Çocuğunuz İçin En İyi Okul Öncesi Programını Bulmak İçin Araştırmaya Erken Başlayın

Ne istediğinize karar verin ve araştırmanızı yapın.

Çocuğunuzun okul öncesi eğitimine hazır olduğuna karar verdikten sonra, iyi bir kurum bulmanız gerek. Araştırmanıza erken başlayın. Birkaçi okul belirledikten sonra hepsine başvurun. Böylece, ilk tercihinize giremezseniz bile bir veya iki yedeğiniz olacaktır. Çocuğunuz için en iyi programı bulmak için aşağıdaki  aşamaları takip edin:

Önceliklerinizi belirleyin

Önce, ne istediğinize karar verin. İşyerinize mi yoksa evinize daha yakın bir okul öncesi kurumu sizin için daha uygun olur? Programda dans etme ve hikâye anlatımı gibi aktivitelerin yer almasını istiyor musunuz? Belli bir öğrenme yaklaşımı arıyor musunuz? Olası programları değerlendirirken her şeyi yazarak bir liste oluşturun.

Yaygın Terimleri Öğrenin

Birçok veli için okulöncesi kurumu seçmenin en kafa karıştırıcı tarafı “Montessori Yaklaşımı,” “çocuk merkezli,” “Waldorf Yaklaşımı” gibi terimleri anlamaya çalışmaktır. Bu terimler ne anlama geliyor ve bir okulöncesi kurumu seçmenize nasıl yardımcı olabilir?
Çoğu zaman,  temel fark okulöncesi kurumunun “eğitim felsefesiyle” ilgilidir. Çok sayıda eğitim felsefesi vardır ve bunların tanımları değişiklik gösterebilmektedir.

Çocuk merkezli

Bu terim çoğunlukla aktivite planlarken çocukların ilgi alanlarının dikkate alındığı ortamları tanımlamak için kullanılmaktadır. Örneğin; çocuk merkezli bir ortamda, sınıf aktiviteleri öğrencilerin ilgi alanlarına dayalıdır, öğretmen tarafından seçilen önceden planlanmış konulara değil. Bu ortamlar çoğunlukla çocuklara gün boyu ilgi alanlarına göre aktiviteler seçme olanakları sunmaktadır.

Öğretmen yönlendirmeli

Çocuk merkezli ortamın tersi öğretmen yönlendirmeli ortamdır. Öğretmen yönlendirmeli müfredatın ve aktivitelerin öğretmenler tarafından belirlenen bir programa göre uygulanan müfredat ve aktiviteler anlamına gelmektedir. Bu ortam türü genellikle çocuklara yapılandırılmış bir öğrenme ortamı sunmaktadır.

Çocuk yönlendirmeli

Çocuk yönlendirmeli ortamlarda çocukların en iyi öğrenime katıldıkları ve öğrenmeyle ilgilendikleri zaman öğrendiklerine inanılmaktadır. Çocuk yönlendirmeli ortamlarda çocukların yeni aktiviteler ve deneyimler başlatması veya istemesi beklenmekte, böylece grup deneyimleri yerine kişiye özel öğrenme deneyimleri desteklenmektedir.

Okulu önceden bazı sorular hazırlayarak ziyaret etmelisiniz

 • Çalışanların devir oranı nedir?
 • Çalışanların yüzde kaçının erken çocukluk dönemi alanında eğitimi var?
 • Okulda disiplin nasıl sağlanıyor?
 • Çocukları evden alma ve eve bırakma uygulamasındaki güvenlik prosedürü nedir?
 • Ödeme seçenekleri ve prosedürleri neler?

Bazı veliler okulu ziyaret etmeden önce bazı sorular hazırladıklarında kendilerini daha rahat hissederler. Bu konuda yardımcı olabilecek bir kontrol listesi oluşturun. Veliler kendilerini bu kontrol listesindeki her soruyu sormaya mecbur hissetmemelidir ama bir kontrol listesi kullanarak ziyaretiniz esnasında gözlemlerinizi not alabilir ve böylece ziyaret ettiğiniz okulları karşılaştırabilirsiniz.

Okulları ziyaret edin ve görüşün

Bazı soruların cevabını bir telefon konuşmasında öğrenebilirsiniz (eğitim ücreti gibi) ama içine girip öğretmenlerle ve yöneticiyle tanışmadan bir okul öncesi kurumunun nasıl bir yer olduğunu anlayamazsınız. Yöneticiye ders saatlerinden, ücretlere, tatillerden disiplin ve beslenme gibi çocuk yetiştirme felsefesine ilişkin konulara kadar her şeyi sorun. Ayrıca, günlük aktivite çizelgesini isteyin. Mekâna ve yöneticinin sorularınızı nasıl yanıtladığına dair içgüdüsel duygularınıza dikkat edin.

Sınıfları ziyaret ettiğinizde, öğretmen çocuk oranını kontrol edin ve bir sınıfta kaç öğrenci olduğuna dikkat edin. Öğretmenlerin çocuklarla nasıl etkileşim kurduklarını gözlemleyin; sevecen, ilgili ve teşvik edici olduklarından emin olun.

Son olarak, bir okul öncesi kurumu seçmek kişisel bir karardır. Bir okul öncesi kurumunu ziyaret ettikten sonra çocuğunuzun da bu kurumda olması fikrini sevdiyseniz, muhtemelen burası sizin için doğru yerdir.

Referansları kontrol edin

Olumlu söylenti güçlü bir onaydır. Belli bir okul öncesi kurumu hakkında olumlu bir söylenti varsa, velilere neden burayı bu kadar övdüklerini sorun. Düşündüğünüz her okuldan çocuklarını buraya gönderen velilerin bir listesini isteyin. Bu velileri arayın ve belli sorular sorun. Sadece okulu sevip sevmediklerini değil; okulla ilgili tam olarak neyi sevip sevmediklerini sorun. Artık çocukları bu okulda değilse, nedenini sorun.

Başka velilerle görüşün

Arkadaşlarınıza, komşularınıza, çocuk doktorunuza, büyük çocuğunuzun öğretmenine – güvendiğiniz insanlara danışın ve size kaliteli bir okulöncesi eğitim merkezi önermelerini rica edin. Eğitim merkezinin adını ve burayı öneren kişinin bahsettiği önemli özelliklerini (düşük öğrenci öğretmen oranı, eve yakın, çocuk severek gidiyor) not edin.

Çocuğunuz okulu test etsin

Okulu çocuğunuzla birlikte ziyaret edin. Çocuğunuzun ve öğretmenlerin nasıl etkileşim kurduğunu ve okul ortamında rahat hissedip hissetmediğini görmek isteyeceksiniz. Öğretmenler çocuğunuzu tanımaya çalışıyorlar mı? Çocuğunuz aktivitelerden keyif alıyor mu?

İyi bir Okul Öncesi Kurumunun On Göstergesi

 • Çocuğunuzu bir okul öncesi programına yerleştirmek çocuğun genel okul hazırbulunuşluğu becerilerini de destekleyecektir. Bununla birlikte, hayatın her alanında olduğu gibi, bazı okul öncesi programları diğerlerinden daha iyidir.
 • Çocuklar zamanlarının çoğunu materyallerle veya diğer çocuklarla oyun oynayarak veya çalışarak geçirirler. Ortalıkta amaçsız dolaşmazlar ve uzun süre sessiz oturmaları beklenmez.
 • Çocukların gün içinde çeşitli aktivitelere erişimi vardır. Gruplara ayrılmış bloklar ve diğer materyalleri ararlar; -mış gibi oyunları oynamak için aksesuarları; resimli kitapları; boyaları ve başka resim malzemeleri ve eşleştirme oyunları, delikli tahta ve yapboz gibi masa oyunları vardır. Bütün çocuklar aynı anda aynı şeyi yapmak zorunda değildir.
 • Öğretmenler çocuklarla gün içinde farklı zamanlarda bireysel olarak, küçük gruplar halinde ve bütün grup olarak çalışırlar. Zamanlarının tamamını bütün grupla geçirmezler.
 • Sınıf öğrenci çalışmalarıyla, kendi uydurdukları yazılarla ve öğrencilerin öğretmenlere anlattıkları hikâyelerle süslüdür.
 • Çocuklar sayıları ve alfabeyi günlük deneyimleri bağlamında öğrenirler. Bitkilerin ve hayvanların doğal dünyası ve yemek pişirme, yoklama alma veya yemek servis etme gibi anlamlı aktiviteler öğrenme aktivitelerinin temelini teşkil etmektedir.
 • Çocuklar projeler üstünde çalışırlar ve oyun oynamak ve keşfetmek için çok zamanları (en az bir saat) vardır.
 • Çocuklara her gün dışarıda oynama fırsatı verilir. Daha çok öğretim için dışarıda oyun oynama zamanından asla fedakârlık edilmez.
 • Öğretmenler gün içinde çocuklara bireysel olarak veya küçük gruplar halinde kitap okur, sadece grup hikâye saatinde değil.
 • Müfredat ileride olanlar ve yardıma ihtiyacı olanlara göre ayarlanır. Öğretmenler çocukların farklı geçmişlerinin ve deneyimlerinin aynı şeyleri aynı zamanda ve aynı şekilde öğrenmedikleri anlamına geldiğini kabul eder.
 • Veliler çocuklarını böyle bir programa gönderdikleri için memnundur. Çocuklar okulda mutludur; ağlamazlar veya hastayım diye şikâyet etmezler.

 

Okullar Birbirinden Çok Farklıdır

Her modeldeki okullar akademik odak, ortam ve öğretim yöntemleri bakımından farklılık göstermektedir. Bir okul seçmeden önce, okulu ziyaret edin. Okulu incelemek ve okul yöneticisiyle veya öğretmenlerle görüşmek isteyeceksiniz. Ziyaret ettiğiniz okulun belli bir felsefesi varsa, amaçlarını ve değerlerini sorun. Sizin önceliklerinize ne kadar uygun olduğunu anlamak için müfredatı inceleyin.

Müfredat ve felsefe dışında, okul ziyaretiniz ve görüşmeleriniz esnasında dikkat etmeniz gereken şeyler şunlar:

Öğretmenler

Şunlara dikkat edin:

Düşük öğretmen sirkülasyonu

Düşük öğretmen/öğrenci oranı

Öğretmenlerin çocuklarla konuşması ve onları yaptıkları hakkında bilgilendirmesi

Sınıf

Şunlara dikkat edin:

Temiz, çocuklar için güvenli (mobilyaların veya oyuncakların keskin, sivri kenarlarının olmaması) bir ortam

Yaşlarına uygun materyaller

Serbest oyun oynamak için oyuncaklar ve materyaller

Güvenli aktif oyun alanı

Çocukların çalışmalara veya oyunlara aktif olarak katılması

Çocuğunuz için bir okul öncesi kurumu ararken, farklı felsefeleri ve yaklaşımları olan ve değişik isimleri olan okullarla karşılaşabilirsiniz. Bazı okul öncesi kurumları yaratıcı oyuna ve birey odaklı öğrenmeye daha çok ağırlık verirken, bazıları grup projelerine önem vermektedir; bir programda başlıca öğrenme aktivitesi olarak oyun desteklenirken, başka programlarda geleneksel akademik öğrenime daha çok yer verilebilir.

Çocuğunuzun İhtiyaçlarına Uygun Okul Seçin

Farklı okulları incelerken, çocuğunuzun kişiliğini ve öğrenme stilini düşünün ve çocuğunuzun ortama nasıl uyum sağlayacağını gözünüzde canlandırmaya çalışın. Çocuğunuzun öğrenme stiline uygun birden fazla program olabileceğini unutmayın.

Okul öncesi kurumu mu seçeceksiniz? Bu soruların cevaplarını öğrenmeden karar vermeyin!

Okul ailemin ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okul şehrinizdeki veya yaşadığınız yerdeki en popüler okul bile olsa, ailenizin temel gereksinimlerini karşılamadıkça kararınızdan pişmanlık duyabilirsiniz. Okulun saatleri yetişkinlerin çalışma saatlerine uygun mu? Yeri sizin için uygun mu? Ücretini karşılayabiliyor musunuz? Okul sene boyunca faaliyet gösteriyor mu? (Küçük çocuklar için yaz kampı bulmak zor olabilir ve birçok okul öncesi kurumu velilerin yazın işten izin alabileceğini düşünerek yazın kapalıdır). Son olarak, okulda öğle yemeği ve ikindi kahvaltısı veriliyor mu? Yemek veriliyorsa, beslenme yaklaşımının sizinkine uygun olduğundan emin olun.

Okul çocuğumun ihtiyaçlarını karşılıyor mu?

Okul öncesi eğitimine başlayan çocukların olgunluk seviyeleri farklıdır. Bazıları anne-babalarından ayrılmak istemezken, bazıları bağımsızdır. Bazıları hala gün içinde uyurken,  bazıları uyumaz. Okul çalışanlarının bu temel ihtiyaçlarla nasıl ilgilendiğini öğrenin ve bu politikaların çocuğunuz için uygun olup olmadığına karar verin. Ayrıca, okuldaki toplam öğrenci sayısını, ortalama sınıf mevcudunu ve öğrenci-öğretmen oranını not edin. Bu unsurların çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olup olmadığını kendinize sorun.

Okulun disiplin felsefesi nedir? 

Öğretmenler (okul öncesi çocuklarından beklenebilecek) zor davranış durumlarına sizin ebeveyn yaklaşımınıza uygun bir biçimde karşılık veriyorlar mı? Öğretmenlerin bir çocuğun vurması, ısırması veya tekme atması gibi durumlarda ne yaptıklarını sorun. Çocukların sorunları kendi başlarına çözmelerine izin mi veriyorlar, yoksa bir çözüm bulmalarına yardım mı ediyorlar? Mola verme veya başka disiplin tekniklerini kullanıyorlar mı? Bir çocuk ağladığında veya öfke nöbeti geçirdiğinde, ne yapıyorlar? Öğretmenin çocuklarla nasıl etkileşim kurduğu hakkında daha çok şey öğrenmek istiyorsanız, dersi gözlemleyin.

Çocuğum burada güvende olacak mı?

Çocukları eve bırakma ve evden alma politikası nedir? Çocukların içeride ve dışarıda gerektiği gibi korunduğundan emin olmak için size okul alanını göstermelerini ve güvenliğin nasıl sağlandığını açıklamalarını isteyin. Çalışanlardan kaç kişinin  ilk yardım eğitimi aldığını da sorun. Son olarak, bir çocuk okulda yaralanırsa nasıl bir protokol izlediklerini öğrenin.

Ne kadar veli katılımı bekliyorsunuz veya istiyorsunuz?

Birçok okul öncesi kurumu özel okul olduğu için, velilerden para toplayabilirler ve gönüllü olmalarını isteyebilirler. Mali destek veya bağış olarak sizden tam olarak ne isteneceğini öğrenin. Okulda zaman geçirmekle ilgileniyorsanız, öğretmenlerle işbirliği yapıp gönüllü olarak sınıf aktivitelerine katılabilirsiniz. Böyle bir işbirliği seçeneği yoksa istediğinizde okulu ziyaret etmenizi sağlayan bir açık kapı politikası olup olmadığını öğrenin.

Sınıf düzeni nasıl?

Okul öncesi çocuğuyla bireysel olarak ne kadar ilgilenileceğini sınıf mevcudu ve öğretmen sayısı belirleyecektir. Öğretmen-öğrenci oranını sorun (veya sınıftaki yetişkinler arasında stajyer öğretmenler, yardımcı öğretmenler ve veliler de olabileceği için yetişkin-öğrenci oranını sorun). Okulun yaşa göre mi ayrıldığını (öğretmenlerin genellikle aynı gelişim seviyesindeki öğrencilere öğretmesini sağlar) yoksa karma yaş grupları mı olduğunu (küçük çocukların büyük çocuklardan öğrenmesini ve büyük çocukların küçüklere danışmanlık yapmasını sağlar) öğrenin.

Çocukların ne kadar serbest oyun zamanları var?

Bazı okullar daha akademik ve yapılandırılmıştır ve kısıtlı serbest zaman sunmaktadır. Bazıları ise “oyun tabanlıdır” ve çocukların istedikleri aktiviteleri seçmelerini sağlar. Sizin çocuğunuza ve çocuk yetiştirme felsefenize hangisinin uyduğuna karar verin.

Sorulacak Temel Sorular

 • Öğretmenlerin çoğu en az üç yıldır bu programda mı çalışıyor?
 • Öğretmenler her yıl hizmet içi eğitim alıyor mu?
 • Öğretmenlerin mesleki deneyimlerini geliştirmelerine yardımcı olan bir sistem var mı?
 • Bir sınıftaki maksimum öğrenci sayısı kaç?
 • Sınıflarda öğrenmeye teşvik eden ilginç araç-gereçler ve materyaller içeren ayrı öğrenme merkezleri (okuma, resim, dramatik oyun, yazma, bloklar, vs.) var mı?
 • Öğretmen öğretilenlere rehberlik etmek için iyi bilinen, kaliteli bir okulöncesi müfredatı kullanıyor mu?
 • Müfredat çocukları okula hazırbulunuşluk standartlarına göre 1.sınıfa hazırlıyor mu?
 • Müfredatta farklı öğrenme stilleri dikkate alınıyor mu?
 • Müfredat çocuklara konuları ayrıntılı ve çoklu şekillerde keşfetme fırsatı veriyor mu?
 • Derste gün içinde çeşitli aktivitelerin sunulduğu günlük bir rutin izleniyor mu?
 • (örneğin; resim, -mış gibi oyunları, dışarıda oyun, okuma ve fen aktiviteleri)
 • Çocukların havanın müsait olmadığı günler dışında her gün dışarıda yapılandırılmamış oyun oynama saati var mı?
 • Sınıf yılda en az iki kez geziye gidiyor mu?
 • Aktiviteler çocukların yeni beceriler öğrenmesini sağlamak için düzenli olarak değişiyor mu?
 • Bir çocuk engelliyse veya özel gereksinimleri varsa, okul gereken düzenlemeleri ve desteği sağlıyor mu?
 • Veliler okula randevu almadan gelebilir mi?
 • Öğretmen velilerle ayda en az iki kere yüz yüze veya telefonla görüşüyor mu veya e-maille veya yazılı olarak düzenli bildirimlerde bulunuyor mu?
 • Yılda en az iki kez veli toplantısı yapılıyor mu?
 • Okul velilerin çocukların eğitimine katılmalarını ve çocuklarına evde yardımcı olmalarını sağlıyor mu(örneğin; okul bülteni, sınıf gönüllüleri, aile etkinlikleri, kitap veya oyuncak kütüphanesi gibi)?
 • Öğretmen velileri çocuğun gelişimi ve okul aktiviteleri hakkında anlayabilecekleri bir dille düzenli olarak bilgilendiriyor mu?
 • Evetse, hangi sıklıkla?
 • Öğretmen ailenin konuştuğu dili konuşmuyorsa, nasıl iletişim kuruyorlar?

 

Sınıfta en az bir saat zaman geçirin.

Kendinize şu soruları sorun:

 • Kendimi hoş karşılanmış hissediyor muyum?
 • Öğretmenler öğrencilere karşı sıcak ve ilgili mi?
 • Öğretmenler sorunları ve çatışmaları olumlu bir şekilde mi ele alıyor?
 • Öğretmenler çocuklarla bire bir konuşuyorlar mı?
 • Öğretmenler çocuklarla bireysel olarak mı, üç-dört kişilik gruplar halinde mi çalışıyor?
 • Çalışanlar tüm çocukları kabul ediyor ve tüm çocuklara saygı gösteriyor mu?
 • Çocuklar aktivitelere katıldıkları için mutlu görünüyorlar mı, aktiviteler ilgilerini çekiyor mu?
 • Çocukların gün içinde istedikleri şeyi yapmayı seçebilecekleri zamanları var mı?
 • Çocuklar birbirleriyle konuşuyor ve etkileşiyorlar mı?
 • Çocuklar birbirleriyle iyi çalışabiliyorlar mı (paylaşarak, birlikte oyun oynayarak ve sıraya girerek)?
 • Öğretmenlerin harfleri, sayıları, şekilleri ve yeni kelimeleri öğretmek için çeşitli yöntemler kullandıklarına dair deliller görüyor musunuz?
 • Sınıfta içinde çeşitli kitaplar ve okuma materyalleri olan bir kitaplık var mı?
 • Evetse, kitaplar iyi durumda mı ve cezp edici bir şekilde sergileniyor mu?
 • Öğretmenler su ve kumla fen kavramlarını öğrenme veya yemek pişirerek matematik öğrenme gibi uygulamalı öğrenmeye teşvik ediyorlar mı?
 • Duvarlarda çocukların resimleri, yazı örnekleri ve sınıf projelerinin veya aktivitelerinin fotoğrafları sergileniyor mu?
 • Mobilyalar, oyun alanındaki araç-gereçler ve oyuncaklar çocukların yaşına uygun mu, temiz mi ve iyi durumda mı?
 • Çocuklar dışarıdayken öğretmenler de çocukların oyununa katılıyor mu?
 • Çocukların başka çocukların oyun alanına girmeden hareket edebilecekleri yeterli genişlikle açık ve kapalı alan var mı?

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s