Sınıf Yönetimi için Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

 

Hepimiz sabrımızı ve sınırlarımızı zorlayan, ciddi ders bölünmesi sorunlarıyla karşılaşmışızdır. Bu olaylar kontrol anlayışımızı tehdit edebilir ve diğer öğrencilere zayıf görünme korkusu doğurabilir. Güçlü bir duruşumuz olmazsa diğer öğrencilerin de aynı şeyi yapmasından korkarız. Bu duygulara bir de dersi bölen davranışın veya olayın kişisel algılanma olasılığını ekleyin, işte o zaman bir felaketle karşı karşıyayız demektir. Durum karşısında vereceğimiz karşılığı iki bölüme ayırmamız önemli:

Anında stabilizasyon sağlama

Sorunları çözmek için müdahale etme

All of us have had major classroom disruptions that try our patience and push our limits. These incidents can threaten our sense of control and generate fear of looking weak to other students. We fear that other students might do the same thing if we don’t take a strong stance. Couple these feelings with the possibility of taking the disruption personally, and we have a recipe for disaster. It’s important that we divide our response into two parts:

Immediate stabilization

Intervention to resolve these issues

Kriz Yönetimi

Acil servise gittiğinizde, amaç sizi daha iyi hissettirmek değildir (gereken tedavi küçük bir tedavi olmadıkça). Sadece durumunuzun kötüye gitmesini önlemek isterler. Tedavi etmezler – stabilize ederler. Durumunuz stabil olduğunda, ayakta veya yataklı tedaviye yönlendirilirsiniz. Aynı şey itfaiyeciler, polisler, askerler ve tüm ilk müdahale ekipleri için de geçerlidir. Olumlu bir müdahalede bulunmadan önce, durumu, ortamı, çevreyi veya yardıma ihtiyacı olan insanları stabilize ederler. Tüm acil durumlar için geçerli olan ilke, durumu iyileştirmeye çalışmadan önce kötüye gitmesini önlemektir.

Sınıfta da aynı şey geçerlidir. Öğretmenler sıklıkla istikrarsız bir durumu çözmeye çalışmakta ve sadece durumu bir müdahalenin işe yaramayabileceği bir noktaya getirmektedirler. İstikrarlı olmak için hem öğretmenin hem de öğrencinin nispeten öfkesiz, sakin ve karşısındakinin bakış açısını dinlemeye istekli olması gerekmektedir.

Sakinleşmek için öğrencinin de öğretmenin de biraz zamana ihtiyacı vardır, böylece olayı kişiselleştirmezler.  Öğrencilere düşünmeleri için zaman verildiğinde yaptıkları şeyi tekrar düşüneceklerdir.  Örneğin, çoğumuz e-mailler yazarız ve sonra, düşündükten sonra, keşke gönder butonuna tıklamasaydık deriz. Biraz beklemek bizi birçok sıkıntıdan kurtarabilir. Bu iki aşamalı süre zaman alıcı bulunabilir. Aslında, zaman büyük bir faktör değildir. Sene boyunca durumlar kötüye gittikçe ne kadar zaman harcadığımızı düşünürsek, bize hızlı, istikrarsız müdahalelerden çok daha iyi sonuçlar veren iki aşamalı uygulamayla çok zaman kazanmış oluruz.

Ortak akıl bize mümkün olduğu kadar çabuk müdahale etmemizi, beklemenin kötü bir şey olduğunu söyler. Beklemenin genellikle iyi bir fikir olmadığına katılıyorum ama anında müdahalenin her zaman en iyi çözüm olduğuna katılmıyorum. Çoğu öğrenci ve bazı öğretmenler hararet ve gerilim yükseldiğinde durumu daha da kötüye götürebilmektedir. Hemen müdahaleye geçmeden önce durumu stabilize etmek çok daha iyidir. Önce harareti düşürün.

Crisis Management

If you go to the emergency room, the goal is not to make you better (unless the required treatment is minor). They simply want you to stop getting worse. They do not cure — they stabilize. Once stable, you are directed to outpatient care or regular hospitalization. The same is true for firefighters, police, soldiers and all first responders. Before taking an affirmative intervening action, they stabilize the situation, environment, perimeter or people in need. The principle of all emergency situations is to stop things from getting worse before trying to make them better.

The same is true in the classroom. Often teachers try to solve an unstable situation, only to escalate to the point where any intervention might not work. To be stable, both the teacher and student need to be relatively anger free, calm and willing to listen to the other’s point of view.

Calming down requires time for both the student and teacher to depersonalize the incident. Often, students will rethink what they did when given time to reflect. For example, many of us write e-mails and later, upon reflection, wish we’d never hit the send button. Having a waiting period can save us a lot of pain. Thus, this two-step process might sound time consuming. In reality, time is not a major factor. When we think about how much time it takes over the course of the year as situations worsen, we save a great deal of time with the two-step, which gives us far better results than quick, unstable interventions.

Common wisdom tells us to intervene as fast as possible, that waiting is a bad thing. I agree that waiting is not usually a good idea, but I disagree that an immediate intervention always works best. Most students and some teachers make things worse when the temperature is hot and emotions are high. It is far better to stabilize things before jumping immediately into an intervention. Lower the temperature first.

Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler ve 5 Örnek

Daha önce de söylediğim gibi, ufak tefek uygunsuz davranışlar iki aşamalı uygulamayı gerektirmez ama gerektiğinde bunu nasıl yapacağımıza bakalım:

 • Stabilize etmek mazur görmek, öğrencinin hiçbir yaptırıma maruz kalmaması veya olayın göz ardı edilmesi değildir. Asıl müdahaleyi daha uygun bir zamana ertelemektir.
 • Öğrenciye olayı bir de onun bakış açısından dinlemek istediğinizi gösterin.
 • Yanlış davranışın arkasındaki nedeni anlayın ve öğrencinin çözüm tercihine katılmadan kabul edin.
 • Tartışma girişimlerini geri çevirin.
 • Esprili bir üslup kullanın.

Do’s, Don’ts and 5 Examples

As I have said, minor inappropriate behavior does not require the two-step, but when it is required, let’s see how to do it:

 • Understand that stabilizing is not excusing, letting the student get away with anything or ignoring. It is deferring the actual intervention to a more favorable time.
 • Show the student that you’re willing to hear his or her side of the story.
 • Guess the motive for the misbehavior, and acknowledge it without agreeing to the student’s choice of a solution.
 • Deflect attempts to argue.
 • Use humor.

Şunlardan kaçının:

 • Eleştirmek, nutuk çekmek, azarlamak ve suçlamak
 • Tartışmak
 • “Mazeret kabul etmiyorum” demek veya bunu ima etmek
 • Anında müdahalede bulunmak
 • Öğrenciyi utandırmak veya gururunu kırmak
 • Suçlayıcı bir şekilde “Ne dedin sen?” demek

Things to avoid:

 • Criticizing, lecturing, scolding and blaming
 • Arguing
 • Saying or implying “no excuses”
 • Taking immediate action
 • Embarrassing or attacking the student’s dignity
 • Demanding, “What did you say?” in an accusatory manner

Aşağıda en sevdiğim stabilizasyon yöntemlerinden bazıları yer almaktadır. Bu stabilizasyon tekniklerinin ardından bir müdahale stratejisi uygulanmazsa, problem çözülmeyecektir. Ortalık sakinleşince hangi müdahalelerde bulunacağınızı düşünün.

 1. Öğrenci (tüm sınıfın önünde): “Bu ders berbat!”

Öğretmen: “Eminim böyle düşünmenin belirli nedenleri vardır ama şimdi bunu konuşmanın yeri değil. Seni dersten sonra dinleyeceğim.”

 1. Bir öğrenci başka bir öğrenciye lakap takar ve lakap taktığı öğrenci ona vurur.

Öğretmen (vuran öğrenciye): “Kendini hakaretten korumaya hakkın var ama vurmak kabul edilebilir bir yöntem değil. Bu sorunu çözmenin daha iyi yolları hakkında konuşmamız gerek.”

 1. Öğrenci (yüksek sesle): “Bu dersten nefret ediyorum!”

Öğretmen: “Ama yine de derse geliyorsun. Bu büyük cesaret isteyen bir şey.  Bu dersi senin için daha iyi hale getirmenin bir yolunu bulalım. Umarım senin kayda değer bazı önerilerin vardır.”

 1. Küçük öğrenci: “Yapmayacağım ve beni zorlayamazsınız. Siz benim patronum değilsiniz!”

Öğretmen: “Bu harika bir reddetme. Eğer biri size uyuşturucu vermeye kalkarsa, tam olarak bunu söylemenizi istiyorum. Bir kere daha dener misin?”

 1. Öğrenci öğretmene küfreder.

Öğretmen: “Benimle böyle bir üslupla konuştuğuna göre inanılmaz öfkeli olmalısın. Öfkeni göstermenin daha kabul edilebilir bir yolunu bulmalıyız ama şimdi bu durumu seninle sakin bir şekilde tartışamayacak kadar sinirliyim.  Daha sonra, ikimiz de hazır olduğumuzda konuşalım.”

Bunlar sadece birkaç örnek. Hepimizin kastettiğimiz şeyi söyleyebilmek için kendi uygun üslubumuzu bulmamız gerek. Samimiyetsizlik asla işe yaramaz çünkü çocuklar bunu sandığımızdan daha iyi anlarlar. Bu ifadeler işinize yaramazsa, daima eski yönteme başvurabilirsiniz: ona kadar sayın ve derin bir nefes alın.

Here are some of my favorite examples of stabilization. If these stabilization techniques are not followed by an intervention strategy, they will not solve the problem. Try imagining what intervention you would use when things calm down.

 1. Student (in front of the whole class): “This class sucks!”

Teacher: “I’m sure you have reasons for thinking that, but this is not the time to talk about it. I promise to listen to you after class.”

 1. A student calls another student a name, and that student hits him.

Teacher (to the hitter): “You have every right to defend yourself from insults, but hitting isn’t an acceptable method. We need to have a conversation about better ways to solve this problem.”

 1. Student (out loud): “I hate this class!”

Teacher: “And yet you still come. That takes a lot of courage. Let’s find a way to make this class better for you. I hope you have some worthwhile suggestions.”

 1. Young student: “I’m not going to, and you can’t make me. You’re not the boss of me!!”

Teacher: “That is a great refusal. If anyone ever offers you drugs, that is exactly what I want you to say. Can you practice one more time?”

 1. Student uses swearword.

Teacher: “You must be incredibly angry to use that kind of language with me. We need to find a way that is more acceptable to display your anger, but right now, I’m too angry with you to discuss this situation calmly. We must talk later when we are both ready.”

These are just examples. Each one of us has to find our own comfortable voice to be able to mean what we say. Insincerity never works because children can read it much more often than we realize.If these expressions don’t work for you, you can always use the old standby: count to ten and take a deep breath.

http://www.edutopia.org/blog/classroom-management-intervention-two-step-richard-curwin

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s