Rastgele Soru Sorma Öğretim Stratejisi

Wraparound (Whiparound) Strategy

Stratejinin Mantığı

Bu strateji, öğretmenlerin öğrencilerin dersi ne kadar iyi anladıklarını objektif olarak analiz etmek için kullanabilecekleri basit bir ders sonu aktivitesidir. Öğretmenin bir sonraki konuya geçebileceğini veya konuyu tekrar anlatmasının gerekli olup olmadığını gösterir ve sınıfta fikirler, düşünceler ve çözümler üretmek için de kullanılır.

Rationale

Whip around is a simple closure activity by which teachers can objectively analyze the quantity and quality of the students’ comprehension of the lesson. It serves as an indicator i.e. whether to proceed or to re-teach the topic and is also used to generate ideas, thoughts and solutions in the class.

Prosedür

Rastgele soru sormak eğlenceli ve sınıfta uygulanması kolay bir stratejidir. Öğretmen önce sınıfa açık uçlu bir soru sorar. Doğru veya yanlış cevap diye bir şey yoktur ve öğrencilerden düşüncelerini yazmaları istenir. Sonra, öğretmen sınıfta dolaşırken öğrencilerin adını rastgele söyler ve düşüncelerini sınıfla paylaşmalarını ister.

 

Procedure

Whip around is fun and easy to use within the classroom. The teacher will initially pose an open ended question to the class. There is no right or wrong answer here and students are instructed to write down their thoughts on the same. Following this, the teacher will whip around or walk around the classroom randomly calling out on students to voice out their thoughts.

 

Birinci Aşama: Hatırlatıcı Verme

Bu çalışmada herhangi bir soru, hatırlatıcı olarak kullanılabilir. “Adalet ….dır” gibi boşluğu doldurma ifadeleri bu stratejiyi uygularken özellikle etkilidir. Öğretmenler bu stratejide öğrencilerin yeni okudukları veya gördükleri bir metne verecekleri cevapları almak için şu hatırlatıcıyı sıklıkla kullanırlar: “Bu metni gördükten/okuduktan sonra aklınıza hangi kelime veya cümleler geliyor?”  Cevaplarını paylaşmadan önce öğrencilere düşünmeleri için bir veya iki dakika verilmelidir.

 

Step One: Provide a Prompt

Any question could be used as a prompt for a wraparound.  Fill in the blank statements such as “Justice is…..” are especially effective when used with this strategy. Teachers often use the following prompt with the wraparound strategy as a way to get students’ responses to a particular text they have recently read or viewed. “What word or phrases come to mind after seeing/reading this text?”  Students should be given a minute or two to think about their response before being asked to share.

 

İkinci Aşama: Öğrencilerin Cevaplarını Paylaşması

Öğrenciler kısa cevaplarını birer birer paylaşırlar. Rastgele soru sormada, bütün öğrenciler genellikle fikirlerini paylaşırlar, ancak öğrencilerin “pas” demesine de izin verilebilir.

 

Step Two: Students Share Responses

One at a time, students share their brief responses. With a wraparound, all students typically share their idea, although it is possible to allow students to say “pass.”

 

Üçüncü Aşama: Ortak Temaları veya Sürprizleri Dinleme

Herkes cevabını paylaştıktan sonra, öğrencilerden ortaya çıkan ortak temalar veya onları şaşırtan bir şey hakkındaki düşüncelerini belirtmelerini isteyebilirsiniz.

 

Step Three: Listen for Common Themes or Surprises

After everyone has shared, you can ask students to report back on common themes that have emerged or on something that surprised them.

 

İşte bu tekniği öğrenciler için daha ilgi çekici hale getirmek için bazı fikirler.

 

Yukarı ve aşağı:

Fikirler veya cevaplar yazıldıktan sonra, öğretmen tüm sınıftan oldukları yerde ayağa kalkmalarını ister. Öğrenciler, biri kendi yazdıkları fikirlerden aynısını sunarsa oturabilir ve kendi yazdıkları cevap sunulmazsa ayakta durmaya devam edebilirler. Öğretmen sınıfta dolaşır, rastgele öğrenciler seçerek notlarını okumalarını ister. Öğrenciler birbirlerini dinler ve kendi fikirleri okununca otururlar. Bu yöntem sınıfın aktiviteye odaklanmasını kolaylaştırır ve öğretmenin tüm fikirleri duymasını sağlar.

 

Sayma yöntemi:

Öğretmen rastgele 3-5 öğrenci seçer ve cevaplarını hızlı bir şekilde tahtaya yazmalarını söyler. Öğretmen ilk cevabı yüksek sesle okur ve aynı cevabı yazan öğrencilerin el kaldırmasını ister. El kaldıran öğrenci sayısı sayılır ve cevabın yanına yazılır. Sonra, tahtadaki listede cevabı yer almayan öğrencilerden el kaldırmaları istenir ve cevapları yazılır. Fikirleri yazmak bilginin daha net bir şekilde akılda kalmasını ve hatırlanmasını kolaylaştırır.

 

Rastgele soru sormak yanlış anlaşılmaları ortadan kaldıran, kavrama seviyesinin anlaşılmasını sağlayan ve bir sonraki derste ne yapılacağını planlamaya yardımcı olan bir soru aracıdır. Öğrencilerin öğretilen şeye dâhil edilmesini sağlamak için harika bir yoldur.

 

Here are some ideas to make the technique more interesting for students.

 

Up and down:

Once the ideas or answers are noted down, the teacher will instruct the entire class to stand in their seats. They are then instructed to sit down if someone presents the same idea as written by them and to continue standing if their answer does not come up. As the teacher whips around the class, randomly picking students to read their notes, students will listen to each other and sit as and when their answers are named out. This method facilitates attentiveness of the class and allows the teachers to hear all the ideas.

 

Poll method:

The teacher randomly calls out 3-5 students and quickly writes their answers on the board. The teacher then reads out the first answer listed down and asks the students with the same answer to raise their hands. The number of students is counted and written next to the answer. Students with ideas not in the list are then instructed to raise their hands, and the same are listed down. Writing down the thoughts facilitates retaining and recalling the information clearly.

 

Whip around is a one question tool that helps to clear misconceptions, understand the level of comprehension and assists in planning out the next class. It’s a great way to get students involved in what is being taught.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s