Finans Mentorluğu: Refah Düzeyi Yüksek Bir Gelecek İçin Öğretim

Financial Mentoring:Teaching Toward An Affordable Future

Sosyal sınıf hareketliliği bir çok yazar tarafından bir çok kültürde, bir çok toplumda bir çok çağda kaleme alınmıştır. Geleneksel anlamda insanların bir sosyal sınıftan diğerine geçmeleri mümkün değildi. Çok çalışırsak Amerikan Rüyasını gerçekleştirebiliriz ideali kayboldu. Tüketim, kredi, direct havale bu sihiri yok etti.

Social mobility is something that’s been written about by countless authors in various cultures, societies, and ages. Traditionally, you weren’t able to move from one caste or class to another. The ideal that this age-old American Dream can occur if we work hard has long been lost. Consumerism, credit, and direct deposit have taken a lot of that magic away.

Bunu düzeltelim!

Finansal eğitim, okuryazarlık, müfredat, planlama- bunu nasıl adlandırırsanız- uygulamayla yapılmadığında yol kat edilmiyor. Bizi Güney Nevada’da bu yenilikçi düşünceye yönelten bu oldu.  Öğrencilerimiz bireysel finans okuryazarlığı öğrenirken aslında her hafta para biriktiriyorlar.

Let’s fix it.

Financial education, literacy, curriculum, or planning — whatever you want to call it — doesn’t go as far if you don’t pair it with practice. This was the idea that spurred the revolution we now see in Southern Nevada. We have students actively involved in learning about personal finance while actually saving money weekly.

Buna Las Vegas’ta Kumbara Projesi, San Francisco’da K2C denmekte. Altında yatan düşünce arzulu mentorlarla, müfredatı ve simulasyon olmayan, gerçek bankacılık uygulamalarını eşleştirme. Bu modelde yıl boyunca parasal becerileri öğreten bireysel koçlar var. Ev ödevleri ile velileri dahil edin ve gerçek bir banka hesabı ile bütün bunları birleştirin. Bu işe yarıyor. Üç okulumuzda 1-5 . sınıf öğrencilerimizle, sadece dört senede 100.000 Dolar’a ulaştık.

Nasıl mı?

It’s called The Piggybank Project in Las Vegas, or K2C in San Francisco, but whatever you call it, the idea is to pair passionate mentors and great curriculum along with the practice of actual banking — not just a simulation. The model has personal coaches teaching money skills throughout the school year. Engage the parents through the homework assignments, and couple all of this with real-world application through a real bank account.And it works. With the first- to fifth-grade students at our three schools, we’re approaching $100,000 in deposits — in just four years.

So here’s how it has to work.

Heyecan

Öğrencilerde, öğretmenlerde ve velilerde çoşku yaratın. Bizim öğrencilerimizin hedefi yüksek öğrenimleri için para biriktirmek. Bu ideal bir hedef. Yapılan çalışmalar yüksek öğrenim beklentisi oluşturulduğunda öğrencilerin altı, yedi kat fazla olasılıkla üniversiteye devam ettiklerini göstermektedir.

Excitement!

You have to achieve excitement throughout the student body, the faculty, and the parents. Our students’ goal right now is saving for college. This is an ideal goal. Studies show that a student is six or seven times more likely to attend college if an expectation (such as a college savings account) has been set that they will one day attend college.

Müfredat

Hedefi belli, sürekli geliştirilen bir müfredatın yol gösterici olduğunu düşünüyoruz. Müfredatın her öğrenci için uygun olduğundan ve her öğrenciyi kapsayabileceğinden emin olun. Her sınıf seviyesi için material geliştirmeniz ve ders hazırlamanız gerek. Bu bir günlük veya bir sınıf düzeyinde yapılacak bir çalışma değil. Sizin öğrencilerle eğitim hayatları boyunca sürdüreceğiniz bir konu ve müfredat bankacılıkla eşleştirildiğinde daha iyi.

Curriculum!

We believe that targeted, ever-adapting curriculum is the way to go. Make sure that the curriculum works for your students, and make sure that it scales to the entire school. You have to build on the materials and lessons with every grade. It’s not a one-day or one-grade-level course. You should be working with students on these topics throughout their education. And if you can directly pair the curriculum with banking, that’s even better.

İşte her 1. Sınıf öğrencisinden emekli yurttaşlara kadar herkesin öğrenmesi gereken temel dersler. Bir çok eklemeler yapılabilir ancak bizim programımızın çekirdeğinde bulunanlar bunlar. İlkokul öğrencilerinin eğlence ve heyecan duymaya ihtiyacı olduğunu da hafızanızda bulundurun.

Here are the basic lessons that everyone from a first-grade student to a senior citizen should learn. There are many more lessons that can be added, but this is always at the core of our programming. And remember that elementary students need to be engaged in a fun, exciting way.

İhtiyaç ile istek arasındaki fark

Finansal okuryazarlıkla ilgili kişisel gelecek planımızın temelinde bu ders var. İhtiyaçlar değişebilir. İhtiyaçlarımızla öncelikli olarak ilgilenirsek isteklerimizin olmasında sakınca yok.

Needs vs. Wants

This lesson serves as the base for all future personal development with regards to financial education. Needs can change. Wants are OK as long as we’re taking care of needs first.

Hedef Belirleme

İstekler elbette olmalı. Önemli isteklerimize yönelik planlama yaparsak bu istekler hedefe dönüşür.

Setting Goals

Yes, wants are certainly OK. And when you start planning for those important wants, they become goals.

Bütçelendirme

Bütçe paranızın planıdır. Başarmak istediğiniz tüm hedeflerin bir maliyeti var ve bütçe, ihtiyaçlarınızı karşılamanızı ve isteklerinize ulaşmanızı güvence altına  alabilir.

Budgeting

A budget is a plan for your money. All of those goals that you want to achieve cost money, and a budget can make sure that you take care of your needs and achieve those wants.

Akıllıca Harcama

Alışveriş dürtüsü, anında tatmin pratiğiyle karşı karşıya olan öğrencilerimizin para algılarını şekillendirmeli ve bazı almak istediklerinden vazgeçebilerek te mutlu olabileceklerini öğretmeliyiz.

Smart Spending

Faced with the practice of impulse shopping and the idea of instant gratification, we have to shape students’ perceptions toward money and how they can still be happy while forgoing some purchases.

Bankacılık

Öğrencilerin para biriktirmenin önemini  ve bu paranın aslında nereye gittiğinianlamaya ihtiyacı var. Bu onlara faiz ve kredi borcu kavramlarını öğretmek için de iyi bir zaman.

Banking

Students need to understand the importance of saving and where that money really goes. This is a great time to introduce the concept of interest and loans.

Ortaklar

 

 

  1. Partners!

Find a partner. You may need financial support for supplies, curriculum, or staff. Look into your community for banks and nonprofits that can support you. When it comes to the actual bank operations, your best bet will be a credit union or a local bank with a vested interest in your community. You will likely need parents to approve these accounts for their children (hence the excitement mentioned above). Make these partners feel special — they’ll be opening hundreds of accounts that will propel students to college and beyond.

  1. Planning!

Make every partner, volunteer, teacher, and participant feel heard. Your first year will be riddled with logistical nightmares. That’s OK. Year two will be better. By year three, you’ll look like a radical that has been pulling this off effortlessly for years. What will a banking day look like? How will we send the students to the bank? Will we even have a bank, or will they go to a local branch with their parents? How do we incentivize homework completion? How do we schedule classes? These are all questions that you’ll need to address before the program starts. Then you’ll need to follow up often on how things are going.

Planning really is the bottom line for this whole endeavor — financial planning. Remember, setting an early expectation for college makes it six or seven times more likely that your students will get there. Why not start them on this path right now?

http://www.edutopia.org/blog/financial-mentoring-teaching-affordable-future-anthony-mctaggart

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s