Farklılaştırılmış Öğretim

Farklılaştırılmış öğretim sadece çoğu öğrenciye “normal” bir ödev verip öğrenme zorluğu çeken veya ileri seviyedeki öğrencilere “farklı” ödevler vermek değildir. Bu yaklaşım genellikle öğrenciler arasında daha sonra başka sorunlara neden olan bir “hiyerarşi” yaratmaktadır. Başkalarına kolay görünen bir takviye ödevi verilen öğrenciler bunu kendilerinin daha aşağı bir seviyede olduğu mesajı olarak algılayabilirler. İleri seviyedeki ödevler ise bu ödevi daha çok çalışmak olarak algılayabilecek ileri seviyedeki öğrenciden başka neredeyse herkese daha ilginç gelir. Bu stratejiler hem ileri seviyedeki hem de öğrenme güçlüğü çeken öğrencilerin “asıl” ödevi yapanlardan farklı hissetmesine neden olarak geri tepebilir.

Differentiated instruction is not simply giving a “normal” assignment to most students and “different” assignments to students who are struggling or advanced. That approach usually creates a “pecking order” among students, which then tends to cause other troubles. Students assigned a remedial assignment, which looks simple to others, can take it as a message that they are inferior. Advanced assignments tend to look more interesting to nearly everyone except the advanced learner, who may perceive it as more work. These strategies can backfire, causing both advanced and struggling students to feel different from those who do the “real” assignment.

Farklılaştırılmış bir sınıfta, bazı şeyler herhangi bir dersteki gibidir. Zaman içinde, tüm öğrenciler ödevleri bireysel olarak ve grup halinde yaparlar ve tam sınıf öğretimi de yapılır. Bazen öğrenciler kendi grup büyüklüklerini ve görevlerini kendileri seçerler, bazen de grup büyüklüğü ve görev öğrencilere söylenir. Başarı kriterlerini bazen öğretmen belirler, bazen de öğrenci. Ve başarı standartlarını belirleme çoğu zaman işbirlikçi bir süreçtir. Birçok farklı şey meydana geldiği için, ödevlerin hiç biri “normali” belirlemez ve hiç biri “çıkıntı yapmaz.” Öğretmen “normal” ve “farklı” açısından değil, çeşitli ihtiyaçlara hitap eden “çoklu öğrenme yolları” açısından düşünür ve plan yapar. Her öğrencinin hedefi mevcut “öğrenim durumunda”  maksimum ilerleme kaydetmektir. Öğretmenin hedefi öğrenmenin öğrencinin ihtiyacına uygun olması için öğrenim durumunu daha iyi anlamaktır.

In a differentiated classroom, a number of things are going on in any given class period. Over time, all students complete assignments individually and in small groups, and whole-group instruction occurs as well. Sometimes students select their group size and tasks, sometimes they are assigned. Sometimes the teacher establishes criteria for success, sometimes students do. And setting standards for success is often a collaborative process. Because there are many different things happening, no one assignment defines “normal,” and no one “sticks out.” The teacher thinks and plans in terms of “multiple avenues to learning” for varied needs, rather than in terms of “normal” and “different.” The goal for each student is maximum growth from his current “learning position.” The goal of the teacher is coming to understand more and more about that learning position so that learning matches learner need.

Sonuç olarak, tüm öğrencilerin sizin enerjinize, sevginize ve aklınıza ihtiyacı vardır. Bu tüm öğrencilerin ortak gereksinimidir çünkü onlar genç bireyler. Ancak, size ihtiyaç duyma şekilleri öğrenciden öğrenciye değişmektedir. Bu farklılıkları anlamadıkça ve bunlara karşılık vermedikçe, birçok öğrenciyi yüz üstü bırakmış oluruz.

In the end, all learners need your energy, your heart, and your mind. They have that in common because they are young humans. How they need you, however, differs. Unless we understand and respond to those differences, we fail many learners.

http://www.ascd.org/publications/books/101043/chapters/The_Rationale_for_Differentiated_Instruction_in_Mixed-Ability_Classrooms.aspx

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s