Metinden Metne, Metinden Kendine, Metinden Dünyaya Öğretim Stratejisi

Text-To-Text, Text-To-Self, Text-To-World Strategy

Stratejinin Mantığı

Okuduklarımız, metindeki fikirlerin kendi deneyimlerimizle ve düşüncelerimizle, dünyada olan olaylarla, tarih anlayışımızla ve diğer metinler hakkındaki bilgilerimizle nasıl bağlantılı olduğunu fark ettiğimiz zaman canlanmaya başlar.  “Metinden Metne, Metinden Kendine, Metinden Dünyaya” öğrencilerin bu bağlantıları kurma alışkanlığını geliştirmelerine yardım eden bir stratejidir. Bu strateji öğrencilerin okuma çalışmasına bir amaç katarak (yani, öğrencilerin bağlantıları bulmak için metne odaklanmalarını sağlayarak) öğrencilerin metindeki fikirleri kavramalarına ve anlamlandırmalarına yardım etmektedir. Bu strateji herhangi bir metni –tarih veya edebiyat- okurken kullanılabilir veya film gibi diğer türler için de kullanılabilir. Okuma sürecinin başında, ortasında veya sonunda öğrencilerin metinle ilgilenmesini sağlamak, metni daha derinlemesine anlamalarına yardımcı olmak veya öğrencilerin metni ne kadar anladıklarını değerlendirmek için kullanılabilir.

Rationale

Reading comes alive when we recognize how the ideas in the text connect to our experiences and beliefs, events happening in the larger world, our understanding of history, and our knowledge of other texts. “Text-to-Text, Text-to-Self, Text-to-World” is a strategy that helps students develop the habit of making these connections. By giving a purpose to students’ reading (i.e. focusing students on paying close attention to text to find connections), this strategy helps students comprehend and make meaning of the ideas in the text. This strategy can be used when reading any text – historical or literary – and it can also be used with other media as well, including films. It can be used at the beginning, middle or end of the reading process – to get students engaged with a text, to help students understand the text more deeply or to evaluate students’ understanding of the text.

Prosedür

Hazırlık Bu strateji en çok öğrencilerin kendi deneyimleriyle veya daha önce işledikleri bir materyalle ilgili olabilecek genel temalı metinlerde işe yaramaktadır. Öğretmenler gerekli olmamakla beraber, öğrencilerin üzerine not alabilmeleri için onlara metnin birer kopyasını verirler.   

Metinden Metne, Metinden Kendine, Metinden Dünyaya Stratejisiyle Aktif Okuma Öğrencilere cevaplarını doğrudan metnin üstüne mi yoksa günlüklerine mi yazmaları gerektiğini söyleyin. Bazı öğretmenler öğrencilerin cevaplarını yazmalarına yardımcı olacak grafik düzenleyiciler verirler. Sorular geneldir ama sınıfta işlediğiniz materyale göre soruları spesifik hale getirebilirsiniz. Örneğin,  öğrencilerden okuduklarını sene içinde daha önce işlediğiniz belli metinlerle veya olaylarla ilişkilendirmelerini isteyebilirsiniz.

Metinden Metne, Metinden Kendine, Metinden Dünyaya Stratejisi için Yönergeler Metni bir kez okuyun. Sonra, aşağıdaki soruları cevaplamak için kullanabileceğiniz fikirleri bulmak üzere tekrar okuyun.

Procedure

Preparation This strategy works best with a text that raises universal themes that might resonate with students’ own experiences and with material they have studied previously.  Teachers often give students their own copy of the text so that they can mark it up, although this is not required.  

Active reading with Text-to-Text, Text-to-Self, Text-to-World Let students know if they should record their answer directly on the text or in their journals. Some teachers provide a graphic organizer to help students record their answers. The questions in the directions are general but you can make them specific to the material your class is studying. For example, you might ask students to connect what they read to specific texts or events you have studied earlier in the school year.

Directions for Text-to-Text, Text-to-Self, Text-to-World Read the text once. Then read it again to find ideas that you can use to answer the following questions.

Metinden Metne – Bu metindeki fikirler size başka hangi metni (hikâye, kitap, film, şarkı, vs.) hatırlatıyor? Aşağıdaki cümlelerden birini tamamlayın:

Okuduğum şey bana ___________________(hikâye/kitap/film/şarkı) hatırlatıyor çünkü…

Bu metindeki fikirler ___________________daki fikirlere benziyor çünkü…

Bu metindeki fikirler __________________daki fikirlerden farklı çünkü…

Metinden Kendine  – Bu metindeki fikirler sizin hayatınızla, fikirlerinizle ve deneyimlerinizle nasıl ilişkili? Aşağıdaki cümlelerden birini tamamlayınız:

Okuduğum şey bana …………… olduğum zamanı hatırlatıyor.

Okuduğuma katılıyorum/okuduğumu anlıyorum çünkü benim hayatımda…

Okuduğuma katılmıyorum çünkü benim hayatımda…

Metinden Dünyaya – Bu metindeki fikirlerin dünyayla –geçmiş, şimdiki zaman ve gelecek- nasıl bir bağlantısı var? Aşağıdaki cümlelerden birini tamamlayın:

Okuduğum şey bana ____________________ yı (geçmişteki bir olay) düşündürüyor çünkü… Okuduğum şey bana  _______________yı (toplumumuzla, ülkemizle veya dünyayla ilgili güncel bir olay) düşündürüyor çünkü…

Okuduğum şey beni gelecek hakkında endişelendiriyor çünkü…

Tartışma Öğrenciler cevaplarını arkadaşlarıyla tartışma fırsatı verildiğinde metni, sınıf arkadaşlarını ve dünyayı daha derinlemesine anlarlar.

Text-to-Text – How do the ideas in this text remind you of another text (story, book, movie, song, etc)? Complete one of the following statements:

What I just read reminds me of ___________________ (story/book/movie/song) because…

The ideas in this text are similar to the ideas in ___________________ because….

Ideas in this text are different than the ideas in ­­­___________________ because….

Text-to-Self – How do the ideas in this text relate to your own life, ideas and experiences? Complete one of the following statements:

What I just read reminds me of the time when I….

I agree with/understand what I just read because in my own life…

I don’t agree with what I just read because in my own life…

Text-to-World – How do the ideas in this text reading relate to the larger world – past, present and future. Complete one of the following statements:

What I just read makes me think about _________________________ (event from the past) because……

What I just read makes me think about _________________________ (event from today related to my own community, nation or world) because….

What I just read makes me wonder about the future because….

Debrief Students gain a deeper understanding of the text, of their classmates, and of the world around them when they have the opportunity to discuss their responses with peers.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s