Gelişen İstihdam Alanları

Son yıllarda en hızlı gelişen istihdam alanlarından biri bilgisayar teknolojisidir. Teknolojik ilerlemeler ile bilişim teknolojilerinin ve dijital iletişimin özel sektör, kamu sektörü ve gönüllü sektörlerde iş yerlerine sürekli entegrasyonu bu eğilimin bir süre devam edeceğini göstermektedir. Sistem analistleri, tasarımcılar ve geliştiriciler, bilgisayar programcıları, web geliştiriciler, danışmanlar ve bilişim yöneticileri bilgisayar teknolojileriyle ilgili kariyer alanlarıdır. Altyapı kurma ve onarma, fiber, kablo, uydu, vs. işlerinde çalışacak donanım mühendislerine de ihtiyaç vardır.

One of the fastest growing areas of employment in recent years relates to computer technology. Technological advance and the continued integration of IT and digital communications into the workplace throughout the private, public and voluntary sectors ensures that this trend will continue for some time. Systems analysts, designers and developers, computer programmers, web developers, consultants and information managers reflect the range of these career areas. Hardware engineers are also needed, working in infrastructure construction and repair, fibre, cable, satellites, etc.

Bir diğer garantili büyüme alanı da sağlık sektörüdür. Yaşlanan nüfusla – insanlar daha uzun süre yaşamakta bu yüzden de yaşlı sayısı artmaktadır- ve sağlık sektöründe veya hastanelerde medikal rahatsızlıklar için sunulan tedavilerin artması ile doğrudan ilgili olarak sağlık bakımıyla ilgili giderek daha fazla sayıda iş imkanı doğmaktadır. Dolayısıyla, doldurulması gereken idari pozisyonların ve destek işleri ile ilgili pozisyonların sayısı da artmaktadır.

Another guaranteed growth area is the healthcare sector. The increasing number of healthcare jobs is directly attributable to the growing age of the population – people are living longer so there are more people in the older age groups – and the expansion of treatments available for medical conditions, whether delivered in the primary healthcare sector or within hospitals. Consequently, there is also an expansion in the number of administrative and support roles needing to be filled.

Gelecekte “parlayacağı” öngörülen bir diğer kariyer alanı da bilimsel ilerlemeyle, özellikle de biyoteknoloji gibi “biyo” bilimlerle ilgili alanlardır. Özellikle doku mühendisleri ve genetik programcılar üzerinde durulmaktadır ancak tüm beceri seviyelerinden çalışana ihtiyaç duyulacaktır.  Diğer yeni bilimsel alanlar nanoteknoloji ve enerji teknolojisidir.

Other careers deemed to be ‘hot’ future career prospects relate to areas of scientific advance, and in particular the “bio” sciences, such as biotechnology. Tissue engineers and gene programmers have been highlighted, but all skill levels are included – as companies grow, so does their administration infrastructure. Other new scientific areas include nanotechnology and energy technology.

http://www.alec.co.uk/free-career-assessment/best-careers-for-the-future.htm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s