Başarılı Öğretimin Beş Önermesi

1- Etkili öğretmenler tüm öğrenciler öğrenebilir inancından yola çıkarak bilgiyi tüm öğrenciler için erişilebilir kılmaya çalışırlar.

Bu nedenle, öğrenciler arasındaki bireysel farklılıkları kabul ederek tüm öğrencilerine eşit davranırlar.  Ayrıca, öğrencilerinin ilgi alanları yetenekleri, becerileri, bilgileri, aile koşulları ve akran ilişkileri hakkındaki gözlemlerine dayanarak uygulamalarını bu bireysel farklılıklara göre şekillendirirler.

Başarılı öğretmenler öğrencilerin nasıl geliştiğini ve öğrendiğini anlar. Bu nedenle, bu eğitimciler uygulamalarında biliş ve zekâ kuramlarından faydalanırlar. Bunun yanı sıra, bağlam ve kültürün davranış üzerindeki etkisinin farkındadırlar. Bu genel koşullar altında, öğretmenler öğrencilerin bilişsel kapasitesini ve öğrenmeye duydukları saygıyı geliştirirler. Ayrıca,  öğrencilerin öz saygılarını, motivasyonunu, karakterini, yurttaş sorumluluğu duygusunu ve bireysel, kültürel, dini ve ırksal farklılıklara saygısını da geliştirirler.

2-Öğretmenler öğrettikleri öğrencilerini tanırlar ve gereken pedagojik bilgiye sahiptirler

Başarılı öğretmenler öğrencilerini anlarlar ve  bilginin nasıl oluştuğunu, düzenlendiğini, diğer disiplinlerle nasıl ilişkilendirildiğini ve gerçek yaşam durumlarına nasıl uygulandığını önemserler. Kendi kültürümüzün ortak değerlerini inanarak temsil edip disiplin bilgisinin önemini vurgularken, bir yandan da öğrencilerinin eleştirel ve analitik yeteneklerini geliştirirler.

Etkili öğretmenler konuyu öğrencilere aktarmak için pedagojik bilgileri öğrenirler. Öğrencilerin derslerle ilgili endişelerinin ve ön bilgilerinin farkındadırlar ve bu konularda hangi stratejilerin ve öğretim materyallerinin yardımcı olabileceğini bilirler. Bunun yanı sıra, sınıfta çıkabilecek olası zorlukları anlarlar ve çözerler ve uygulamalarını bunlara göre uyarlarlar. Öğretim repertuarları genel olarak bilgiye ve özel olarak öğrettikleri derse farklı yollarla ulaşmalarını sağlar.

3-Öğretmenler öğrenci öğrenimini yönetmekten ve takip etmekten sorumludur

Başarılı öğretmenler öğrencilerinin ilgisini çekmek ve uyanık tutmak için ve zamanı en etkili şekilde kullanmak için öğretim ortamları, materyaller ve stratejiler belirlerler, geliştirirler ve değiştirirler. Öğrencileri öğretime katılmaya davet ederler ve uygulamalarını meslektaşlarının bilgi ve uzmanlığından yararlanarak geliştirirler.

Etkili öğretmenler çeşitli öğretim teknikleri kullanırlar. Hem öğrencileri hem de öğrenme ortamını etkili bir şekilde yönetirler. Böylece, öğretim okulun öğrencilere yönelik hedeflerinin gerçekleştirilmesini sağlayacak şekilde düzenlenir. Eğitimciler, öğrenciler arasındaki ve öğrencilerle öğretmenler arasındaki sosyal etkileşim için kurallar belirleyebilirler. Ayrıca, öğrencileri öğrenmeye nasıl motive edeceklerini ve  bir başarısızlık yaşadıklarında  derslere olan ilgilerini sürdürmelerini nasıl sağlayacaklarını bilirler.

Başarılı öğretmenler bireysel olarak öğrencilerin ve bütün sınıfın gelişimini değerlendirebilirler. Öğrenci gelişimini ölçmek ve anlamak için çeşitli yöntemler kullanırlar ve öğrenci performansını velilere net bir şekilde açıklayabilirler.

4-Öğretmenler uygulamaları hakkında sistematik düşünürler ve deneyimlerinden ders çıkarlar

Etkili öğretmenler öğrencilerine kazandırmak istedikleri değerlere (merak, hoşgörü, eşitlik, çeşitliliğe saygı ve kültürel farklılıklara değer verme)  kendileri de sahip olan örnek, eğitimli kişilerdir. Zihinsel gelişimin önkoşulları olan yeteneklere (akıl yürütme ve çoklu bakış açılarına sahip olabilme ve deneysel ve problem çözme odaklı bir yaklaşım benimseme) de sahiptirler.

Başarılı öğretmenler sağlıklı uygulamalar hakkında ilkeli değerlendirme kararları alırken insan gelişimi, ders ve öğretim bilgileri ile öğrencileri hakkındaki anlayışlarından faydalanırlar. Kararları deneyimlerine de dayalıdır. Öğrencilerinde geliştirmeye çalıştıkları yaşam boyu öğrenme anlayışını kendileri de benimserler.

Nitelikli öğretmenler öğretimlerini geliştirmeye çalışırken uygulamalarını eleştirel bir gözle değerlendirirler, repertuarlarını genişletmeye, bilgilerini arttırmaya, değerlendirmelerini netleştirmeye ve öğretimlerini yeni bulgulara, fikirlere ve teorilere uyarlamaya çalışırlar.

5-Öğretmenler öğrenme topluluklarının birer üyesidir

Örnek öğretmenler öğretim politikası, müfredat geliştirme ve çalışan gelişimi gibi konularda yöneticilerle birlikte çalışarak okulun etkililiğine katkıda bulunurlar. Okul gelişimini ve okul kaynaklarının tahsis edilişini genel ve yerel eğitim amaçları ışığında değerlendirebilirler. Öğrencilerinin yararına kullanılabilecek  kaynakları bilirler ve gerektiğinde bu kaynakları kullanma becerisine sahiptirler.

Başarılı öğretmenler velileri okula katılmaya teşvik ederek onlarla birlikte yaratıcı bir şekilde çalışmanın yollarını bulurlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s