Çocuğunuz İçin En Uygun Okul Öncesi Kurumunu Nasıl Bulacaksınız?

Çocuğunuz okul öncesi eğitimi alarak ne kazanacak?

Birçok çocuk için, okul öncesi eğitimi öğretmenlerden ve çocuk gruplarından oluşan yapılandırılmış bir ortamdaki ilk deneyimdir. Okul öncesi eğitimi, paylaşmayı ve yönergelere uymayı öğrenmek ve ilkokul öğreniminin temelini atmak için bir fırsattır.

Okul öncesi eğitimi çocukları ilkokula hazırlar

Birçok veli okul öncesi eğitimini çocuklarının okulda başarılı olmalarının başlangıcı olarak görmektedir. Aynı zamanda, veliler okul öncesi eğitiminde ön matematik ve ön okuryazarlık becerilerine odaklanma eğiliminin çocukların oyun zamanından çaldığı ve onları çok hızlı büyümeye zorladığı yönünde endişelere kapılabilirler.

Peki,  okul öncesi kurumlarının çocukların öğrenimine ve gelişimine nasıl bir faydası oluyor? Ve veliler bir okul öncesi programında hangi özellikleri aramalılar? Bu sorulara verilecek yanıtlardan biri  okul öncesi ve çocuk bakımı programlarındaki çalışanların küçük çocukların nasıl geliştiğini ve öğrendiğini anlamalarıdır. Bu programlarda çocukların sosyal, duygusal, bilişsel ve fiziksel yeteneklerine uygun mekânlar, zaman ve aktiviteler düzenlenmektedir.

Okul öncesi eğitimi sosyal ve duygusal gelişimi destekler

Öğrenmek için küçük bir çocuğun sevildiğini ve öğretmen veya bakıcı tarafından korunduğunu bilmesi gerekmektedir. 3 yaşındaki bir çocuk anne-babasından uzakta zaman geçirebilir ve aile dışındaki yetişkinlerle güvene dayalı ilişkiler kurabilir. Okul öncesi programları çocuklar, öğretmenler ve veliler arasında sıcak ilişkiler geliştirirler. Öğretmenler de sorumlulukları altındaki her bir çocukla yakın bir kişisel bağlantı kurarlar.

Çocuklar evde ve okulda gördükleri ilgi ve sevgi arasında tutarlılık olduğunda çok iyi gelişirler. Okul öncesi programlarında, öğretmenler velilere çocukları hakkında uzmanlık sahibi bireyler olarak önem verirler. Velilere çocuklarının faaliyetleri hakkında günlük raporlar verilir ve öğretmenlerle daha derinlemesine görüşmeler yapabilmeleri için belirli aralıklarla toplantılar düzenlenir. Öğretmenler velilerin çocuk yetiştirme hedeflerini ve değerlerini anlamaya çalışırlar.

Küçük çocuklar sosyal becerileri ve duygusal oto kontrolü “gerçek zamanlı” olarak öğrenirler. Üç ve dört yaşındaki çocuklar deneyimleyerek öğrenirler ve iyi öğretmenler çocukların sinir veya öfke yönetimini öğrenmelerine yardımcı olabilecekleri bu “öğretilebilir zamanlara” vakit ayırırlar. Çocukların çatışmalarını onlar adına çözmek için hemen müdahale etmezler; çocukların kendi problemlerini çözmelerine ne zaman izin verecekleri ve ne zaman duruma müdahale edecekleri konusunda gelişmiş bir anlayışları vardır.  Çocuğu utandırmadan başka bir çocuğa yaptığı agresif veya kırıcı davranışın etkisini fark etmesini sağlarlar.

Öyle görünmese de, okul öncesi ortamı yapılandırılmış bir ortamdır

Yapılandırılmış bir ortam küçük çocukların başkalarıyla arkadaş olmayı ve oyun oynamayı öğrenmelerine yardımcı olur. Bu, birçok kural olması veya yetişkinlerin çocukların aktivitelerini sürekli yönlendirmesi anlamına gelmemektedir. Tam tersi,  bir okul öncesi sınıfının yapısı çocuklar tarafından büyük ölçüde fark edilmez. Sınıf alanı sosyal etkileşimi teşvik edecek ve sınırlılık ve çatışmaları en aza indirecek şekilde düzenlenmiştir.

Çocuklar tercihlerde bulunurlar

Çocukların birçok aktivite seçeneği vardır; hiçbir şey yapmadan ortalıkta dolaşan bir çocuk ilgisini çeken bir aktiviteye yönlendirilir. Öğretmenler başka çocukların oyunlarına katılamayan çocuklara karşı dikkatlidirler ve bu çocuğa gruba katılması için bazı önerilerde bulunurlar.

Çocuklar kendileriyle ve başkalarıyla ilgilenmeyi öğrenirler

Çocukların yetkinlik ve kendine saygı algısı kendileriyle ilgilenmeyi ve başkalarına yardım etmeyi öğrendikçe gelişir. Öğretmenler küçük bir çocuğa örneğin yemek zamanı masayı hazırlarken veya sınıftaki hamsterı besleme konusunda yardım etme şansı vererek çocuğun “gerçek bir işe” katılma isteğine hitap ederler. Çocuklardan yemeklerden önce ellerini yıkamaları, kişisel eşyalarını dolaplarında tutmaları ve yeni bir aktiviteye geçmeden önce oyuncakları toplamaları beklenmektedir.

Öğretmenler bir çocuğu kendini başka çocuklar için bir kaynak olarak görmeye de teşvik ederler. Örneğin; bir öğretmen su doldurma konusunda daha yetkin olan bir çocuktan, su doldurmayı yeni öğrenen bir çocuğa yardım etmesini isteyebilir. Veya daha tecrübeli bir okul öncesi öğrencisinden yeni gelen bir çocuğa kum oyuncaklarının nereye koyulduğunu göstermesini isteyebilirler.

Okul hayatları boyunca çocukların öğrendiklerinin çoğuna akranları eşlik edecektir. İyi bir okul öncesi programında, çocuklar ilkokulda başarılı bir şekilde faaliyet göstermek için gereken davranışlarla tanışırlar. Örneğin; “çember zamanı” gibi grup aktivitelerinde çocuklar dikkatlerini öğretmene vermeyi, başkaları konuşurken dinlemeyi ve konuşma sırasının kendilerine gelmesini beklemeyi öğrenirler.

Okul öncesi eğitimi dil becerilerini ve bilişsel becerileri destekler

Okul öncesi dönemindeki çocukların dil becerileri “dil bakımından zengin” bir ortamda beslenmektedir. 3 ve 5 yaşları arasında, bir çocuğun kelime hazinesi 900’den 2500 kelimeye çıkar ve cümleleri daha uzun  hale gelir. Öğretmenler sohbet havasında ve tartışmada baskın olmayarak, düşünmeye sevk edici sorular sorup fen, resim, yemek zamanı ve diğer aktivitelerde yeni kelimeler öğreterek çocukların dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olurlar. Çocuklara şarkı söylemek, en sevdikleri kitaplardan bahsetmek ve hikâyeleri canlandırmak için pek çok fırsat verilmektedir.

Küçük bir çocuğun bilişsel becerileri çocuğu yakından gözlemlemeye, sorular sormaya, fikirlerini test etmeye veya bir problem çözmeye yönlendiren çeşitli uygulamalı aktivitelere katılarak güçlenir. Bununla birlikte, öğretmenler okul öncesi çocuklarının yetişkinlerin anladığı anlamda mantıklı olmadıklarını anlarlar; okul öncesi çocuklarının bir bitkiyi neyin büyüttüğüne veya insanların neden yaşlandığına dair beklentileri neden-sonuç ilişkisi içermeyebilir. Örneğin; “insanlar yaşlanırlar çünkü doğum günleri gelir.” Tahtanın suda neden batmadığını ve taşın neden battığını açıklamak için mantık yerine duyularını ve kendi “sihirli düşüncelerini” kullanabilirler – “Taş dipte olmak ister çünkü orası daha serin.”

Okul öncesi öğretmenleri çocuğun merak duygusunu besler

Öğretmenler aktiviteler esnasında çocukları gözlemler, onlara sorular sorar ve çocukların fikirlerini dinlerler – hedef “doğru” cevap değildir. Çocuğun merak duygusunu ve öğrenme motivasyonunu beslemek için öğretmenler çocukların ilgilerini ve aktivite oluşturma fikirlerini dinlerler. Basit, şans eseri bir olay bile – çocuğun oyun alanında bir salyangoz keşfetmesi gibi – heyecan verici bir öğrenme deneyimine dönüştürülebilir.

Okul öncesi dönemindeki çocukların aktif hayal güçleri vardır ve -mış gibi yaptıkları oyunlarla öğrenirler. Öğretmenler gerçek ve hayal arasındaki çizginin küçük bir çocuk için çoğu zaman açık olmadığını bilirler. Bu nedenle bazen çocuklar yatağın altında var olduğuna inandıkları canavarlardan korkarlar. Örneğin; bir grup çocuk evcil hayvan dükkâncılığı oynarken, her çocuğa bir rol verip evcil hayvan malzemelerini kategorilere ayırıp düzenlerken, ürünlere etiket yapıştırırken, “müşterilerinin” doğru şampuanı veya kedi oyuncağını seçmesine yardımcı olurken ve satın alınan ürünlerin “parasını” alırken birçok sosyal ve bilişsel becerinin pratiğini yapmış olacaklardır.

İyi bir okul öncesi kurumundaki hayali oyun alanı kostümlerle, “aksesuarlarla” ve çocuklar için yapılmış fırın, lavabo ve dolap gibi ev eşyalarıyla doludur. Okul öncesi çocukları tek başına oyundan birebir oyuna ve karışık grup oyunlarına çoğunlukla bu alanda geçerler.

Okul öncesi aktiviteleri ön matematik ve okuryazarlık becerilerini geliştirir

Küçük çocuklar ön matematik ve ön okuryazarlık becerileriyle gittikçe daha fazla ilgilenirler. Meraklı ve gözlemcidirler ve ailelerinin ve toplumun önem verdiği becerilerde yetkin olmak isterler – bir oyuncağı kurmak için yönergeleri okuma veya bir şey satın alırken doğru kâğıt paraları veya bozuk paraları seçme gibi. Öğretmenler çocukları anaokulunun akademik taleplerine hazırlamak için çocukların ön matematik ve ön okuryazarlık becerilerini kazanmalarına yardım eden çeşitli oyun ve aktivitelere sık sık yer verirler.

Harfleri resimli bir kitaptan takip ederken bir alfabe şarkısı söylemek çocuğun alfabe harfleri ile kelimeler arasındaki bağlantılar hakkında farkındalık geliştirmesini sağlar. Tekerlemeler ve şarkılar öğrenmek çocukların kelimelerdeki değişik sesleri ayırt etmelerine yardım eder. Çocukların okunan heyecan verici bir hikâye hakkında bir tartışmaya katılmasını sağlamak dinleme, anlama ve ifade edici dil becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur. Mıknatıslı alfabe harfleriyle oynamak bir çocuğu öğretmenden adının ilk harfini yazma konusunda yardım istemeye teşvik edebilir. Eşleştirme oyunları, gruplara ayırma oyunları, sayı sayma oyunları ve masa başı oyunları çocukların daha sonra matematik öğrenimini destekleyen sayı, kategori ve sıra anlayışını geliştirir. Yapboz parçalarını birleştirmek çocukları örüntüleri fark etmeye, plan yapmaya ve problem çözmeye teşvik eder.

Okul öncesi eğitimi motor becerileri geliştirme imkânı sağlar

Fiziksel koordinasyon artar ve çocuğun çevresini keşfetmesini ve kendini yeni şekillerde zorlamasını sağlar. Küçük çocuklar günün önemli bir kısmı hareket halindedir. İyi okul öncesi programları çocuklara her gün çeşitli koşma, tırmanma ve aktif oyunlar oynama olanakları tanımaktadır. İpe boncuk dizme veya makasla bir şeyler kesme gibi aktiviteler çocukların ince motor becerilerini geliştirmeye yöneliktir. Ayrıca, çocuklar çeşitli aktivitelerle el-göz koordinasyonunu ve dengelerini geliştirmeye teşvik edilirler.

Çocuğunuza ve ailenize uygun yüksek kaliteli bir program seçtiğinizde, çocuğunuzla iyi ilgilenildiğinden, çocuğunuzun aktivitelerden keyif aldığından ve arkadaş edindiğinden -ve ilkokulda başarılı olmasını sağlayacak bilgileri, becerileri ve güveni geliştirdiğinden emin olabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s