Eleştirel Düşünme Olarak adlandırılan Zihinsel Faaliyetler

Bilişsel bilimcilerin bakış açısına göre, genellikle eleştirel düşünme olarak adlandırılan zihinsel faaliyetler aslında üç düşünme şeklinin bir alt grubudur: akıl yürütme, yargılama ve karar verme ve problem çözme.

Eleştirel düşünmenin bunların bir alt grubu olduğunu söylüyorum çünkü sürekli bu şekilde düşünüyoruz ama sadece ara sıra eleştirel düşünüyoruz. Örneğin, bu makaleyi okumaya karar vermek eleştirel düşünmek demek değildir. Ancak, makalede bahsedilen şeye inanıp inanmadığınıza karar vermek için makalede sunulan delilleri dikkatle incelemek eleştirel düşünmektir.

Eleştirel akıl yürütme, karar verme ve problem çözmenin başlıca üç özelliği vardır: etkililik, yenilik ve kendini yönlendirme.

Eleştirel düşünme bir sorunun sadece bir tarafını görmek fikirlerinizin yanlış olduğunu ispatlayan delilleri yok saymak, mantığa göre değil isteklere göre akıl yürütmek ve ifadeleri delille destekleyememek gibi yaygın tuzakları önlediği için etkilidir.

Eleştirel düşünme size yol gösterecek kadar benzer bir çözümü veya durumu hatırlamadığınız için özgündür.  

Örneğin, çok aşamalı bir algoritma uygulayarak karmaşık ama aşina olunan bir fizik problemini çözmek eleştirel düşünmek değildir çünkü problemi çözmek için gene hafızanıza güveniyorsunuzdur. Fakat yeni bir algoritma geliştirmek eleştirel düşünmedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s