DUYARLI SINIF YAKLAŞIMI

Duyarlı Sınıf yaklaşımının amacı optimal öğrenci öğrenimini sağlamaktır. Sınıf öğretmenleri tarafından geliştirilen ve okulun ihtiyaçlarına göre üzerinde sürekli düzenlemeler yapılan Duyarlı Sınıf yaklaşımı çocukların en iyi hem akademik hem de duygusal-sosyal becerilere sahip oldukları zaman öğrendikleri önermesine dayalıdır. Yaklaşım, çocukların her gün ve her yıl akademik ve duygusal-sosyal yetkinlikler geliştirmelerine yardımcı olmak için geliştirilen sınıf ve okul içi uygulamalardan oluşmaktadır.

Bu yaklaşımı benimsemek isteyen okullar genellikle şunları yapmaktadır:

  • Önce, öğretmenlere Duyarlı Sınıf eğitimi verirler. Başlıca odak noktası yaklaşımın sınıfta uygulanmasıdır.
  • Sonra, yaklaşımın ilkelerini okulun tüm alanlarına yayarlar.
  • Okuldaki yetişkinler arasında Duyarlı Sınıf ilkelerine uygun bir topluluk anlayışı geliştirirler.

Başarıya en yakın okullar, okulda Duyarlı Sınıf yaklaşımının birkaç yıl uygulanmasına karar veren okullardır.

SINIF UYGULAMASI

Öğrenciler en iyi sınıfta kendilerini güvende ve neşeli hissettiklerinde ve zorlandıklarını hissettiklerinde – sınıflar öğrenmeleri sağladığında- öğrenirler. Duyarlı Sınıf yaklaşımı öğretmenlerin böyle bir ortam oluşturmasını sağlayan on uygulamaya dayalıdır.

SINIFİÇİ UYGULAMALAR

Sabah Toplantısı. Her sabah bütün sınıfın birbirini selamlamak, haberleri paylaşmak ve güne hazırlanmak için bir araya gelmesi.

Kural Belirleme. Öğrencilerin tüm sınıf üyelerinin öğrenme hedeflerini gerçekleştirmelerini sağlayan sınıf kuralları belirlemelerine yardım etme.

İnteraktif Modelleme. Bir modelleme tekniğiyle çocuklara beklenen davranışları fark etmeyi ve içselleştirmeyi öğretme.

Pozitif Öğretmen Dili. Çocukların aktif öğrenimini ve öz disiplini desteklemek için uygun sözcükler ve ton kullanma.

Mantıksal Sıralamalar. Uygunsuz davranışlara çocuklara saygılı, onların eylemlerinin etkilerini anlamalarına ve içsel kontrol geliştirmelerine yardımcı olacak şekilde karşılık verme.

Yönlendirilmiş Keşif. Materyalleri yaratıcılığı ve sorumluluğu destekleyen bir format kullanarak sunma.

Akademik Tercih. Öğrencilerin çalışmalarından öğretmen tarafından yapılandırılan tercihlerde bulunmalarına izin vererek öğrenci motivasyonunu ve öğrenimi arttırma.

Sınıf Düzenlemesi. Sınıfı bağımsızlığı, işbirliği ve verimliliği destekleyecek şekilde düzenleme.

Ailelerle Çalışma. Ailelerin görüşlerini alma ve okulun öğretim yaklaşımlarını anlamalarına yardımcı olma.

İşbirlikçi Problem Çözme. Öğrencilerle birlikte problem çözmek için görüşme, rol yapma ve diğer stratejileri kullanma.

OKUL UYGULAMASI

Çocukların okul yaşamı üzerinde başlıca etkili olan şey sınıflardır. Ancak sınıflar okul bağlamında mevcuttur ve sınıf ortamının ve sınıflar ile okul arasındaki beklentilerin tutarlılığı son derece önemlidir. Okuldaki yetişkinler bu tutarlılığı sağlamak için bir topluluk olarak çalıştıklarında çocuklar da olabilecek en iyi şekilde öğrenebilirler.

OKULİÇİ UYGULAMALAR

Duyarlı Sınıf yaklaşımını benimseyen okullar genellikle şu okul uygulamalarına yer verirler:

Politika ve prosedürleri Duyarlı Sınıf yaklaşımına uyarlama. Öğlen yemeğinden disiplin politikasına kadar herşeyin çocukların Duyarlı Sınıf yaklaşımıyla öğrendikleri öz-yönetim becerilerini geliştirmesini sağlama.

Duyarlı Sınıf uygulamasını desteklemek için kaynak ayırma. Duyarlı Sınıf yaklaşımını öğrenen ve kullanan çalışanları desteklemek için zaman, para, mekan ve personel temin etme.

Tüm okul aktivitelerini bir topluluk anlayışı geliştirecek şekilde planlama. Tüm okulun  katıldığı toplantılar, farklı yaş gruplarının birlikte tenefüse çıkması, yemek yemesi veya kitap kulüpleri düzenlemeleri gibi uygulamalarla çocuklara ve çalışanlara tüm okul üyelerini tanıma ve onlardan birşeyler öğrenme olanakları tanıma.

Ailelerle ve topluluk üyeleriyle ortak hareket etme. İkili iletişim kurarak, velileri ve diğer topluluk üyelerini okulu ziyaret etmeye ve gönüllü faaliyetlerde bulunmaya davet ederek ve aile aktiviteleri düzenleyerek ailelerin ve topluluğun çocukların eğitimine katılmasını sağlama.

Fiziksel çevreyi öğrenmeye uygun şekilde düzenleme. Örneğin; okul kurallarının herkesin göreceği şekilde asılmasını, öğrenci çalışmalarının sergilenmesini ve okuldaki her alanın hoş, temiz ve düzenli olmasını sağlama.

DUYARLI SINIF YAKLAŞIMINI BENİMSEMİŞ BİR OKULUN UNSURLARI

 

Duyarlı Sınıf yaklaşımının amacı optimal öğrenci öğrenimini sağlamaktır. Bu, okuldaki yetişkinlerin bir topluluk olarak çalışarak çocukların akademik ve sosyal gelişimini destekleyen sınıfiçi ve okuliçi uygulamaları birlikte kullanmaları ile gerçekleşir.

 

Duyarlı Sınıf yaklaşımı, sosyal ve duygusal öğretim stratejileri iyi yapılandırıldıkları zaman sınıf davranışının gelişmesine ve akademik gelişime yol açtıklarını göstermektedir.”

Roger Weissberg, Collaborative for Academic, Social and Emotional Learning (CASEL) Başkanı,

Chicago, Illinois Üniversitesi Psikoloji ve Eğitim Bölüm Profesörü

 

Duyarlı Sınıf yaklaşımı Amerika’daki en iyi duygusal-sosyal öğrenme girişimlerinden biridir. Bu yaklaşım öğretmenlerin ve öğrenenlerin günlük ve anlık yaşamlarına dayalıdır. Araştırmaları ve en iyi uygulamaları son derece pratik, sevecen ve akıllıca ilkelere dönüştürmektedir.”

 

Jonathan Cohen, Columbia Üniversitesy, Teachers College, Psikoloji ve Eğitim Bölümü Ziyaretçi Profesörü,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s