Yazılı Sınavları Puanlama Önerileri

Yazılı sınavları puanlamanın en önemli kısmı tutarlılığı korumak, eşit nitelikteki cevaplara aynı puanı vermektir. Yazılı sınav sorularını puanlarken benimsenebilecek iki yaklaşım vardır:

(1) analitik yöntem veya puan yöntemi ve (2) bütünsel veya derecelendirme yöntemi.

 1. Analitik: Puanlamadan önce, başlıca bileşenlerin tanımlandığı ve puanlarının belirlendiği bir ideal cevap hazırlanır. Öğrencinin verdiği cevap örnek cevapla karşılaştırılarak okunur. Gereken tüm unsurlar varsa, öğrenciye en yüksek puan verilir. Cevapta değinilen unsurlara göre kısmi puan verilir. Genel sınav puanını belirlemek için öğretmen her soruya verilen puanları toplar.
 1. Bütünsel: Bu yöntemde öğrencinin cevabı bir bütün olarak düşünülür ve cevabın toplam kalitesi diğer öğrencilerin verdiği cevaplara veya geliştirdiğiniz belirli kriterlere dayalı toplam kaliteye göre belirlenir. Öğretmen bir soruya verilen cevapları okurken, sınav kağıtlarını genel kaliteye göre öbeklere ayırır. En iyi cevaplar birinci yığına, ortalama cevaplar ikinci yığına ve en zayıf cevaplar üçüncü yığına eklenir. Her öbekteki cevaplar iyice incelendikten sonra, bu öbeklere yenileri eklenebilir. Sonra, her kâğıda içinde bulunduğu öbeğe uygun bir puan verilir.

Yazılı Sınavları Puanlama Önerileri

 1. Kâğıtlara isimleri kapalı tutarak not verin. Bu, cevabı değerlendirirken öğrenciden beklentilerimizin etkisini kontrol etmemize yardım edecektir.
 1. Bir sonraki soruya geçmeden önce, bir soruya verilen bütün cevapları okuyun ve puan verin. Başka bir deyişle, 2. soruya geçmeden önce, bütün öğrencilerin 1. soruya verdiği cevapları okuyun. Böylece, bütün kâğıtları okurken tek bir referans çerçeveniz ve belirli kriterleriniz olur, bunun neticesinde de kâğıtlara daha tutarlı not vermiş olursunuz. Aynı zamanda, bir cevabı okurken edindiğimiz izlenimi öğrencinin bir sonraki cevabına yansıtmamız da engellenir. Bir öğrenci örneğin birinci soruya çok iyi bir cevap veremediyse, bu izlenimin öğrencinin ikinci cevabının değerlendirmesini etkilemesine izin verebiliriz. Fakat araya başka öğrencilerin kâğıtları girerse, ilk izlenimimizden etkilenme olasılığımız daha az olur.
 1. Mümkünse, bir soruya verilen tüm cevapları aralıksız değerlendirmeye çalışın. Standartlarımız sabahtan akşama veya günden güne farklılık gösterebilir.
 1. Tüm kâğıtlardaki bir cevaba puan verdikten sonra kâğıtları karıştırın. Kâğıtların sırasını değiştirmek bağlam etkisini ve bir öğrencinin puanının sınav kâğıdının diğer kâğıtlara göre bulunduğu yerden kaynaklanması olasılığını azaltır. Mary’nin 4 alan kâğıdı daima John’ın 5 alan kâğıdından sonra geliyorsa, Mary’nin 4’ü daha çok 3 gibi görünebilir ve notu kâğıt yığınının başka bir yerinde bulunsa alacağı nottan daha düşük olabilir.
 1. Dış faktörlerle nasıl baş edeceğinize önceden karar verin ve kuralı uygularken tutarlı olun. Öğrenciler yanlış yazılan kelimeler, düzenlilik, el yazısı, dilbilgisi kuralları, vb. şeyleri nasıl değerlendirdiğinizi bilmelidir.
 1. Blöfe karşı dikkatli olun. Sorunun cevabını bilmeyen bazı öğrenciler iyi düzenlenmiş, tutarlı ama sorunun cevabıyla ilgilisi olmayan şeyler içeren bir yazı yazabilirler. Öğrencilerin cevaplarındaki alakasız veya yanlış bilgiler konusunda ne yapacağınıza karar verin. Alakasız bilgilere puan vermemeliyiz. Bu, tercih ettikleri bir konu hakkında yazı yazmak yerine soruda istenen şeye göre yazı yazan öğrencilere karşı haksızlık olur.
 1. Öğrencilerin cevaplarının üstüne yorumlar yazın. Öğretmen yorumları yazılı sınavları öğrenciler için iyi bir öğrenme deneyimi haline getirir. Ayrıca, öğrenci aldığı nota itiraz ederse, sizin de değerlendirme hafızanızı tazelemenize yarar.

Scoring Essay Tests

 The major task in scoring essay tests is to maintain consistency, to make sure that answers of equal quality are given the same number of points. There are two approaches to scoring essay

items: (1) analytic or point method and (2) holistic or rating method.

 Analytic: Before scoring, one prepares an ideal answer in which the major components are defined and assigned point values. One reads and compares the student’s answer with the model answer. If all the necessary elements are present, the student receives the maximum number of points. Partial credit is given based on the elements included in the answer. In order to arrive at the overall exam score, the teacher adds the points earned on the separate questions.

Holistic: This method involves considering the student’s answer as a whole and judging the total quality of the answer relative to other student responses or the total quality of the answer based on certain criteria that you develop. As a teacher reads the answers to a particular question, he/she sorts the papers into stacks based on the overall quality. The best answers go into the first stack, the average go into the second stack, and the poorest into the third stack. After further examination of the answers in each stack, one may want to divide some of these stacks to make additional ones. Then points are written on each paper appropriate to the stack it is in.

 

 

Suggestions for Scoring Essays

 Grade the papers anonymously. This will help control the influence of our expectations about the student on the evaluation of the answer.

 

 1. Read and score the answers to one question before going on to the next question. In other words, score all the students’ responses to Question 1 before looking at Question 2. This helps to keep one frame of reference and one set of criteria in mind through all the papers, which results in more consistent grading. It also prevents an impression that we form in reading one question from carrying over to our reading of the student’s next answer. If a student has not done a good job on say the first question; we could let this impression influence our evaluation of the student’s second answer. But if other students’ papers come in between, we are less likely to be influenced by the original impression.

 

 1. If possible, also try to grade all the answers to one particular question without interruption. Our standards might vary from morning to night, or one day to the next.

 

 1. Shuffle the papers after each item is cored throughout all the papers. Changing the order reduces the context effect and the possibility that a student’s score is the result of the location of the paper in relationship to other papers. If Mary’s B work always followed John’s A work, then it might look more like C work and her grade would be lower than if her paper were somewhere else in the stack.

 

 1. Decide in advance how you are going to handle extraneous factors and be consistent in applying the rule. Students should be informed about how you treat such things as misspelled words, neatness, handwriting, grammar, and so on.

 

 1. Be on the alert for bluffing. Some students who do not know the answer may write a wellorganized coherent essay but one containing material irrelevant to the question. Decide how to treat irrelevant or inaccurate information contained in students’ answers. We should not give credit for irrelevant material. It is not fair to other students who may also have preferred to write on another topic, but instead wrote on the required question.

 

 1. Write comments on the students’ answers. Teacher comments make essay tests a good learning experience for students. They also serve to refresh your memory of your evaluation should the student question the grade.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s