Maker Alanları

Maker Alanı Nedir?  

Maker alanı insanların kaynak ve bilgi alışverişinde bulunmak, projeler üzerinde çalışmak, ağ oluşturmak ve yapmak üzere bir araya geldikleri fiziksel yerlerdir. Maker alanları kütüphane, toplum merkezi, özel kuruluş veya kampüs gibi yerlerde araçlar ve yer sunmaktadır. Bazı zamanlar uzman danışmanlar bulunabilir ama acemiler sıklıkla diğer kullanıcılardan yardım alırlar.   Maker alanı – bazen hacker alanı da denir- sıklıkla mühendislik, bilgisayar bilimi ve grafik tasarımı gibi alanlarla ilgilidir. Bu kavram, Make dergisi ve tanıttığı Maker Panayırları ile ilişkili teknoloji kaynaklı “maker kültüründen (sen de yap veya kendin yap kültüründen)” ortaya çıkmıştır.  Yaratıcı çalışmalar için bu işbirlikçi stüdyo alanı fikri eğitimde tutmuştur. Kampüste, maker alanı sanat ve bilim çalışmaları için benimsenmekte ve çok disiplinli işbirliği çalışmaları geliştirme anlamında yeni bir enerji doğmaktadır.

Maker alanlar nasıl çalışır?

Maker alanlar sıklıkla planlanmamış aktiviteler içindir. Bu derslerden genellikle kredi alınmaz ve kodlama, lehimleme veya ahşap oymacılığı gibi tek bir beceriye odaklanılır. Mukavva, plastik, metal, aletler, ahşap ve pil gibi malzemeler hazır olabilir ve kaynak makinesinden lazerli kesme aletine kadar çeşitli araçlar da bulunabilir. Ancak arduino adlı mikro denetleyiciler ve hızlı prototip yapmak için çok önemli olan 3D yazıcılar gibi belirli malzemeler ve araçlar maker alanlar için simgeseldir.

Proje tasarlamak ve oluşturmak için yer sağlama fikri eğitimde tuttuğu için bu gibi yerler tablolardan şövalelere, doğaçlama sahne setlerinden set üstü ocaklar ve şeker kalıplarına kadar başka malzemelerle de donatılmıştır. Öğrenciler, öğretmenler ve çalışanlar tarafından kullanılan maker alanları bir şeyler kurcalamak, çözümler denemek ve benzer ilgi alanlarına sahip çalışma arkadaşlarından bilgi almak için çalışma yeri sunan gayri resmi, proje odaklı, öz yönlendirmeli öğrenme alanları haline gelmiştir.

 

Maker alanlar nereye gidiyor?  

Bir maker alanının başlıca gerekliliklerinden biri katılımcıların bir odaya ve uygulamalı çalışma imkânına sahip oldukları fiziksel bir yer olarak var olmasıdır ama bu ortamlar geliştikçe daha çok sanal katılıma şahit olabiliriz. Video sayesinde uzaklardaki uzmanlardan bilgi alınabilir ve tele operasyon makinelerin uzaktan kullanılmasını sağlayabilir.

Maker alanları kampüslerde yaygınlaştıkça ve halk kütüphanelerinde ve toplum merkezlerinde yerini buldukça etkileri diğer disiplinlere de yansıyacak ve belki bir gün tüm programlarca benimsenecektir. Neticede maker alanları kampüsten kampüse bağlanabilir ve ortak proje çalışmalarını teşvik edebilir. Somut projeler üretmek için bu stüdyoları kullanan öğrenciler ilgi alanlarına göre yaptıkları çalışmaları geleceğin işverenlerine sunabilirler. Eğitim değerlendirmesi geliştikçe, maker alanlarında yapılan proje çalışmaları bir gün daha geleneksel okul çalışmaları yerine üniversite kredisi olarak kabul edilebilir ve değerlendirilebilir.

 

Öğretime ve öğrenmeye etkileri nelerdir?  

Maker alanları öğrencilerin sadece tasarladıkları değil, aynı zamanda tanımladıkları projeleri sahiplenirken kendi öğrenimlerinin kontrolünü ele almalarını sağlar. Aynı zamanda, öğrenciler çoğu zaman gelişen teknolojileri de uygulamalı olarak kullanırlar ve projenin tamamlanmasını sağlayan deneyim türüyle de tanışmış olurlar.

 

Maker alanları kim yapıyor?  

Maker alanı ilk önce güçlü bir öğrenme gücü olarak akademik olmayan toplulukta ortaya çıkmıştır. Yüksekokullar ve üniversiteler bir öğrenme fırsatı olarak maker alanların önemini hızla fark etmiş ve Mary Washington Üniversitesi’ndeki ThinkerLab, Rutgers Üniversitesi’ndeki Headquarters ve Stanford Üniversitesi’ndeki FabLab gibi uygulamalar hayata geçirilmiştir.

Case Western Reserve Üniversitesi’ndeki ThinkBox buluş merkezi o kadar önemli görülmektedir ki yakında 50,000 metrekarelik yedi katlı bir binaya taşınacaktır. Bu alanların hepsi benzer şekilde faaliyet göstermektedir. Örneğin, Wheaton College’daki WHALE Lab (Wheaton Otonom Öğrenme Laboratuvarı) öğrencilerin nakış işlediği, lehim yaptığı, kaynak yaptığı, heykel yaptığı ve yaratıcı projeler ürettiği disiplinlerarası bir maker alanıdır.

 

Neden önemli?  

Maker alanları öz yönlendirmeli öğrenme bölgeleridir. Uygulamalı yapıları, icadı destekleyen araçlarla ve hammaddelerle bir araya gelince bir şeyler denemek isteyenler için en iyi atölyeyi ve en iyi yaparak öğrenenler için de mükemmel bir eğitim alanı teşkil etmektedir. Bu tesislerdeki mucitler arasındaki etkileşim takım çalışmaları ve akran desteği, tavsiyesi ve yardımı için mükemmel olan çok işbirlikçi öğrenme dinamiğini desteklemektedir.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s