Öğretimden Öğrenime Geçiş

Eğitim geleneksel olarak iki temel unsur olan öğretim ve öğrenimden oluşmaktadır ve ağırlıklı olarak öğretim üzerinde durulmaktadır.

Tarih boyunca, bilginin öğretmenden öğrenene aktarılması kişiden kişiye temeline dayalı olarak yapılmıştır. Öğretmen sınıfın önünde durur ve öğrencinin öğrenmesi için bilgiler verir. Bu yaklaşım öğretmenin öğrettiği her konuda uzman olmasını gerektirdiği için bu tür eğitimden “sahnedeki bilge” olarak bahsedilmektedir.

Öğretmene dayalı bir eğitim sistemi zamana, mekâna ve duruma da dayalıdır. Öğretmenler bilgi akışını açıp kapatan bir kontrol kapakçığı görevi görürler. Günümüzün eğitim sisteminde öğretimden çok öğrenime ağırlık verme yönünde bir değişim yaşanmaktadır.

Transition from Teaching to Learning

Education has traditionally consisted of the two fundamental elements of teaching and learning, with a heavy emphasis on teaching.

Throughout history, the transfer of information from the teacher to the learner has been done on a person-to-person basis. A teacher stands in front of a room and imparts the information for a student to learn. Because this approach requires the teacher to be an expert on every topic that they teach, this is referred to as the “sage on stage” form of education.

A teacher-dependent education system is also time-dependent, location-dependent, and situation-dependent. The teachers act as a control valve, turning on or off the flow of information. The education system of today has undergone a transition from a heavy emphasis on teaching to a heavy emphasis on learning.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s