Teknolojiyi Kullanan Etkili Öğretmenlerin 7 Alışkanlığı

Dr. Stephen Covey’in Etkili İnsanların 7 Alışkanlığı adlı kitabı kadar başarılı olmuş iş yaşamı kitabı sayısı azdır. Kitap 25 milyondan fazla kopya satmıştır. Covey 2012 yılında öldü ama kitapta ileri sürdüğü fikirler hala geçerli.

Bu yazıda Covey’in bahsettiği yedi alışkanlık günümüzün teknolojiden anlayan eğitimcilerinin gözüyle ele alınmaktadır. İleri sürülen fikirlerden bazıları eğitimcilerin sınıfta teknolojiyi neden kullandıklarını daima sorgulamaları gerektiği, büyük resmi anlamaları ve buna nasıl uyum sağlayacaklarını öğrenmeleri gerektiği, değişim fikrine alışmaları gerektiği ve öğrenciler ve meslektaşları arasında bir paylaşım kültürü oluşturmaları gerektiğidir.

1) Daima neden diye sorarak başlarlar. Teknoloji olsun diye teknoloji kullanmak tehlikelidir. Teknolojiyi kullanan etkili öğretmenlerin yeni teknoloji araçlarını kullanmak için daima bir nedenleri vardır. Teknolojiyi zaman kazandırdığı, öğrenme çıktılarını geliştirdiği veya ders planı hazırlamalarına yardımcı olduğu için kullanıyor olabilirler. Teknolojiyi ne sebeple kullanırlarsa kullansınlar, etkili öğretmenler daima neden diye sorarak başlarlar.

2) Esnektirler ve kolaylıkla uyum sağlayabilirler. Teknoloji sürekli değişmektedir ve 2 yıl içinde sınıf ortamı büyük ölçüde farklı olacaktır.

3) Değişimi benimserler. Günümüzde teknoloji kullanan çoğu öğretmen yenilikçi veya kolay benimseyen kişilerdir. Aslolan değişimi benimsemektir (değişime karşı çıkmak değil).

4) Paylaşırlar, paylaşırlar ve sonra biraz daha paylaşırlar. Teknoloji okul duvarlarının ötesinde paylaşımın kapılarını açmıştır. Artık Romanya’daki bir öğretmen İngiltere’deki bir öğretmenle birlikte çalışabilmektedir. Teknoloji severler en iyi uygulamalarını paylaşmakta, böylece herkes fayda görmektedir.

5) Kazan-kazan-kazan-kazan şeklinde düşünürler. Yönetim, veliler, öğretmenler ve öğrenci fayda görmezse, teknoloji işe yaramaz. Bir öğretmen olarak, teknolojinin öğrenme çıktılarını etkileyebileceğine gerçekten inanmak zorundasınız. Son olarak (ve en önemlisi), öğrencilerin teknolojinin faydasını anlamaları gerekmektedir!

6) Çok dikkatlidirler ve ileriyi düşünerek hareket ederler. Mesleki gelişim toplantısında yeni teknolojiyi nasıl sunacaksınız, özellikle de değişimi benimsemeyen bazı öğretmenler olduğunu biliyorsanız? Teknolojiyi kullanan etkili öğretmenler her sorunun cevabını zaten bilirler ve teknolojinin etkililiğini gösteren somut örnekleri vardır.

7) Aktif olarak ilgilenirler. Teknolojiyi kullanan öğretmenler genellikle bir ders planı fikri yüzünden çok heyecanlandıkları, öğrencilerin katılımını sağlamanın yollarını düşündükleri, öğrencileri motive etmek için neler yapabileceklerini düşündükleri için geceleri uyuyamayan tiplerdir. Teknolojiyle sadece ilgilenmezler; aktif olarak ilgilenirler ve teknolojiyi sadece işlerini kolaylaştırdığı için değil, öğrenciler üzerinde daha etkili olmalarını sağladığı için benimserler.

http://blog.alwaysprepped.com/the-7-habits-of-highly-effective-teachers-who-use-technology/

THE 7 HABITS OF HIGHLY EFFECTIVE TEACHERS WHO USE TECHNOLOGY

Few business books will match the critical success of Dr. Stephen Covey’s influential 7 Habits of Highly Effective People. The book has gone on to sell more than 25 million copies. Covey died in 2012. But the ideas put forth in his book endure.

This post examines Covey’s original seven habits through the lens of today’s tech-savvy educator. Among the ideas, the authors suggest that teachers should always question why they are using technology in the classroom, understand the big picture and learn how to adapt, get comfortable with the idea of change, and promote a culture of sharing among students and colleagues.

1) They always start with the why. Technology for technology’s sake is dangerous. Highly effective teachers who use technology always have a reason for using new technology tools. Whether it saves them time, improves learning outcomes, or helps with lesson planning, highly effective teachers always start with the why.

2) They are malleable and can easily adapt. Technology is constantly changing, and the classroom environment will be drastically different in 2 years.

3) They embrace change. Most teachers who use technology today are innovators or early adopters. Embracing (not fighting) change is key.

4) They share, share, and then share some more. Technology has opened the door for collaboration beyond the school walls. A teacher in Romania can now collaborate with a teacher in the UK. Technology lovers share best practices, which benefits everyone.

5) They think win-win-win-win. Technology cannot work properly if there is not buy-in from the administration, parents, teachers, and the student. As a teacher, you have to truly believe that it can impact learning outcomes. Lastly (and most importantly), students must see the value!

6) They are extremely thorough and think two steps ahead. How are you going to present new technology at the professional development meeting, especially if you know some teachers don’t embrace change? Highly effective teachers who use technology already know the answers to any question, and they have concrete examples showing its effectiveness.

7) They actively care. Teachers who use technology typically are the ones who can’t sleep at night because they are so excited about a lesson plan idea, are thinking of ways to engage their classroom, and pinch themselves at night, wondering how they get paid to inspire students. They don’t just care; they actively care, and they embrace technology, not because it makes their job easier, but because it allows them to make a greater impact.

http://blog.alwaysprepped.com/the-7-habits-of-highly-effective-teachers-who-use-technology/

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s