Eleştirel Düşünme Becerilerini Öğretmek için Bazı Teknikler

Eleştirel düşünme sadece sağlıklı veya rasyonel düşünmekten fazlasıdır – eleştirel düşünme bağımsız olarak düşünmekle ilgilidir.

Bir şey hakkında eleştirel düşünme fikri konu hakkında dış etkilerden bağımsız olarak kendi görüşlerinizi oluşturmak ve kendi sonuçlarınızı çıkarmaktır. Eleştirel düşünme aynı zamanda zihinsel analiz disipliniyle ve fikirler arasındaki bağlantıları görebilmekle ilgilidir. Eleştirel düşünme son derece önemli bir yaşam becerisidir ve her öğretmen eleştirel düşünmeyi derslerine daha fazla entegre etmenin yollarını aramaktadır.

Neyse ki, bu beceriyi öğretmek saatlerce ders planlamayı, pahalı donanımlar veya konuk konuşmacılar gerektirmemektedir.  Eleştirel düşünme becerilerini normal derslerde ve her konuda öğretmek için bazı teknikler kullanabilirsiniz. İşte başlangıçta kullanabileceğiniz 12 fikir.

 1. Sorgulayarak Başlayın

Soru, eleştirel düşünmeye girmenin en kolay yoludur. Ne araştırmak ve tartışmak istiyorsunuz? Soracağınız soru “evet” veya “hayır” diye cevaplanabilecek bir soru olmamalı. Bilgi ve problem çözme arayışına sevk eden temel sorular eleştirel düşünme becerilerinin gelişimini destekler. Temel sorular bir konunun kim, ne, ne zaman, nerede, neden ve nasılıyla ilgilidir. Beyin fırtınası yapmaya teşvik edin ve olası cevapları tahtaya veya büyük bir tablete yazın.

 1. Sağlam Bir Temel Oluşturun

Öğrenciler ihtiyaç duydukları bilgiye sahip değilse eleştirel düşünemezler. Konuyla ilgili bilgileri hatırlamalarını sağlamak için ilgili bilgileri gözden geçirdiğiniz bir eleştirel düşüme alıştırmasıyla başlayın. Okuma ödevleri, ev ödevi, önceki ders, bir video veya metin veya başka bir kaynak kullanılabilir. Öğrencilerin konu hakkında bilgi sahibi olmasını sağlamak için yukarıdaki soru sorma stratejisini kullanın.

 

 1. Klasikleri Kullanın

Büyük edebi eserler merak uyandıran anlatımlar ve derin karakterleştirme içerirler ve eleştirel düşünme için mükemmel bir başlangıç noktalarıdır. Klasikleri belli derslerde karakter motivasyonu, olay örgüsü tahminleri ve tema için kullanın.

 1. Bir Ülke Yaratın

Öğrencilere bir ülke yaratma görevi vermek “bir ülkeyi ülke yapan” şeyleri öğrenmek için yeterince araştırma yapmalarını gerektirir. Bu görevi birkaç gün veya hafta açık uçlu bırakmak öğrencilerin gerçekten derinlemesine araştırma yapmalarını sağlar.

 1. Bilgi Akıcılığını Öğretin

Eleştirel düşünmenin bir parçası da bilgiyi ne zaman arayacağını ve ne zaman bırakacağını bilmektir. Eleştirel düşünmeyi öğrenmek için öğrencilerin bu düşünceyi besleyecek uygun bilgiyi toplamayı öğrenmeleri gerekmektedir.

Bilgiyi düzgün kullanma sanatını kavramak öğrencilerimizin okuldaki ve okul dışındaki başarısı için çok önemlidir. Bu, bir problemi çözmek için en faydalı ve uygun bilgileri bulmak için bol miktardaki bilgiyi nasıl anlayacağını bilmekle ilgilidir.

Bilgi akıcılığının başlıca beş özelliği şunlardır: Sorma, Edinme, Analiz Etme, Uygulama ve Değerlendirme.

SOR

Hangi bilgilerin veya verilerin arandığıyla ilgili bir önemli sorular listesi oluşturmayı içermektedir. Burada önemli olan iyi sorular sormaktır çünkü ancak iyi sorular sorarak iyi cevaplar alabilirsiniz.

ERİŞ

Bilgiye erişmek artık bir kataloğa bakmak veya bir kitap veya başka kâğıt üzerinde bir kaynak almak kadar kolay. Bu aşamada en uygun dijital ve dijital olmayan kaynaklardan bilgi materyallerine erişilir ve bilgi toplanır.

ANALİZ ET

Bir sonraki aşamada, toplanan tüm ham veriler tüm bilgilerin doğruluğunu kanıtlamak, bilgileri organize etmek ve düzenlemek üzere incelenir. Bu aşamada ayrıca bilgilerin doğru olup olmadığı belirlenir.

UYGULA

Veriler toplanıp doğrulandıktan ve bir çözüm belirlendikten sonra bilgi, bilgi arayışının asıl amacı bağlamında uygulanmalıdır.

DEĞERLENDİR

Son aşama hem ürünü hem de süreci eleştirel bir şekilde yeniden gözden geçirmektir. Bu, problem çözme sürecinin nasıl daha etkili olabileceği ve bulunan çözümün benzer sorunlara nasıl uygulanabileceği hakkında açık ve canlı tartışmaları kapsamaktadır.

 1. Akran Gruplarını Kullanın

Dijital çocuklar eleştirel düşünme becerilerinin takım çalışması ve işbirliğiyle geliştirilebildiği ortamlarda yetişmektedir. Çocuklara daima akranlarının mükemmel birer bilgi, tahmin, öngörü, soru ve problem çözme teknikleri kaynağı olduğunu öğretin.

 1. Bir Cümle Yazın

Şu alıştırmayı deneyin: 8-10 öğrencilik gruplar kurun. Her öğrenciden bir kâğıda işlenen konuyu tanımlayan bir cümle yazmasını ve kâğıdı diğer öğrenciye vermesini isteyin. Bir sonraki öğrenci tek bir cümleyle konudan kendisinin ne anladığını yazacak ve kâğıdı sadece kendi cümlesi görünecek şekilde katlayarak diğer öğrenciye verecek. Böylece, öğrenciler kâğıdı bir sonraki öğrenciye her verişinde sadece bir cümle görebilecekler ve bu cümleye kendi anladıklarını ekleyecekler. Bu çalışma öğrencilere belli bir sürede bir şeye odaklanmayı ve sürecin bu kısmını açıklamak için bilgilerini ve mantıklarını eleştirel bir şekilde kullanmayı öğretmektedir.

 

 1. Bir Problem Çözün

Belli bir problem vermek öğrencilerin eleştirel düşünmesini sağlamanın en iyi yollarından biridir. Olabilecek en geniş yaklaşım için hedefi veya “cevabı” açık uçlu bırakın. Bu, kolay bir cevabı olmayan ve eleştirel düşünmeyle bilginin keşfedilmesini ve sentezlenmesini gerektiren temel sorular sormanın esasıdır.

 1. Rol Yapma

Öğrencileri ikili olarak eşleştirin, bir çatışma açıklayın, sonra çiftlerden her birine bu çatışmadan karşıt görüşler verin. Birbirlerinin bakış açısını karşılıklı olarak açıklayıp bir anlaşma önerene kadar tartışmaya devam ettirin.

 

 1. Çizin

Resimle açıklayın. Düşünceleri resme çevirmek hem derin düşünmeye teşvik eder hem de çocukları farklı zihinsel beceriler kullanıp anlayışlarını genişleterek bu düşünceyi ele almaya zorlar.

 1. Önceliklendirin.

Eleştirel düşünmeyi daima ders planınızın ve öğretiminizin ön sırasına koyun. Eğer dikkatlice bakarsanız, her ders eleştirel düşünme fırsatı sunmaktadır. Daima öğrencilerin konuyu anlayıp anlamadıklarını kontrol edin ve kısa süreli de olsa tartışmaya zaman ayırın. Böylece, eleştirel düşünmeyi bir aktiviteden ziyade bir kültür olarak yerleştirmeye başlayacaksınız.

 1. Kavram Yanılgılarını Düzeltin

Eleştirel düşünme derin çalışma içerdiği için öğrenciler sürecin çoğu kısmında kendi başlarına bırakılmalıdır. Bununla birlikte, kavram yanılgılarını düzeltmek veya yeniden yönlendirmek için ara sıra müdahale etmek ve sona doğru özetleyip anlayıp anlamadıkların kontrol etmekte fayda vardır.  Eleştirel düşünme becerileri gerekli yaşam boyu becerilerdir ve öğrenciler için eleştirel düşünme becerilerine çok ve uzun süre maruz kalmak faydalıdır. Yaklaşımınızı değiştirin ve daha zengin dersler, daha derin araştırma ve yaşam boyu öğrenme için eleştirel düşünmeyi tüm öğretim çalışmalarınızın en ön sırasında tutun.

 

https://globaldigitalcitizen.org/12-ways-to-teach-critical-thinking-skills

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s