Biçimlendirici Değerlendirme Araçları

FORMATIVE ASSESSMENT TOOLS

Her dersteki iyi öğretmenler öğretimini öğrencilerin her noktada ne bildiklerine göre düzenleyecektir. İyi biçimlendirici değerlendirme topluluk içinde el kaldırmaktan utanmayı ortadan kaldırır ve öğretmene o anki öğretme şeklini etkileyen geri bildirim verir. Anında geri bildirim. Bunu hemen yapabiliriz. Nasıl mı? Şöyle.

  1. Socrative

Socrative kısa sınavlarda (quiz) kullanılabilir. Dersten önce Space Race adlı bir oyunu oynayabileceğimiz kısa sınavlar hazırlıyorum. Web sitesi sınıfı otomatik olarak iki takıma ayırıyor. Çocuklar kendi takımlarının rengini biliyorlar ve tahtada birbiriyle yarışan roketleri izleyebiliyorlar. Notları her zaman kaydetmiyorum, özellikle de daha ders anlatmam gerektiğini bildiğim zaman.

Socrative’in avantajı, eğer buna hazırsak, not olarak kullanabileceğim yüzdeleri vermesi. İsterseniz Socrative’i geleneksel quizler yerine bile kullanabilirsiniz.

Good teachers in every subject will adjust their teaching based upon what students know at each point. Good formative assessment removes the embarrassment of public hand raising and gives teachers feedback that impacts how they’re teaching at that moment. Instant feedback. We can do this now. Here’s how.

  1. Socrative

Socrative can be used for quick quizzes. Before class, I create quizzes that we can play as a game called Space Race. The website automatically divides the class into teams. Kids know what color team they’re on and can look at the rockets racing one another on the board. I don’t always record the grade, particularly when I know I have more teaching to do.

The advantage of Socrative is that it gives me percentages that I can use as a grade if we’re ready for that. You can even use it for traditional quizzes if desired.

  1. Kahoot

Kahoot eğlenceli quizler hazırlamamızı sağlar. Öğrenciler oyuna katılmak için bilgisayar, cep telefonu veya başka cihazlar kullanabilirler.

Tekrar için flaş kartlar hazırlayabilirsiniz. Ayrıca, videolar da ekleyebilir ve Kahoot’u öğretim sürecinin bir parçası olarak kullanabilirsiniz veya öğrenciler paylaşmak üzere tekrar oyunları oluşturabilirler. Bunun bir dezavantajı öğrencilerin takma isim kullanabiliyor olmalarıdır. Sınıfın genel olarak ne yaptığını görebilirim ama Socrative’den farklı olarak takma ismin kime ait olduğunu bilmediğim için hangi öğrencinin hangi konuda zorlandığını anlayamam.

  1. Kahoot

Kahoot lets us build fun quizzes. Students use computers, cell phones, or other devices to join in the game. You can create flashcards for review.

You can also embed videos and use Kahoot as part of the teaching process, or students can create review games to share. One disadvantage is that students can use aliases. While I can see overall how the class is doing, unlike Socrative, I can’t see the patterns of which unfamiliar nickname is struggling.

  1. Zaption

Dersimi ters yüz edip videolar kullanıyorum. Sadece bölüm sonunda değil metin boyunca sorular sormanın daha iyi olduğunu bildiğimiz için, bir konu videoda işlendikten sonra da sorular sormalı, videonun sonuna kadar beklememelisiniz.

Zaption ile videoya sorular ekleyebilirsiniz. Öğrenciler soruyu doğru cevaplayana kadar videoyu izlemeye devam edemezler. Ters yüz sınıf uygulaması yapıyorsanız, bu çok kuvvetli bir araç.

  1. Zaption

I’m in-flipping my class and using videos. But just as we know that it’s better to ask questions throughout the text rather than only at the end of the chapter, you should also ask questions after a topic is covered in the video and not wait until the end.

Zaption lets you embed questions within the video. Students can’t move forward in the video until they can correctly answer the question. Whether you’re flipping your classroom or in-flipping, this is a powerful tool.

  1. Sohbet Araçları

Sınıf tartışmalarına eşlik eden sohbet araçları çıkış bileti aktiviteleri yapmak için çok iyi bir yoldur. Bu sohbet araçları anonim değildir; ChatzyToday’s Meet veya Ning etkili araçlar olabilir. Öğrenciler siz öğretirken notlar alabilirler ve siz de onlardan soruların cevaplarını klavyede yazmalarını isteyerek anlayıp anlamadıklarını kontrol edebilirsiniz. Öğrenciler grup olarak Google Docs’da da not alabilirler. (İsimsiz sohbet etmek istiyorsanız, Google Forms’da bir şeyler hazırlayabilirsiniz.)

Bir ipucu: Bir soru sorarsam ve herkesin cevap vermesini istersem, kural şu: daha önce verilen bir cevabı tekrar edemezsiniz  — her cevap biraz farklı olmalı ve bildiklerimize yeni bir şeyler eklemeli. Sonra, sohbeti gönderin ve günün notları olarak sınıfla paylaşın.

  1. Backchannel Chat Tools

Backchannel chat — a live chat that accompanies class discussion — is a great way to do exit ticket activities. While these chat tools aren’t anonymous, ChatzyToday’s Meet, or Ning can be powerful. Students can take notes as you teach together, and you can check for understanding by having them type answers to questions. Another riff on this would be group note taking in Google Docs. (If you need to have anonymous chat, you could set something up in Google Forms.)

One tip: If I ask a question and want everyone to answer, my rule is that you cannot repeat a previous answer — each response must be slightly different and add something to what we know. Afterward, export the chat and share it with the class as notes for the day.

  1. KCG (Kendi Cihazını Getir) Yok Mu? Plickers ve Mobil Tarayıcılar Serbest

Peki, bilgisayarınız, cep telefonunuz, hiçbir şeyiniz yoksa ne olacak? Akıllı telefonunuz veya tabletiniz var mı? Varsa, iki basit cevabınız var.

Sözlü sorular için: Plickers’a kaydolun ve her öğrenci için bir sayfa oluşturun. Bu araç öğrencinin adıyla ve cevaplarıyla kodlama yapacak.

Her öğrenciye plicker kartı verin ve bir soru sorun.  Öğrenci kartı cevaba doğru tutacak. Sınıfa akıllı telefonunuzdaki Plicker uygulamasındaki kameradan bakarak her öğrencinin adını ve sorduğunuz soruya doğru cevap verip vermediğini göreceksiniz! (Richard Byrne’ın Plickers uygulaması hakkında bilgi verdiği bir röportaj için şu linke tıklayın: a recent interview)

Kısa sınavlar (quiz) için: QuickKey iPhone için geliştirilmiş mobil bir tarama uygulaması. ZipGrade ve GradeCam gibi başka uygulamalar da var.

Bu yöntemin dezavantajı sorularınızın çoktan seçmeli olmak zorunda olması. Kısa bir form çıktısı alıyorsunuz ve öğrenciler cevapları bu forma işaretliyorlar. Sadece telefonunuzu formun üstünde tutarak hangi öğrencilerin ne bildiğini öğrenebilirsiniz.

  1. No BYOD? Plickers and Mobile Scanners Rock

But what if you have no computers, no cell phones, no nothing? Do you have a smartphone or tablet? If so, you’ve got two simple answers.

For verbal questions: Log into Plickers and create a page for each student. This tool will code in the student’s name and answers.

Hand each student their plicker card and ask a question. The student will hold the card up in the direction of their answer. Looking at the class through the camera on your smartphone inside the Plicker app, you’ll see the name of each student and whether he or she got the answer right to the question you just asked! BAM! (Hat tip to Richard Byrne for teaching me about Plickers in a recent interview.)

For quick quizzes: QuickKey is one mobile scanning app for the iPhone. There are several others, such as ZipGrade and GradeCam.

The disadvantage of this method is that your questions must be multiple choice. You print out the short form and students bubble it in. Use your smartphone to immediately know what students know with a snap of a picture.

davishttp://www.edutopia.org/blog/5-fast-formative-assessment-tools-vicki-davis

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s