Okulun Eğitim Hedefleri ve Teknolojiyle Öğrenme

The School’s Educational Goals And Vision Of Learning Through Technology

Okulun Eğitim Hedefleri Ve Teknolojiyle Öğrenme Vizyonu

Teknoloji satın alınmadan veya öğretmenler ilk mesleki gelişim eğitimine katılmadan önce, öğrenciler için eğitim hedefleri belirlenmelidir. Öğrencilerin ne öğrenmesi gerek ve teknoloji bu öğrenme hedeflerini nasıl destekleyebilir? Okul bu sorulara cevap vermek için yöneticilerden, öğretmenlerden, diğer öğretim çalışanlarından, teknoloji koordinatörlerinden, öğrencilerden ve velilerden oluşan bir teknoloji planlama ekibi oluşturabilir. Bu ekip önce ulusal ve uluslararası standartlara, öğrenci popülasyonuna ve toplumun ihtiyaçlarına göre öğrenci öğrenimi hakkında belli hedefler, beklentiler ve kriterler belirler. Sonra, bu hedefleri gerçekleştirmek için en uygun desteği verecek teknoloji türlerini belirler.

Rather than using technology for technology’s sake, the planning team ensures that particular educational objectives are achieved more efficiently, in more depth, or with more flexibility through technology. Cuban (cited in Trotter, 1998) states, “The obligation is for educators, practitioners, and educational policymakers to think about what they are after. Only with clear goals can educators be intelligent about how much they want to spend for what purpose and under what conditions.” If there is a clear understanding of the purpose of and type of technology used, evaluating the impact is easier and more valuable. According to Hawkins, Panush, and Spielvogel (1996) and Byrom & Bingham (2001), schools that successfully integrate technology show a clear and meaningful connection between technology and larger educational goals.

Before technology is purchased or teachers participate in their first professional development session, the educational goals for students should be determined. What do students need to learn, and how can technology promote those learning goals? To answer these questions, the school can convene a technology planning team comprising administrators, teachers, other instructional staff, technology coordinators, students, and parents. This team first develops a clear set of goals, expectations, and criteria for student learning based on national and international standards, the student population, and community concerns. Next, it determines the types of technology that will best support efforts to meet those goals.

Planlama ekibi teknolojiyi sırf kullanmış olmak için kullanmak yerine, teknolojiyle belli eğitim hedeflerinin daha etkili, daha derinlemesine veya daha esnek bir şekilde  gerçekleştirilmesini sağlar. Cuban (Trotter, 1998’den alınmıştır) şunu ifade etmektedir: “Eğitimciler, uygulayıcılar ve eğitim politikalarını belirleyenler neyin peşinde olduklarını bilmek zorundadır. Eğitimciler ancak net hedefler belirleyerek hangi amaçla ve hangi koşullar altında ne için çaba sarf edeceklerini anlayabilirler.” Kullanılan teknolojinin amacı ve türü iyice anlaşılırsa, etkiyi değerlendirmek daha kolay ve anlamlı hale gelir. Hawkins, Panush ve Spielvogel (1996) ile Byrom & Bingham (2001)’a göre, teknolojiyi başarıyla entegre eden okullar teknoloji ile eğitim hedefleri arasında net ve anlamlı bir bağlantı kuran okullardır. 

Next, the planning team develops a vision of how technology can improve teaching and learning. Without a vision, lasting school improvement is almost impossible (Byrom & Bingham, 2001). Team members come to consensus in answering the question How Will You Use Technology to Support Your Vision of Learning? Essential to this vision is an emphasis on meaningful, engaged learning with technology, in which students are actively involved in the learning process. Educational technology is less effective when the learning objectives are unclear and the focus of the technology use is diffuse (Schacter, 1999).

Students need opportunities to use technology in meaningful, authentic tasks that develop higher-order thinking skills.

http://www.ncrel.org/sdrs/areas/issues/methods/technlgy/te800.htm

Planlama ekibi daha sonra teknolojinin öğretim ve öğrenimi nasıl iyileştirebileceğine dair bir vizyon geliştirir.  Bir vizyon olmadan sürekli bir okul gelişimi neredeyse imkansızdır (Byrom & Bingham, 2001). Ekip üyeleri Teknolojiyi Öğrenim Vizyonunuzu Desteklemek için Nasıl Kullanacaksınız? sorusunun cevabını bulurlar. Bu vizyon için öğrencilerin öğrenme sürecine aktif olarak katıldıkları, anlamlı ve teknolojiyle entegre edilmiş öğrenme aktiviteleri esastır. Eğitim teknolojisi öğrenme hedefleri yeterince net olmadığı zaman ve teknoloji kullanımının odak noktası kaydığı zaman çok etkili değildir (Schacter, 1999).

Öğrencilerin teknolojiyi üst düzey düşünme becerilerini destekleyen anlamlı, otantik görevlerde kullanma olanaklarına ihtiyaçları vardır.

http://www.ncrel.org/sdrs/areas/issues/methods/technlgy/te800.htm

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s