Yasuo Matsumura’nın Nilüfer Çiçeği Öğretim Tekniği

The Lotus Blossom Technique

Nilüfer çiçeği tekniği Clover Yönetim Araştırmaları (Japonya) Direktörü Yasuo Matsumura tarafından geliştirilmiştir. Bu teknik analitik becerilerin kullanılmasına dayalıdır ve ele alınacak problem için olası en iyi çözümü sunacak fikirler üretmeye yardımcı olmaktadır.

The Lotus Blossom technique was originally developed by Yasuo Matsumura, Director of the Clover Management Research (Japan).This technique is based upon the use of analytical capacities and helps to generate a great number of ideas that will possibly provide the best solution to the problem to be addressed.

Bu teknik başlıca altı aşamaya ayrılabilir:

Diyagramın ortasında bir kare (pistil) ve etrafında da sekiz daire (taç yaprakları) olacak şekilde bir nilüfer çiçeği çizin.

Ana fikri veya problemi diyagramın ortasına (sarı kareye) yazın.

Ana temayla ilgili fikirler veya çözümler bulmaya çalışın. Sonra bunları çiçeğin yapraklarına (pembe dairelere) yazın.

http://www.diegm.uniud.it/create/Handbook/techniques/List/Lotus.php

It can be broken down into six major steps:

Draw up a lotus blossom diagram made up of a square in the center of the diagram (the pistil) and eight circles (petals) surrounding the square;

Write the central idea or problem in the center of the diagram (yellow square);

Look for ideas or solutions for the central theme. Then write them in the flower petals (pink circles).

Nilüfer çiçeği tekniği şu aşamalar takip edilerek kullanılabilir:

Bir kartonun üstüne bir daire çizin. Üzerinde tartışılacak bağlamı, fikri veya soruyu yazın. Örneğin;  Yaz tatilinde nereye gitmek istersiniz?

Kartonda fikir üretmenin ilk aşaması için bir veya iki cevap alın. Mesela: Öğrencilere farklı farklı yerler düşünebileceklerini söyleyin. Onlara post-it kâğıtları dağıtın ve cevaplarını dairenin etrafına yapıştırmalarını söyleyin (post-it kâğıtları eklendikçe gerçek bir çiçek gibi görünecektir).

Öğrenciler fikirlerini yazarken sınıfta dolaşın. Bitirdiklerinde öğrencilerin dikkatini kartona çekin. İlk önce ileri sürdükleri fikirlerin üzerinden geçin. Sonra da ikinci soruyu sorun. Mesela:  Kiminle gitmek istersiniz?

Çiçek yapraklarının ikinci sırasını oluşturmaları için öğrencilere zaman verin.

Bitirdiklerinde öğrencilerin dikkatini kartona çekin. Üçüncü sıra için cevap yazmaya başlasınlar.

Örneğin: Orada ne yapacaksınız?  Örnek olarak üç cevap verin. Öğrenciler kendi cevaplarını post-it kâğıtlarına yazıp üçüncü sırayı da tamamlasınlar.

Biten çalışmayı sunum tekniklerini kullanarak gösterin. Sonra, öğrencilere İngilizce sohbet ettirin. Bu teknik öğrencilerin konuşma becerilerini değerlendirmek için de kullanılabilir.

This is a basic step by step for using Lotus Blossom:

Draw a circle on a cardboard. Write the context, idea or question that will generate conversation for the lotus blossom. For example: Where do you want to go in summer?

Elicit one or two answers for the first stage of the idea generation on the board. For example: Explain that students can think of many different places to go.  Pass out post it notes and have Ss use post it notes to put the words around the circle (as they continue to be added will give this the look of a real flower).

Circulate as Ss write information to the first idea. When finished draw Ss attention to the cardboard. Review previously elicited ideas. Now ask the second question. For example: Who do you want to go with?

Allow time for the Ss to write the second tier.

When finished draw Ss attention to the cardboard. Elicit the third tier.

For example: What are you going to do there? Model with three additional answers. Have Ss write on a post it and complete the third tier.

Once finished introduce the structure using presentation techniques. Then have Ss use the language generated to have a conversation. It is also a good technique for assessing speaking.

http://cockroachesladybugs.blogspot.com.tr/2014/05/the-lotus-blossom-technique-applied-to.html

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s