İlkokul Seçmenin Zor Yanları

Çocuğunuz için doğru okulu bulmak mı istiyorsunuz? Velilerin en iyi eğitim deneyimini seçerken yaptıkları başlıca üç yanlışı yapmaktan kaçının.

1. Bir okulu koridorlarına göre değerlendirme

Okul açık yeşile boyanmış ve koridorlar nesli tükenme tehlikesi altında olan yağmur ormanları hayvanlarının heykelleriyle süslenmiş olabilir. Veya okul kasvetli ve karanlık bir 70li yıllar Doğu Bloku yetimhanesine benziyor olabilir. Ne olursa olsun, gelişigüzel ve yüzeysel bir okul turunun size okulu satmasına veya sizi okuldan soğutmasına izin vermeyin. (Unutmayın: fiziksel olarak kötü durumda olan bir okul bile yaşadığınız yerdeki en iyi öğretmenlere ve programa sahip olabilir.) Bir okulu gerçekten tanımak istiyorsanız, okulu en önemli yerinde tanıyın: sınıfta.

Bir okulu ciddi anlamda düşünüyorsanız, birkaç derse girip gözlem yapmak için izin isteyin- yarım saate kadar.  Bu uzun bir süre gibi görünebilir ama bu çalışma siz ve çocuğunuz için çok faydalı olacaktır. Öğretmenlerin ne kadar katılımcı, aktif ve ilham verici olduklarını görün. Öğrencilerle iyi etkileşim kuruyorlar mı? Öğrenciler sıkılıyor mu, rahat mı veya kötü muamele görüyorlar mı?

2. Sadece birinci sınıf dersine bakarak bir okul seçme.

Küçük çocuğunuzu büyük bir çocuk olarak gözünüzde canlandırmak zordur ama sizin çocuğunuz da yakında yeterince büyüyecektir. Bu yüzden,  daha üst sınıf seviyelerini de dikkatle inceleyin.

Çocuklar mutlu ve ilgili görünüyorlar mı? Sınıf duvarlarında neler var? Sınıf düzeni nasıl? Okul daha büyük çocuklara ne tür özel olanaklar  — akademik olanaklar, takım sporları, okul sonrası programları—sunuyor?

3. Yerini dikkate almadan okul seçme.

Bu faktör sınav puanları gibi diğer faktörlerden daha önemsiz görünse de, veliler okula çok zorlanmadan ulaşabilmelidir – acil durumlarda veya okul etkinlikleri için. Aynı zamanda, çocuklar başka çocuklarla oyun oynamak için kolaylıkla randevulaşabilmelidir – okuldan uzakta yaşıyorlarsa bunu yapmak daha zor olacaktır. Ve çocuğunuzun okul sonrası aktivitelerine kalmasını istiyorsanız , bu aktivitelerden sonra çocuğunuzu okuldan alan çoğu zaman siz olacaksınız, servis değil.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s