Proje Tabanlı Öğrenme İle Tasarım Odaklı Düşünme Arasındaki Fark Nedir?

Ewan McIntosh

Son üç yıldır arkadaşlarım ve ben bir yanda eğitimciler ve diğer yanda da eğitim dışı kuruluşlarla – medya grupları, teknoloji kuruluşları, moda şirketleri, BM, siyasi partiler…- birlikte belli bir yenilik süreci üzerinde çalışıyoruz. Tasarım odaklı düşünme süreci.

Yaratıcı devlet kuruluşları veya siyasi kuruluşlarla çalıştığımızda yaklaşımımız yaptıkları işin mantıksal bir uzantısı, belli bir zorluğun daha kapsamlı ele alınmasını sağlayan bir yapı.

Okullarla çalışırken Tasarım Odaklı Düşünme sürecini alıyoruz ve araştırmalara göre öğrenimi iyi yapan şeylerle birleştiriyoruz. Bununla birlikte, öğretmenlerin tasarım odaklı düşünmenin öğrenme sürecine ne katabileceğine dair düşüncelerinde sıkça karşımıza çıkan bir terim vardır: proje tabanlı öğrenme.  “Bu proje tabanlı öğrenme”; “Bu Vaka Tabanlı Öğrenmenin aynısı.” Tasarım odaklı düşünmeye yakın ama bu modelin aynısı olmayan bir modeli anlamak uygulamayı zenginleştirebilecek farklılıkları ve ilave unsurları fark etmeyi zorlaştırmaktadır.

Peki, proje tabanlı öğrenmeyle tasarım odaklı düşünme arasındaki başlıca farklılıklar nelerdir?

Bir proje tabanlı öğrenme projesi nispeten daha dar bir konuyu dar bir temel soruyla ele almaktadır.

Tümünde olmasa da gördüğüm birçok proje tabanlı öğrenme projesinde proje çoğu zaman programın kontrol noktaları gibi görünen veya öğrenimi önceden belirlenmiş belli bir yoldan akıtan temel soruyla/sorularla tanımlanmaktadır. Birçoğunda, öğrenci grupları aktiviteleri tanımlıdır (film ekibi, araştırmacılar, sunumcular, etkinlik düzenleyiciler).

Tasarım Odaklı Düşünmede amaç, olası daha kapsamlı alanı/alanları daha uzun süre araştırmak, öğrencilerin araştırma yaparken kullanabilecekleri yarım düzine veya daha fazla olası sorgulama başlığı sunmaktır. Temel soru/sorular sürece çok daha sonra girmektedir (sürecin yarısında, sentez aşamasında) ve…

Tasarım Odaklı Düşünmede temel soruyu/soruları öğretmen değil, öğrenciler yazar.

Proje Tabanlı Öğrenmede, öğretmen büyük bir çalışma potansiyeli olan alanı alıp bu alanı yönetilebilir bir proje sorusuna indirgeyerek öğrenimin birçoğunu öğrenci için yapar. Öğretmen çoğu zaman öğrenenlere iki veya üç temel soruyla bir müşterinin bir tasarım firmasına bilgi vermesi gibi bilgi verir.

Tasarım Odaklı Düşünmede ise, öğretmen soru sormaktan kaçınır ve bir çalışma alanı açan, çalışma alanını daraltmayan ve merak uyandıran bir ifade anlamında kullandığımız üretici bir konu ileri sürer. Bu araştırmadaki sorular öğrencilerin daha ayrıntılı inceleyecekleri, çözüm önerileri sunacakları veya sunum yapacakları sorular olacaktır.

Aslında, eğitimci ön bilgi veriyorsa geleneksel bir proje tabanlı öğrenme yaklaşımıyla derin bir tasarım odaklı düşünme arasında az fark vardır.

Eğitimcilerle yaptığımız çalışmaların büyük kısmı öğrencilerin daha üst düzey sorgulama becerilerinin nasıl geliştirilebileceği üzerinedir.

Proje Tabanlı Öğrenmede öğrencilerin ne üreteceği fikri çoğunlukla öğretmen tarafından belirlenir.

Tasarım Odaklı Düşünmede öğrenciler prototiplerinin nasıl olacağını kendi tercihlerine göre belirlerler. Öğrenme amaçlı prototip veya ürün fikirleri proje tabanlı öğrenme projelerinde çoğunlukla önceden belirlenir (“bir film çekeceksiniz” veya “multimedya ve metin kullanabileceksiniz” gibi).

Tasarım Odaklı Düşünmede bir fikri göstermek için hangi aracın kullanılacağı kararı tamamen öğrenciye aittir ve bu karar sürecin ilerleyen kısmında, araştırma yaptıkları konu hakkında daha çok bilgi sahibi oldukları zaman verilir.

Tasarımla Anlamada öğretmen nihai başarı görüntüsüne karar verir ve bu noktadan geri gelerek öğrenimi nihai hedefe doğru tasarlar.

http://edu.blogs.com/edublogs/2012/08/whats-the-difference-between-pbl-and-design-thinking.html

https://www.google.com.tr/search?q=difference+between+project+based+learning

https://www.google.com.tr/search?q=difference+between+project+based+learning+and

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s