Okul Öncesi Matematik Öğrenme Deneyimi Önerileri 

■ Sayıları ve sayma sıralarını içeren oyunlar oynayın ve hikayeler ve şiirler dinleyin.

■ Birebir eşleme alıştırması yaparken somut nesneler kullanın (örneğin; yumurta kartonundaki kutucuklara nesne yerleştirirken, gruptaki çocukların her birine bir enstrüman dağıtırken,  delikli tahtaya nesneler koyarken nesnelerin adını söyleyin).

■ Somut nesneleri anlamlı bir amaç için sayın (ikindi kahvaltısı için üç kraker, tavşana yapıştırmak için iki göz, oyun alanına inerken üç basamak gibi).

■ Görsel veya resimli tarifleri kullanın (örneğin, oyun hamuru veya kurabiye yaparken).

■ Okul öncesi ortamında gösterilen rakamlara dikkat çekin (örneğin; nesnelerin ve  objelerin üzerindeki ve aktivite alanlarındaki etiketler; çocukların servis numaraları, çocukların yaşı, vb).

■ Miktarların tutarlılığını incelemek için farklı türde objeler düzenleyin ve sayın (örneğin; “3”ün neye benzediğinin anlaşılması için sayma blokları, boncuklar veya çam kozalaklarından üç yapmak).

■ Sayı kavramlarını somut eylemlerle ilişkilendirmek için parmak oyunları oynayın ve hareket tekerlemeleri kullanın (örneğin, Beş Küçük Maymun Yatakta Zıplıyor).

■ Miktarları göstermek için somut nesneleri, hareketleri veya çizimleri kullanın (örneğin; iki kez zıpla; dört blok koy, üç boncuk diz, iki parmağını göster, üç blok getir).

■ İç içe geçmiş bardaklar, kutular veya oyuncaklar gibi nesneleri sıraya dizin ve birinci, ikinci, üçüncü şeklinde yerlerini belirleyin.

■ Materyalleri küçükten büyüğe, kısadan uzuna doğru vb. dizin (sıralayın).

■ Günlük aktiviteleri sıralarken sıra sayılarını ve bulunma sözcüklerini kullanın (örneğin; önce/sonra; birinci, ikinci, üçüncü).

■ Sınıf aktiviteleri veya günlük rutinlerle ilgili bir hikayedeki resimleri veya fotoğrafları sıralayın. ■ Somut nesneleri anlamlı şekilde dağıtın ve karşılaştırın (örneğin; hangi kovada daha çok taş var; masadaki herkese yetmesi için kaç tane daha peçete lazım).

■ Toplama ve çıkarma içeren şarkılar söyleyin ve parmak oyunları oynayın (örneğin; İki Küçük Kara Kuş).

■ Resimli tarifler kullanın ve kurabiye hamuruna kaç bardak daha un ilave etmek gerektiğini tartışın.

■ Resimli menüler veya alışveriş listeleri yapın; çeşitli oyun alanlarında “ürün satın almak” için ne kadar para gerektiğini belirleyin.

■ İki blok setini birleştirirken toplam kaç blok olduğunu veya aynı büyüklükte iki kule yapmak için kaç tane blok gerektğini belirleyin.

■ “Hiç” kavramına anlamlı örnekler verin ve bu kavramı anlamlı örneklerle tartışın (örneğin; senin iki kurabiyen kaldı, benim hiç kurabiyem kalmadı).

■ Yiyecekleri iki eşit parçaya bölün.

■ Kırılan veya ikiye ayrılan benzer nesneleri eşleştirin.

■ Bir grup nesneyi iki eşit parçaya ayırın (örneğin; iki sana, iki bana).

■ Drama alanında bir bakkal veya ayakkabıcı oluşturun ve oyuncak parayla alışveriş yapın.

■ Parayla ilgili yaşa uygun kitaplar kullanın ve bozuk paraları tanıyın.

■ Bozuk paraları renk ve büyüklüklerine göre ayırın.

■ Makarna, taş, kabuk, blok, parke blokları, krakerler gibi günlük materyallerin büyüklüğünü, şeklini, rengini ve dokusunu tanımalyın.

■ Bir grup nesne arasından belli bir nesneyi belirleme (seçerek, işaret ederek veya adını söyleyerek) oyunları oynayın (tombala, konsantrasyon kartları gibi).

■ Nesnelerin özelliklerini tanımlayan sözcükleri dinleyin ve kullanın (büyük, küçük, uzun, kısa, kalın, ince, derin, sığ, yuvarlak, düz, eğri, ağır,hafif, vb).

■ Blokları veya boncukları büyüklük, şekil, renk veya dokularına göre sıralayın (büyük daireler/küçük daireler; mavi kareler/mavi daireler; büyük sarı kareler/küçük sarı kareler gibi).

■ El çırpma veya davul çalma örüntülerini tekrarlayın.

■ Boncuk, renkli küpler, mozaik çiniler gibi somut nesnelerle örüntüleri yeniden oluşturmak için örüntü kartları kullanın.

■ Günlük ortamdaki örüntüleri bulun (giysilerdeki, yerlerdeki veya duvarlardaki ekoseler, çizgiler, damalar gibi).

■ Bir örüntüyü/sıralamayı farklı şekillerde tekrarlayın (mesela, ABAB örüntüsünü çıkartmalarla, bloklarla veya pullarla tekrarlayın).

■ Nesneleri örüntülerin içinde ve dışında kullanın.

■ Tanıdık tekerlemelerdeki, müziklerdeki veya hikayelerdeki kelime örüntülerini fark edin ve tahmin edin. Not: Örüntüleri fark etme ve oluşturma yeteneği genellikle zaman içinde gelişir. Çoklu özellikleri ayırt etme yeteneği de zamanla gelişir.

■ Parke bloklarını bir veya iki özelliğe göre sıralayın.

■ Blokları silüetlerinin en üstüne koyun.

■ Parke bloklarına dokunun ve tanımlayın, sonra blokları bakmadan bulun.

■ Farklı şekillerde kesilmiş atıştırmalıklar yiyin; kurabiye hamurunu temel şekillerde kesin.

■ Şekiller oluşturun (şeker çubukları, pipetler, bloklar, vs. kullanarak).

■ Ortamda daire, kare, üçgen ve dörtgen gibi temel şekillere örnekler bulun (örneğin; binalardaki, sınıftaki, doğadaki temel şekil örneklerini bulmak için okul içinde veya dışında bir “şekil yürüyüşüne” çıkın).

■ Resimlerdeki üst üste şekillerden oluşan nesneleri bulun veya dergi resimlerindeki, resimli kitaplardaki şekilleri bulun.

■ Sınıf materyallerini veya dışardaki malzemeleri kullanarak nesneler/yerler arasındaki konumu ve mesafeyi gösterin (yukarıda, aşağıda, yüksek, alçak, altında, önünde, arkasında, yanında, yakın, uzak, yan yana, ayrı, birlikte gibi).

■ Bir engel parkurunda sözlü yönergelere uyarak hareket ettirin (masanın altında emekle, oyuncak merdivenin etrafında yürü, blokun üstünden atla gibi).

■ Günlük rutinler ve aktivitelerle ilgili veya dans kayıtlarında yönlerle ilgili yönergeler kullanın (“Ellerinizi havaya kaldırın, aşağı indirin, başınızın üstüne kaldırın.” gibi).

■ Yön sözcüklerine göre nesnelerin yerini bulun (topun yanında; sepetin altında, vb).

■ Becerileri geliştikçe daha karmaşık yapbozlarla oynayın.

■ Bir görev için ne kadar yer gerektiğini belirleyin (büyük iç içe geçmiş panelleri kullanarak bir bina yapmak için veya iki çocuğun bir mukavva kutuya sığıp sığamayacağı gibi).

■ Farklı yönlerdeki şekilleri belirleyin (bir üçgen farklı bir yöne çevrilse bile yine de üçgendir).

■ Nesneleri tek bir özelliğe göre karşılaştırın (hangisi daha büyük, daha küçük, daha uzun, daha kısa, aynı uzunlukta, daha geniş, daha dar, daha kalın, daha ince, daha derin, daha sığ, daha hafif, daha ağır, aynı ağırlıkta).

■ Farklı kaplar kullanarak kum, su veya buzu ölçün ve miktarları karşılaştırın.

■ Oyun hamurundan nesneler yapın ve büyüklüklerini karşılaştırın.

■ Bloklarla yapılar yapın ve uzunluk veya yüksekliklerini karşılaştırın.

■ Boncukları ipe dizin ve iki kolyenin uzunluğunu karşılaştırın.

■ Sınıftaki materyallerin ağırlığını karşılaştırmak için basit denge terazileri kullanın.

■ Çeşitli günlük nesnelerin büyüklüğünü karşılaştırın (mesela, çeşitli ayakkabıları yan yana koyun ve en büyük olanını bulun). Not: Daha küçük yaştaki anaokulu öğrencileri bir seferde tek bir özelliğe odaklanmalıdır.

■ Odayı veya kum havuzunu geçmek için kaç adım atmak gerektiğini; büyük bir kabı doldurmak için kaç küçük kap gerekeceğini, tahtayı kaplamak için kaç tane mozaik çini gerekeceğini, hangi bardağın daha çok boncuk aldığını tahmin edin.

■ Tahminlerinin doğru olup olmadığını anlamak için deney yapın.

■ Bir ip kullanarak bal kabağının veya karpuzun çevresini ölçün.

■ Ellerini kullanarak masanın uzunluğunu ölçün.

■ Adımlayarak kum havuzunun genişliğini ölçün.

■ Büyük karton bloklarla bir çocuğun boyunu ölçün.

■ Oyun hamurundan yapılmış iki yılanın veya iki blok kulesinin  uzunluğunu ellerini kullanarak karşılaştırın.

■ Kum veya su masasında iki farklı kabın kapasitesini karşılaştırın.

■ Somut materyalleri tanımlamak için basit grafikler oluşturun (örneğin; çocuklar yaprakları sıraladıktan sonra değişik yaprak türlerini gösteren bir grafik hazırlayabilir, her kategoride kaç yaprak olduğunu ve yaprakları nasıl sınıflandırdıklarını bu grafikte gösterebilirler.)

■ Anketler hazırlayın ve tartışın (örneğin; her çocuk bir grafik üzerinde tercih ettiği yemeği işaretleyebilir ve ikindi kahvaltısında çocukların tercihine göre bir yiyecek servis edilebilir.)

 

PRESCHOOL MATHEMATICS

Ideas for Learning Experiences

■ play games and listen to stories and poems that contain numbers and counting sequences.

■ use concrete objects to practice one-to-one correspondence (e.g., say the name of objects while placing an object in each space in an egg carton; distributing a musical instrument to each child in a group; putting pegs in each hole of a pegboard).

■ count concrete objects for a meaningful purpose (e.g., three crackers for snack; two eyes to glue on the bunny; three steps down to the playground).

■ follow visual or rebus recipes (e.g., for making play dough or cookies).

■ point to numbers displayed in the preschool setting (e.g., labels on objects, projects, activity areas; children’s bus numbers, children’s ages).

■ arrange and count a variety of different kinds of objects to explore the consistency of quantities (e.g., to build understanding of what “3” looks like, whether you are counting blocks, beads or pinecones).

■ participate in fingerplays and action rhymes that associate number concepts with concrete actions (e.g., Five Little Monkeys Jumping on the Bed).

■ use concrete objects, actions, or drawings to represent quantities (e.g., jump two times; stack four unit blocks; string three beads, hold up two fingers, get three blocks on request).

■ place concrete objects such as nesting or stacking cups, boxes, or dolls in a row and identify their position as first, second, third.

■ arrange materials in order (seriate) from small to large; short to long, etc. ■ use ordinal numbers and positional words (e.g., before/after; first, second, third) to describe the order of daily activities.

■ arrange illustrations from a story or photographs of class events or daily routines in sequence. ■ distribute and compare concrete objects in meaningful ways (e.g., which bucket has more rocks in it; how many more napkins are needed for everyone at the table).

■ sing songs and do fingerplays that involve adding and taking away (e.g., Two Little Blackbirds). ■ use pictorial recipes and discuss how many more cups of cups of flour need to be added to the cookie dough.

■ make pictorial menus or shopping lists; identify the amount the amount of money needed to “buy products” in various play areas.

■ figure out how many blocks they have altogether when they join two sets or how many blocks are needed to make two towers the same size.

■ see and discuss meaningful examples of the concept of “none” (e.g., you have two cookies left, I have none).

■ cut food into two equal parts for snacks.

■ match whole objects to similar objects that have been broken or cut in half.

■ divide a set of objects into two equal parts (e.g., two for you and two for me).

■ create a grocery store or shoe store in the dramatic play area and use play money to pay for items.

■ listen to age appropriate books about money and identify the coins.

■ separate coins by color and size.

■ describe the size, shape, color, and texture of everyday materials such as pasta, rocks, shells, unit blocks, attribute blocks, parquetry blocks, crackers.

■ play games that include identifying (pointing to, selecting, or naming) a specified object from a group of objects (e.g., lotto, concentration cards).

■ listen to and use words that describe the characteristics of objects (e.g., big, small, tall, short, narrow, thick, thin, deep, shallow, round, flat, straight, crooked, heavy, light).

■ sort parquetry blocks or string beads by size, shape, color, or texture (e.g., big circles/small circles; blue squares/blue circles; big yellow squares/small yellow squares).

■ repeat clapping or drumbeat patterns.

■ use pattern cards to reproduce patterns with concrete objects such as beads, colored cubes, mosaic tiles with pattern cards.

■ find patterns in their everyday environment (plaid, stripes, checks on clothing, floors or walls).

■ repeat a pattern/sequence in a variety of ways (e.g., an ABAB pattern with stickers, blocks, or stamps).

■ manipulate objects in and out of patterns.

■ recognize and predict word patterns in familiar rhythms, music or stories. Note: The ability to recognize and create patterns generally develops over time. The ability to distinguish multiple attributes also grows over time

■ sort parquetry blocks by one or more attributes.

■ place unit blocks on top of their silhouettes.

■ feel and describe parquetry blocks, then try to identify them without looking.

■ eat snacks cut in various shapes; cut cookie dough into basic shapes.

■ create/represent shapes (e.g., using popsicle sticks, pipe cleaners, unit blocks).

■ find examples of basic shapes such as circle, square, triangle, and rectangle in the environment (e.g., go on a “shape walk” indoors or outdoors to find examples of basic shapes in buildings, in the classroom, in nature).

■ locate individual objects in pictures composed of overlapping shapes or find shapes in magazine illustrations, picture books (e.g., I Spy books).

■ illustrate position and relative distance among objects/locations using classroom materials or outdoor equipment (e.g., up, down, high, low, above, below, in front of, behind, beside, near, far, next to, apart, together).

■ move their bodies in space by following verbal instructions through an obstacle course (e.g., crawl under the table, walk around the jungle gym; jump over the block).

■ follow or use directional language related to daily routines and activities or in dance recordings (e.g., “Put your hands up, down, over your head.”).

■ locate objects based on directional words (e.g., it’s next to the ball; under the basket).

■ play with puzzles of increasing complexity as skills develop.

■ figure out how much space is needed for a task (e.g., to build a construction using large interlocking panels, or whether two children can fit inside a cardboard box).

■ identify shapes in different orientations (a triangle is still a triangle even though it’s turned in different directions).

■ compare and describe objects according to a single attribute (e.g., which is bigger, smaller, taller, longer, shorter, same length, wider, narrower, thicker, thinner, deeper, shallower, lighter, heavier, holds less, or holds the same amount).

■ measure sand, water, or rice using a variety of containers and compare the amounts.

■ make objects of play dough and compare their size.

■ build structures with blocks and compare their length or height.

■ string beads and compare the length of two necklaces.

■ use simple balance scales to compare the weight of classroom materials.

■ compare the size of various everyday objects (e.g., put various people’s shoes side by side to see which is longest). Note: Younger preschool children should focus on a single attribute at a time.

■ estimate how many steps it will take to cross the room or the sandbox; how many small containers it will take to fill a larger one, how many mosaic tiles it will take to fill the board; which cup contains more beans.

■ experiment to verify whether their estimates were accurate.

■ measure the circumference of a pumpkin or watermelon using a piece of string.

■ measure the length of a table using their hands. ■ measure the width of the sandbox with footsteps.

■ measure a child’s height using large cardboard blocks.

■ compare the length of two play dough snakes or the height of two block towers using their hands.

■ compare the capacity of two different containers in the sand or water table.

■ construct simple graphs and charts to describe concrete materials (e.g., after sorting leaves, children create a graph illustrating the various kinds of leaves, marking the number of leaves in each category, and describing how they sorted the leaves).

■ take part in creating and discussing surveys (e.g., survey children’s food preferences to decide what snack to serve, with children placing marks on graphs indicating their choice).

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s