21. Yüzyıl Öğretmeni

Öğretmenler artık  takım olarak öğretmekte ve diğer bölümlerle işbirliği içinde çalışmaktadırlar. Öğretmenler öğrencilerini öğrenime dahil etmeleri ve çeşitli öğretim yöntemleri ile teknolojiyi kullanarak etkili bir öğretim sunmaları gerektiğini bilmektedirler. Bunu yapabilmek için öğretmenlerin kendi alanlarını takip etmeleri gerekmektedir. Yaşam boyu öğrenme prensibini benimsemiş olan öğretmenler kendi öğrenimlerinin aktif katılımcılarıdır. Hem öğrencilerin öğrenimini hem de kendi performanslarını geliştirecek mesleki gelişim çalışmaları yaparlar.

Teachers now co-teach, team teach, and collaborate with other department members. Teachers know that they must engage their students in learning and provide effective instruction using a variety of instructional methods as well as technology. To do this, teachers keep abreast of what is happening in the field. As lifelong learners, they are active participants in their own learning. They seek out professional development that helps them to improve both student learning and their own performance.

  1. yüzyıl öğretmenlerinin üstlendiği yeni roller, öğretmenlerin bilgilerinde ve sınıf içi davranışlarında değişiklikler gerektirmektedir. Öğretmenin şunları nasıl yapacağını bilmesi gerekmektedir:

Sınıfta bir kolaylaştırıcı gibi hareket etmek, her bir çocuğun kendi bilgisini oluşturmasını sağlayacak bir öğrenme ortamı oluşturmak için uygun kaynakları ve olanakları kullanmak. Öğretmen öğrencileriyle uyum içindedir ve dersin temposunu nasıl ayarlayacağını ve öğrencileri öğrenmeye dahil edecek anlamlı çalışmalar vermeyi bilir.

The new role of the teacher in the 21st Century classroom requires changes in teachers’ knowledge and classroom behaviors. The teacher must know how to:

Act as a classroom facilitator, use appropriate resources and opportunities to create a learning environment that allows each child to construct his or her own knowledge.

The teacher is in tune with her students and knows how to pace lessons and provide meaningful work that actively engages students in their learning.

Tüm öğrenciler için güvenli, destekleyici ve olumlu bir öğrenme ortamı oluşturmak.

Bunu yapabilmek için öğretmenin güvenlik risklerini önlemesi, sınıfı öğrenimi destekleyecek şekilde düzenlemesi ve özel gereksinimi olan öğrenciler için erişilebilirlik sağlaması gerekmektedir. Öğretmen sınıftaki bütün öğrenciler için olumlu ve verimli bir öğrenme ortamı yaratmak için çoklu öğrenme deneyimlerini yönetme konusunda başarılıdır. Sınıf prosedürleri ve politikaları olumlu bir öğrenme ortamı yaratmanın önemli bir parçasıdır. Öğretmen etkili sınıf yönetimi tekniklerini değerlendirir ve tutarlı bir biçimde uygular. Öğretim zamanını maksimuma çıkaran rutinleri ve prosedürleri kullanır. Öğrenciler kendilerinden neler beklendiğini bilir, öğretmen de öğrencilerin öğretiminin olumsuz etkilenmemesi için aksaklıklarla etkili bir biçimde nasıl baş edeceğini bilir.

Establish a safe, supportive, and positive learning environment for all students.

This requires planning on the part of the teacher to avoid safety risks, to create room arrangements that support learning, and to provide accessibility to students with special needs. The teacher is skilled in managing multiple learning experiences to create a positive and productive learning environment for all the students in the classroom. Classroom procedures and policies are an important part of creating a positive learning environment. The teacher evaluates and implements effective classroom management techniques in a consistent manner. She uses routines and procedures that maximize instructional time. Students know what is expected of them, and the teacher knows how to effectively handle disruptions so there is no adverse impact on students’ instructional time.

Sınıftaki öğrenciler arasında işbirliğini desteklemek.

Öğretmen gerçek yaşamda olmazsa olmaz olan demokratik değerlere ve süreçlere örnek teşkil eder ve bunları destekler.

Öğrencilerin öğrenme merakını ve motivasyonunu teşvik etmek.

Öğretmen öğrencilerin bağımsız, eleştirel ve yaratıcı düşünme becerileri ile problem çözme becerilerini geliştiren deneyimler sunarak öğrencilerin bağımsız, yaratıcı ve eleştirel düşünen bireyler olmalarına yardım eder. Öğretmen öğrencilerin çalışmalarını tamamlaması için yeterli süre verir ve öğretmenin beklentileri açıktır. Öğrenciler kendi gelişimsel ihtiyaçlarına saygılı olan ve olumlu beklentiler ile karşılıklı saygıyı destekleyen bir ortamda kendi öğrenimlerine aktif olarak katılırlar.

Öğrencilere kendilerini değerli hissettirmek. Öğretmen ortak proje çalışmaları ve takım ruhuyla bireysel rekabetçi çalışma yerine işbirlikçi grup çalışmasını vurgular.

Foster cooperation among students within the classroom.

The teacher models and promotes democratic values and processes that are essential in the real world.

Encourage students’ curiosity and intrinsic motivation to learn.

The teacher helps students become independent, creative, and critical thinkers by providing experiences that develop his/her students’ independent, critical and creative thinking and problem solving skills. The teacher provides enough time for students to complete tasks, and is clear about her expectations. Students are actively involved in their own learning within a climate that respects their unique developmental needs and fosters positive expectations and mutual respect.

Make students feel valued. The teacher emphasizes cooperative group effort rather than individual competitive effort through collaborative projects and a team spirit.

Öğrencilerle, velilerle, çalışma arkadaşlarıyla ve diğer paydaşlarla etkili iletişim kurmak.

Öğretmen olumlu bir öğrenme deneyimi yaratmak ve diğer paydaşları öğrenci öğrenimine dahil etmek için yazılı, sözlü ve teknolojik iletişimi kullanır.

Öğrencilerin kendilerini ifade etmelerini, kimlik gelişimini ve öğrenimlerini destekleyen bir dil kullanmak.  

Dikkatli ve duyarlı dinlemek ve öğrencilerde kültürel farkındalığı ve duyarlılığı desteklemek.

Öğretmen öğrencileri başka kültürler hakkında bilgi edinmeye teşvik eder ve öğrencilere başkalarına ve başkalarının farklılıklarına karşı saygı duymayı öğretir.

Communicate effectively with students, parents, colleagues, and other stakeholders.

The teacher uses written, oral, and technological communication to establish a positive learning experience and to involve other stakeholders in student learning.

Use language to foster self-expression, identity development, and learning in her students.

Listen thoughtfully and responsively and foster cultural awareness and cultural sensitivity in her students.

The teacher encourages students to learn about other cultures and instills in her students a respect for others and their differences.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s