İlkokul Eğitiminin Önemi

İlkokul eğitimi öğrencilerin sosyal ve duygusal gelişimleri kadar bilişsel ve entelektüel yanlara da dikkat edilmesi gerektiği anlamına gelmektedir. Dil ve aritmetik yeterliliği sürekli gelişim için son derece önemli  koşuldur. Bu nedenle, bu derslere özellikle önem verilmelidir.

Dil, Türkçe ve yabancı dilleri ifade etmektedir. Artan uluslararasılaşma ışığında, tüm öğrencilerin eğitim hayatlarının sonuna kadar yeterli yabancı dil yeteneği standardına ulaşabilmesi için yabancı dil öğrenimine erken başlamak giderek önem kazanmaktadır.

Tüm öğrenciler için zorlayıcı bir eğitim

Öğrencilerin iyi gelişmesi için bir diğer gereklilik de her bir öğrenci için zorlayıcı hedefler koyan bir eğitimdir. Bu nedenle okulların sonuç odaklı bir yaklaşım benimsemesi ve öğrenci ve okul performansının düzenli olarak değerlendirilmesi önemlidir.

İlkokul eğitimi öğrenene şunları yapma fırsatı vermelidir:

Okuryazarlık, matematik, yaratıcılık ve iletişim becerileri kazanma,

Öğrenmekten keyif alma ve öğrenmeye devam etme isteği uyandırma,

Eleştirel düşünme ve mantıklı değerlendirme yeteneği geliştirme,

İşin ciddiyetine önem verme ve saygı gösterme,

İstenebilir sosyal standartlar, ahlaki  değerler geliştirme,

Öz disipline sahip, fiziksel olarak formda ve sağlıklı bir kişi olma,

Estetik değerler geliştirme ve kendi kültürüne ve başkalarının kültürüne değer verme,

Çevre farkındalığı geliştirme ve çevreye önem verme,

Başka uluslar ve uluslararası topluluk hakkında farkındalık geliştirme ve başka uluslara ve uluslararası topluluklara değer verme,

Ülke sevgisi ve saygısı ile uyumlu bir şekilde birlikte var olma gerekliliğini aşılama,

Bireysel yetenekleri geliştirme,

Sosyal sorumluluk geliştirme ve boş zamanları iyi değerlendirme,

Ulusal kalkınmada teknolojinin rolünün farkında olma ve bunu önemseme.

BAŞARIYI İNŞA ETMEK

İlkokul eğitimi gelecekteki öğrenimin ve başarının temelini teşkil etmektedir. İlkokul eğitimiyle aşılanan beceriler ve değerler temel beceriler ve değerlerdir ve gelecek öğreniminin temelini oluşturmaktadır. Öğrencilerin eğitim sisteminin ilerleyen yıllarındaki başarıları ilkokul eğitimlerine dayalıdır.

İlkokulların  yaratıcı, motive edici, gerçek dünyayla ilişkili ve eğlenceli öğretim programları geliştirmeleri gerekmektedir. Başarılı okullar yaratıcı öğrenmeye olanak veren bir program uygularlar.

Bu uygulamaların hedefi:

Öğrencilerin aktif olarak soru sormaya, hipotezler ileri sürmeye ve fikirlerini paylaşmaya ve bu becerilerini yazılarına yansıtmaya teşvik edilmelerini sağlamak

Müfredatı planlarken yaratıcı öğrenme yolları ile ulusal müfredat derslerini ve becerilerinin işlenmesini dengelemek

Tüm öğrencilerin bağımsız ve yaratıcı öğrenmeyi destekleyecek beceriler geliştirmesini sağlamak

Öğretmenlerin yaratıcı plan yapabilmesini sağlayacak becerilere sahip olmasını sağlamak için sürekli mesleki gelişim olanakları sunmak

Öğrencileri kendine güvenen, yaratıcı öğrenenler olarak yetiştirmeye katkıda bulunabilecek ortam ve uygulamaları desteklemek.

Günümüzün gelişmiş dersliklerinde, dünün sessiz dinleyicileri yerini aktif öğrenenlere, tartışmalara katılan ve keşfeden küçük öğrenci gruplarına bıraktılar. Peki, öğretmen nerede? Öğretmen sınıfın önünde ve merkezinde durup ders anlatmak yerine, hareket ediyor, gözlem yapıyor, sorular soruyor ve öğrencilere kendi dünyalarını anlamaları için rehberlik ediyor. Sınıf duvarları bile öğrencileri küresel topluluğa bağlayan teknoloji sayesinde genişlemiş durumda.

İLKOKUL YILLARINDA, 21. yüzyıl becerileriyle tanışmak çocukların gelecekteki başarıları için sağlam bir temel atmalarına yardımcı olmaktadır. Paylaşma ve işbirliği konusunda erken yaşta öğrenilenler etkili takım çalışmasının zeminini hazırlamaktadır. Genç okurlar ve yazarlar gelişen okuryazarlık becerilerini kullanarak önemli fikirlerini aktarmaya başlarlar. Çocuklar iyi sorular sormaya ve meraklarını tatmin etmeye teşvik edildikleri zaman, gelecekte karşılaşacakları güçlüklerin üstesinden gelmelerine yardımcı olacak sorgulama becerilerini kazanırlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s