“Formative Assessment” = Biçimlendirici Değerlendirme Nedir?

Biçimlendirici Değerlendirme:  

Biçimlendirici değerlendirme öğretmenlerin ve öğrencilerin ders boyunca kullandığı ve devam eden öğretim ve öğrenimi öğrencilerin istenen öğretim çıktılarını geliştirecek şekilde ayarlayabilmelerini sağlayan geribildirimler sunan bir süreçtir. Etkili biçimlendirici değerlendirme öğretim boyunca öğrencinin öğreniminin nasıl ilerlediği hakkında deliller toplamayı içermektedir. Böylece, öğrencinin mevcut anlayışı ile istenen hedefler arasındaki açığı kapatmak için gereken öğretim ayarlamaları yapılabilir.

Biçimlendirici değerlendirme öğretimi tamamlayıcı bir şey değildir, daha ziyade öğretmenlerle öğretime ve öğrenmeye ve öğrencilerin sık sık geribildirim almasıyla entegredir. Bu tanımın başlıca özelliklerinden biri biçimlendirici değerlendirmenin belli bir değerlendirme türü olarak değil, bir süreç olarak görülmesini gerektirmesidir. Sınıfta öğretim esnasında uygulanabilecek bazı biçimlendirici değerlendirme stratejileri vardır. Bunlar enformel gözlemlerden ve sohbetlerden öğretimi ayarlamak üzere öğrenci öğrenimine dair delilleri ortaya çıkaracak şekilde tasarlanmış özellikle planlanmış, öğretime yedirilmiş tekniklere kadar çeşitli stratejiler içermektedir.

Bu tanımın ikinci bir önemli tarafı da biçimlendirici değerlendirme sürecinin öğretmenleri de öğrencileri de içermesini gerektirmesidir. Öğrenciler öğrenimlerini geliştirmeye yönelik sistematik sürece aktif olarak katılmak zorundadır. Süreç, öğretmenin öğrenme hedeflerini öğrencilerle paylaşmasını ve öğrencilere devam eden gelişmelerini izleme fırsatları sunmasını gerektirmektedir.

Değerlendirmeler, bilgiler bireysel öğrenci ihtiyaçlarını karşılayacak öğretim uygulamalarını uyarlamak için kullanıldığında ve öğrencilere belirlenen amaçlara ve hedeflere “ulaşmalarını” sağlayan düzeltici geribildirim bireysel olarak verildiğinde biçimlendiricidir. Sürekli biçimlendirici değerlendirme öğretmenlere öğrencilerin bireysel ihtiyaçlarını karşılamak için öğretim uygulamalarını farklılaştırmak ve gereken düzenlemeleri yapmaları için gereken bilgileri veren etkili öğretim rutinlerinin ayrılmaz bir parçasıdır.

Formative Assessment:

Formative assessment is a process used by teachers and students during instruction that provides feedback to adjust ongoing teaching and learning to improve students’ achievement of intended instructional outcomes. Effective formative assessment involves collecting evidence about how student learning is progressing during the course of instruction so that necessary instructional adjustments can be made to close the gap between students’ current understanding and the desired goals.

Formative assessment is not an adjunct to teaching but, rather, integrated into instruction and learning with teachers and students receiving frequent feedback. One key feature of this definition is its requirement that formative assessment be regarded as a process rather than a particular kind of assessment. There are a number of formative assessment strategies that can be implemented during classroom instruction. These range from informal observations and conversations to purposefully planned, instructionally embedded techniques designed to elicit evidence of student learning to inform and adjust instruction.

A second important part of the definition is its unequivocal requirement that the formative assessment process involve both teachers and students. The students must be actively involved in the systematic process intended to improve their learning. The process requires the teacher to share learning goals with students and provide opportunities for students to monitor their ongoing progress.

Assessments are formative when the information is used to adapt instructional practices to meet individual student needs, as well as providing individual students corrective feedback that allows them to “reach” set goals and targets. Ongoing formative assessment is an integral part of effective instructional routines that provide teachers with the information they need to differentiate and make adjustments to instructional practice in order to meet the needs of individual students.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s