Ters Yüz Edilmiş Sınıf Nedir?

Öğrenmeyi Sınıf İçinde Ve Dışında Harmanlama

Ters yüz edilmiş öğrenme online ve yüz yüze öğretimin öğrenme faydalarından en iyi şekilde yararlanmaya yönelik bir girişimdir.

Doğrudan öğretim okuldaki veya üniversitedeki derslikten alınıp öğrencilerin öğretici videolarla ve sunumlarla evde öğrenebilmesi için online hale getirilmektedir.

Öğretmen bu videoları ve sunumları kendisi hazırlamış olabilir veya daha yaygın olarak, videolar ve sunumlar Khan Academy gibi web üzerinden ücretsiz olarak erişilebilen kısa öğretici videolar hazırlayan bir şirket tarafından da hazırlanmış olabilir.

Böylece, sınıf öğretmenin öğrencilere online olarak öğrendikleri kavramları uygulamada rehberlik ettiği ve öğrencilerin grup çalışması, tartışma ve akran geribildirimiyle konu üzerinde yaratıcı bir şekilde çalıştıkları dinamik ve etkileşimli bir öğrenme mekanı haline gelir.

Ters yüz öğrenme yaklaşımının göz önünde bulundurulması gereken iki unsuru vardır: evdeki doğrudan öğretim bölümü ve sınıftaki etkileşimli yüz yüze bölüm. Ev unsuru kısa videolardan oluşmak zorunda değildir – ders kitapları, yazılım veya diğer kaynaklar da işe yarayabilir-  ama videolar baskın formattır.

Ters yüz öğrenmenin başarısı etkileşimli sınıf unsurunun nasıl yapılandırıldığına bağlıdır. Sınıf ortamı çoğu zaman birlikte çalışmayı ve grup çalışmasını teşvik edecek şekilde hazırlanmaktadır.

Bu yaklaşımın rağbet görmesine rağmen, sınıflarda sağladığı başarıya dair doğrudan deliller birkaç vaka çalışmasıyla sınırlıdır. Anketlere göre, ters yüz sınıf uygulamasını kullanan öğretmenler bu uygulamaya heyecanla yaklaşmaktadır; %96’sı uygulamayı tavsiye ettiklerini, %71’i öğrencilerin notlarının yükseldiğini ve %85’i de öğrencilerin derse katılımlarının arttığını ifade etmiştir.

Eleştiriler  

Ters yüz öğrenme, öğrenme yükünü eve taşır ve böylece yatak odası veya oturma odası bir çalışma yeri haline gelir ve okul öğrencilerin sosyal hayatına girmiş olur.

Ev ödevi uzun süredir okul ve üniversite eğitiminin bir parçası olmuştur ama ters yüz öğrenme öğrencilerin kitaplar okuyup makaleler yazmak yerine, multimedya bilgisayarlara sahip oldukları ve videolar izleyip notlar almaya odaklanacakları bir ev ortamı gerektirmektedir.

Sonuçlar

Ters yüz öğrenme terimi abartılıyor olabilir, ancak ortamların ve araçların etkili kullanılması açısından düşünülmesi gereken faydalı bir uygulamadır. Bir öğretmen online bir dersle daha iyi işlenebilecek temel kavramları tekrar tekrar açıklıyorsa, işleri tersine çevirip yüz yüze unsuru karşısında daha ilgi çekici bir stil uygulamak mantıklıdır. Ters yüz öğrenmeyle sınıf öğretmen rehberliğindeki bu materyalleri paylaşma, tartışma ve keşfetme mekânı haline gelir.

http://www.open.ac.uk/iet/main/sites/www.open.ac.uk.iet.main/files/files/ecms/web-content/Innovating_Pedagogy_2014.pdf

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s