?

Seçmeli dersler neler ve kaç çocuk seçmeli ders alıyor?

Genellikle ortaokul çocukları matematik, fen, sosyal bilimler ve dil gibi temel müfredat derslerinden başka bazı “seçmeli” dersler almaya başlarlar. Bu andan itibaren programlar çok farklılık göstermektedir: çocuklar ikinci yabancı dil, Beden Eğitimi, bando, resim, tiyatro ve bilgisayar gibi seçmeli dersler seçebilirler. Birçok sınıfta, seçmeli dersler sınırlıdır, bu yüzden çocuğunuz kendi sevdiği resim dersi ile sizin sevdiğiniz İspanyolca dersi arasında bir seçim yapmak durumunda kalabilir. Bir okulun çocuğunuza doğru seçmeli dersleri sunup sunmaması bir ortaokul seçmenin kilit noktası olabilir.

İkinci yabancı dil seçmeli ders olarak mı veriliyor yoksa temel müfredat derslerinden mi?

Bazı okullarda ikinci yabancı diller akademik dersler arasında görülmektedir. Bazılarında ise, tiyatro dersi karşısındaki bir seçenektir. Çocuğunuzun ikinci bir yabancı dil öğrenmesini önemsiyorsanız, sadece ikinci yabancı dil dersi “seçeneği sunan” değil, bu dersi bir gereklilik olarak gören bir okul arayın.

 

Fen derslerinde uygulamalı laboratuar çalışmaları yapılıyor mu?

Çocuğunuzun sıra dışı bir fen eğitimi almasını istiyorsanız, fen deneyleri yaparak öğrenmek (sadece okuyarak değil) çok önemlidir. Okulun bir laboratuarı yoksa, öğretmenlerin dersi laboratuarsız nasıl öğrettiğini sormak gerekir. Duyacaklarınız sizi hayal kırıklığına uğratabilir veya öğretmenlerin bir laboratuar olmadan uygulamalı deneyleri programa dahil etmek için kullandıkları yaratıcı stratejiler karşısında hoş bir şaşkınlık yaşayabilirsiniz.

Okulunuz disiplin problemlerini nasıl ele alıyor?

Güvenlik son derece önemlidir. Çoğu ortaokulda güvenlik ve disiplin konularıyla ilkokullardan daha çok uğraşılmaktadır. Bu yüzden, “Çocuklar hangi sıklıkla disiplin veya okuldan uzaklaştırma cezası alıyor?” “Bu sene ve geçen sene kampüste kaç kere kavga çıktı?” gibi sorular sorulabilir. Bu sorular sizi okul turunda popüler kılmayabilir ama diğer veliler de sorulmayanı sormanızı takdir edecektir.

Okulların bu tür soruları yanıtlamaya hazır olmaları gerekmektedir. Disiplin sorunu yaşayan çocuklarla ilgilenme süreci açık ve net olmalı ve bu süreç içinize sinmelidir. Bazı disiplin istatistiklerini duyarak okulun öğrenci popülasyonu ile ilgili nelerle uğraştığını da daha iyi anlayacaksınız. Okul bunları kaydetmediğini söylüyorsa, bu ciddi bir tehlike işaretidir.

Öğretmen etkililiğini nasıl ölçüyorsunuz ve yüksek öğretmen kalitesini nasıl koruyorsunuz?

Şunu da sormak isteyebilirsiniz: “Standartlarınıza uymayan öğretmenler konusunda ne yapıyorsunuz?” Bu sorular okul müdürünün bağlılığının derinliği ile ilgili sorulardır. Çeşit çeşit okul müdürü vardır ama gerçekten iyi okul müdürleri işlerini “tüm sorumluluk bende” anlayışıyla yaparlar. Belki de işin en önemli yanı öğretmenlerin mümkün olduğu kadar etkili olmalarını sağlamaktır. Bunu sağlamanın pek çok yolu vardır ama bir ortaokulun, okul müdürünün yüksek öğretmen kalitesini nasıl sağladığı ve yeterince başarılı olmayan öğretmenleri nasıl değerlendirdiği/eğittiği/disipline ettiği sorusuna verecek bir cevabı olmalıdır.

Öğrenme sorunları veya akademik sorunları olan çocukları nasıl destekliyorsunuz?

Şu soruyu mutlaka sorun: Üstün yetenekli çocuklar veya özel gereksinimi olan çocuklar için öğretimi nasıl farklılaştırıyorsunuz? Çocuğunuzun durumuna bağlı olarak, öğrenme güçlükleri, akademik sorunlar ve üstün yetenekli çocuklarla ilgili sorularınıza çok farklı cevaplar verilmesini isteyebilirsiniz. Üstün yetenekli bir çocuğunuz varsa, üstün yetenekliler programının ücretsiz olduğunu duymak isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun okuma güçlüğü varsa, otistik çocuklarla bir arada olacağı bir Özel Eğitim dersliğinde – çok farklı bir sorun veya okuma güçlüğü konusunda deneyimi olmayan bir genel eğitim sınıfı- eğitim alacağını duymak isteyebilirsiniz. Çocuğunuzun ihtiyaçları ne olursa olsun, onu kendisi gibi çocuklara yönelik kaynakları ve uzmanları olan bir okula yerleştirmek istersiniz. Aksi takdirde, çocuğunuz ihtiyacı olan eğitimi almakta zorlanabilir.

Okulda yazma becerileri nasıl öğretiliyor?

Şu soruları sorun: Hangi müfredat kullanılıyor? Öğretmenlere nasıl eğitim veriliyor? Yazma becerileri öğretilmesi en zor ve en önemli şeylerden biridir. Ancak birçok standart “çoktan seçmeli” test bu becerileri sınamadığı için öğretmenler için yazma becerileri üzerinde durmamak kolaydır. İdeal olan, okulun hem bir yazma programı hem de yazma becerilerinin matematik, fen ve sosyal bilimler gibi diğer derslerle bütünleştirildiği bir müfredata sahip olmasıdır. Öğrencilerin yazı çalışmalarının örneklerini görmek isteyin ve çocukluğunuza dönüp o yaşta neler yazdığınızı düşünün veya yazma standartları “rubrikine” bakın ve bu yaşta “iyi yazma becerisini” nasıl belirlediklerini sorun.

 

Ortaokul Velileri İçin 10 İpucu

Çocuğunuzun eğitimine katılmanın yolları —

sizi etrafında görmek istemediğinde bile.

 

Ortaokul hem veliler hem de çocuklar için karmaşık bir dönem olabilir. Çocuğunuz daha bağımsız hale gelmekte ama yine de sizin desteğinize her zamanki kadar ihtiyaç duymaktadır. Bazı alanlarda çocuğunuzun daha özerk olmasına izin vermeye karar verebilirsiniz, fakat yine de çocuğunuzun okuluna aktif olarak katılın. Araştırmalar velileri eğitimlerine katılan çocukların akademik anlamda başarılı olma olasılığının daha fazla olduğunu göstermektedir. İşte çocuğunuzun ortaokul deneyimine katılmanızı sağlayacak bazı ipuçları.

Öğretmenlerle tanışın. Çocuğunuzun öğretmenleriyle tanışmak iyi bir fikirdir. Öğretmenlerin beklentilerini sorun. Çocuğunuzun ödev yapmak için her akşam ne kadar zaman ayırması gerektiğini öğrenin. Belirli aralıklarla sınav olup olmayacaklarını ve olacaklarsa sınavların tarihini öğrenin. Sorularınız olduğunda öğretmenlerle en iyi nasıl temasa geçebileceğinizi öğrenin. Varsa, öğretmenlerin e-mail adreslerini alın.

Çocuğunuzun okulunda kendinize bir yer bulun. İlkokul sınıflarından farklı olarak, ortaokul dersliklerinde ekstra yetişkin olmasına gerek yoktur. Ancak başka şekillerde gönüllü olarak okula gelebilirsiniz. Okul gazetesi, satranç kulübü veya fen fuarı gibi müfredat dışı bir aktivite için danışmanlık yapın. Bilgisayar laboratuarındaki çalışmalara yardım edin. Okulun içinde olmak okulda neler olduğunu öğrenmenin iyi bir yoludur.

Perde arkası işlerini yapın. Gün içinde okulda bulunamıyorsanız, öğretmenlerden ve okul çalışanlarından size kendi başınıza yapabileceğiniz bazı işleri yönlendirmelerini isteyin. Ödev kâğıtlarının fotokopisini çektirin; bir fen veya resim projesi için geri dönüşümlü ürünler toplayın; Okul Aile Birliğine katılın.

Okul danslarında eşlik edin ve çocukları okulun spor müsabakalarına götürün. Diğer velilerle, okul çalışanlarıyla ve çocuğunuzun sınıf arkadaşlarıyla tanışırsınız.

Okul toplantılarına ve etkinliklerine katılın. Konserlere, oyunlara, toplantılara ve diğer aktivitelere katılmak çocuğunuzun okul topluluğuyla tanışmak için iyi bir yoldur.

Ev ödevleri ve okuldaki sınavlar hakkında bilgi edinin. Okulunuzda öğretmenlerin ev ödevlerini yayınladıkları bir web sitesi varsa, bu siteyi düzenli olarak kontrol etme alışkanlığı edinin. Okulun web sitesi yoksa, çocuğunuzun öğretmenleriyle görüşün ve önemli bir projeden veya sınavdan önce size haber vermelerini rica edin.

Çocuğunuzla okul hakkında konuşun. Çocuğunuzu konuşturmak için belli sorular sorun. “Matematik sınavı sence nasıl geçti?” “Mr. Phipps bugün komik bir şey söyledi mi?” “Beden Eğitimi dersinde hangi oyunları oynadınız?” gibi sorular sorun. Okulda ne tür şeyler konuştukları ile ilgili sorular da sorun.

Çocuğunuza ders çalışabileceği ve ödev yapabileceği sessiz bir yer verin. Evinizde ortaokula giden çocuğunuzun ödevine konsantre olabileceği, dikkatini dağıtacak herhangi bir şeyin olmadığı bir yer bulun. Çocuğunuzun bir sorusu olduğunda yardımcı olun.

Çocuğunuzun ödevini kontrol edin ama ödevini yapmayın. Matematik problemlerini kontrol etmeyi, yazdıklarını okumayı ve kelimelerin yazılışlarına bakmayı teklif edin. Bir hata bulursanız, çocuğunuza gösterin ve doğru cevabı bulmasına yardım edin.

Herkesin görebileceği bir yere bir aile takvimi asın. Veli toplantıları, proje teslim tarihleri ve sınav tarihleri gibi önemli okul tarihlerini yazın. Ortaokula giden çocuğunuzu takvime önemli tarihler eklemeye ve takvimi her gün kontrol etmeye teşvik edin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s