Toplumla Etkileşim Kurmaya yönelik “Temas Noktalarımız” Değişiyor

“Temas noktaları” dünyanın geri kalanıyla buluştuğumuz yerlerdir.

Örneğin, ortalama bir insan fiziksel dünyayla başlıca üç fiziksel temas noktasıyla veya ara yüzüyle temasa geçer – ayağımıza giyip yürüdüğümüz ayakkabılar, içinde uyuduğumuz yatak ve üzerinde oturduğumuz sandalyeler. Bunlar vücudumuzun başlıca temas noktalarıdır.

Vücudumuzun temas noktalarını incelemek önemliyken, aklımızın temas noktalarını anlamak daha da önemlidir. Aklımız dünyanın geri kalanıyla nasıl etkileşim kuruyor ve becerilerimizi ve yeteneklerimizi geliştirmek için bu temas noktalarını nasıl geliştirebiliriz?

Sınıftaki Temas Noktaları:  Öğrenmenin sadece sınıfta gerçekleşebileceği düşüncesi uzun süredir var olan yaygın bir düşüncedir. Okulların eğitimi geliştirmek için geziler ve açık alan deneyimlerine yer vermelerine rağmen, sınıf hala günümüz eğitim sisteminin başlıca unsurudur.

Öğrenmek için başlıca “temas noktası” olarak sınıfları kullanmak pek çok soruna neden olmaktadır. Sınıfı kontrol eden kişi veya eğitim sistemi öğrenmenin gerçekleşeceği zamanı, katılacak öğrencileri, ışıklandırmayı, sesleri, kullanılan ortamı, araçları, tempoyu, konuyu ve pek çok durumda sonuçları da kontrol etmektedir.

Bununla birlikte, sınıf merkezli eğitim öğrenmek için gerekli değildir.

Aklımız için önemli olan yeni temas noktaları bilgisayarlarımız, elektronik gazeteler, video dergiler, cep telefonları, sanat eserleri ve çok daha fazlasıdır.

Our “Touch Points” for Interfacing with Society are Changing

“Touch points” are the places where we come in contact with the rest of the world.

As an example, the average person comes in contact with the physical world through three primary physical touch points or interfaces – the shoes that we walk in, the bed that we sleep in, and the chairs that we sit in. These are the primary touch points for our physical body.

While it is important to study the touch points for our physical body, it is even more important to understand the touch points for our mind. How does our mind interface with the rest of the world, and how can we improve the touch points to improve our abilities and capabilities?

The Classroom Touch Point: There has long been the pervasive notion that learning can take place only in a classroom. Even though schools use field trips and outdoor experiences to enhance education, the classroom remains the dominant central fixture of today’s educational systems.

Using classrooms as the primary “touch point” for learning creates many problems. The person or education system that controls the classroom also controls the time when learning can take place, the students who will participate, the lighting, the sounds, the media used, the tools, the pace, the subject matter, and in many cases, the results.

However, classroom-centric education is not necessary for learning.

Important new touch points for our mind include our computers, electronic newspapers, video magazines,  cellphones,  artwork, and much more.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s