Hızla Değişen Dünyada Eğitim

İnsanların eğitimle ilgili pek çok varsayımı vardır. Dersler bir saat sürmeli. Cep telefonları okul saatlerinde kapalı tutulmalı. Öğrenciler sınıfta öğrenmeli. Esas olarak, öğrenciler okula öğrenmek için, öğretmenler de öğretmek için gelirler. Bu varsayımların bu kadar yaygın olmasının nedeni çoğumuzun aldığı eğitim şekline uygun olmalarıdır. Ancak bu eğitim versiyonu çok farklı bir zamanda ve çok farklı bir zaman için tasarlanmıştır ve bu eğitim şeklinin günümüzün öğrenenlerinin ihtiyaçlarını karşılayacağını varsaymak için hiçbir neden yoktur.

People make a lot of assumptions about education. Lessons should last for about an hour. Mobile phones should be switched off during school. Students should learn in classrooms. And, fundamentally, students come to school to learn, and teachers come to school to teach. These assumptions are so common because they match the way that most of us were educated. But this version of education was designed in and for a very different time, and there’s no reason to assume that it will meet the needs of today’s learners.

Aslında, öğretmenlerin hiç olmadığı kadar çok çalışmalarına rağmen, okullar gençleri okula bağlamakta zorlanmaktadır. Çocuklar büyüdükçe okula olan bağlılıkları daha da azalmaktadır – oysaki tam tersinin olması ümit edilmektedir.

In fact, despite the fact that teachers are working as hard as they have ever worked, schools are struggling to engage young people. As children grow older they become less and less engaged in school – when one would hope that the reverse would be true.

Okullar gençleri yaşama hazırlamakta da zorlanmaktadırlar. Önümüzdeki on yıllarda, şimdi yaşadığımız siyasetteki, ekonomideki, teknolojideki ve iklimdeki değişiklikler daha da belirgin hale gelecek. 21. yüzyıl eğitiminin,  gençleri henüz olmayan işlere hazırlaması gerekmektedir. Kendilerine küresel sahnede bir yer bulabilecek adaylar yetiştirmek istiyorsak, onları bu belirsiz gelecekle baş edebilecek becerilerle donatmak zorundayız.

Schools are also struggling to prepare young people for life. In the coming decades, the changes we are experiencing now – to politics, economics, technology, and climate – will become even more dramatic. 21st century education needs to prepare young people for jobs that don’t exist yet. If we are to develop candidates who are capable of holding their own on a global stage we simply must get better at equipping them with the skills to handle this uncertain future.

Eğitim sistemleri değişime direnmişlerdir çünkü eğitim çok önemlidir – bazılarına göre üzerinde deney yapılamayacak kadar çok önemlidir. Bu hususa başka bir açıdan da bakılabilir: hızla değişen dünyada, eğitim geride bırakılamayacak kadar çok önemlidir.

Education systems have been resistant to change because education is so important – too important, some would argue, to experiment with. There is another way to look at this: in a rapidly changing world, education is too important to be left behind.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s