Arttırılmış Gerçeklik

Drew Minock Todd Nesloney

Eğitimciler öğrenimin sadece okuma ve dinlemeyle değil, aynı zamanda yaratma ve etkileşim kurmayla da derinleştiğini bilirler. Daqri‘nin Elements 4D gibi Arttırılmış Gerçeklik ürünleriyle öğrenciler –cıva gibi– elementleri sadece ders kitabından okumak yerine, kendi Android veya iOS cihazlarından hemen kullanmakta ve birleştirmektedirler. Anatomy 4D de Daqri’nin kullanıcıların insan bedenini incelemesini ve çeşitli vücut sistemlerini ayırt etmesini sağlayan bir diğer ücretsiz uygulamasıdır.

Sınıf Uygulamaları

Bir diğer uygulama olan Aurasma kullanıcıların Arttırılmış Gerçeklik deneyimlerine katılmalarını ve kendi deneyimlerini oluşturmalarını sağlamaktadır. Eğitimciler ve (daha önemlisi) öğrenciler bu açık kaynak aracını kendi öğrenimlerini hayata geçirmek için kullanabilirler.

Ödev Mini Dersleri:  Öğrenciler ödev sayfasına baktıklarında, öğretmenin problemi çözmelerine yardımcı olduğu bir videosunu görürler.

Öğretmen Fotoğrafı Duvarı: Okul girişindeki duvarlara öğretmenlerin fotoğraflarını asın. Ziyaretçiler öğretmenlerin resmini tarayıp bu figürün can bulup kendinden bahsettiğini görebilirler.

Kitap İncelemeleri: Öğrenciler yeni bitirdikleri bir romanın incelemesini yaparken kendilerini kaydedebilir ve sonra da “aurayı” (dijital bilgiyi) kitaba ekleyebilirler. Sonra, herkes kitabın kapağını tarayıp incelemeye hemen ulaşabilir.

Veli Katılımı: Velileri çocuklarına onları teşvik edici sözler söylerken kaydedin ve her çocuğun sırasına tetikleyici bir resim yapıştırın. Öğrenciler ne zaman velilerinden cesaret verici sözler duymak istese, sanal esinlenme için masalarındaki resmi tarayabilirler.

Yıllıklar: AG bir okul yıllığını yazılardan video profillerine, spor başarılarından esprilere ve konser görüntülerine kadar sınırsız şekilde zenginleştirebilir.

Kelime Duvarları: Öğrenciler kendilerini bir kelime duvarındaki farklı sözcüklerin tanımını yaparken kaydedebilirler. Sonra, ekranda açılan ve kelimenin tanımını ve cümle içindeki kullanımını gösteren Aurasma uygulamasını herkes kullanabilir.

Laboratuvar Güvenliği: Fen laboratuvarında her yere tetikleyiciler (AG uyumlu bir cihaz tarafından tarandığında medyayı harekete geçiren görüntüler) koyun ki öğrenciler bunları taradıkları zaman laboratuvar malzemeleriyle ilgili güvenlik prosedürlerini ve kurallarını hemen öğrenebilsinler.

Sağır ve Ağır İşitenler için İşaret Dili Flaş Kartları: AG ile kelime flaş kartlarının üstüne bir kelimenin veya ifadenin işaret dilindeki karşılığını gösteren videolar eklenebilir.

AG kullanmak için sonsuz fikir ve olanak vardır. Mevcut AG araçlarını incelemekle başlayın. Örneğin;  ColAR Mix,  AR FlashcardsAR Flashcards: SpaceNASA Spacecraft 3D ve PBS FETCH! Lunch Rush.

Kalıcı öğrenme öğrenciler yarattıkları, paylaştıkları, etkileşim kurdukları ve açıkladıkları zaman gerçekleşir. AG sadece çocukların çevresindeki ortamı değiştirmez, aynı zamanda çocukların atom kadar küçük veya kozmos kadar büyük heyecan verici öğrenme dünyalarını oluşturmalarını da sağlar.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s