Zorbalığa Maruz Kalan Çocuklar Neden Yardım İstemez?

 

  • Zorbalık bir çocuğu çaresiz hissettirebilir. Çocuklar kontrolün tekrar kendilerinde olduğunu hissetmek için sorunla kendileri baş etmek isteyebilirler. Zayıf veya ispiyoncu gibi görünmekten korkabilirler.
  • Çocuklar kendilerine zorbalık yapan çocuğun tepkisinden korkabilirler.
  • Zorbalık küçük düşürücü bir deneyim olabilir. Çocuklar doğru olsun veya olmasın yetişkinlerin kendileri hakkında söylenenleri bilmesini istemeyebilirler. Yetişkinlerin zayıf oldukları için onları yargılamasından veya cezalandırmasından da korkabilirler.
  • Zorbalığa maruz kalan çocuklar kendilerini sosyal anlamda izole hissedebilirler. Hiç kimsenin onları umursamadığını veya düşünmediğini düşünebilirler.
  • Çocuklar akranları tarafından reddedilmekten korkabilir. Arkadaşları çocukların zorbalıktan korunmasına yardım edebilirler ve çocuklar bu desteği kaybetmekten korkabilir.

 

  • Bullying can make a child feel helpless. Kids may want to handle it on their own to feel in control again. They may fear being seen as weak or a tattletale.
  • Kids may fear backlash from the kid who bullied them.
  • Bullying can be a humiliating experience. Kids may not want adults to know what is being said about them, whether true or false. They may also fear that adults will judge them or punish them for being weak.
  • Kids who are bullied may already feel socially isolated. They may feel like no one cares or could understand.
  • Kids may fear being rejected by their peers. Friends can help protect kids from bullying, and kids can fear losing this support.

Zorbalığın Etkileri

Zorbalık herkesi etkileyebilir —zorbalığa maruz kalanları, zorbalık yapanları ve zorbalığa tanık olanları. Zorbalık ruh sağlığı, madde kullanımı ve intihar üzerindeki etkiler gibi birçok olumsuz sonuçla bağlantılıdır. Zorbalığın – veya başka bir şeyin- bir sorun olup olmadığını belirlemek için çocuklarla konuşmak önemlidir.

Effects of Bullying

Bullying can affect everyone—those who are bullied, those who bully, and those who witness bullying. Bullying is linked to many negative outcomes including impacts on mental health, substance use, and suicide. It is important to talk to kids to determine whether bullying—or something else—is a concern.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s