Erken Çocukluk Döneminde Gelişimin Önemi  

İnsan gelişiminin ilk yılları beynin temel yapısını ve işlevini oluşturur. Bu erken gelişim dönemi (döllenmeden 6-8 yaşına kadar) insan gelişiminin bir sonraki aşamasını ve daha sonraki aşamalarını etkiler. Gelişim nörobiyolojisi sayesinde artık yaşamın ilk yıllarındaki deneyimlerin bu farklı gelişim evrelerini nasıl etkilediğini daha iyi anlayabiliyoruz. Yetersiz erken gelişim hayatın ilerideki dönemlerinde sağlığı (beden ve ruh sağlığı), davranışları ve öğrenmeyi etkilemektedir.

Beynin yapısı ve işlevi nörobiyolojik sinir yollarının yapısını ve işlevini etkileyen deneyimlerle şekillenmektedir. Doğumdan önce ve sonra ve hayatın daha sonraki evrelerinde duyu yollarıyla beyne iletilen uyaranlar nöronların ve sinir yollarının işlevini farklılaştırmaktadır.

Bir bireyin beynindeki milyarlarca nöron aynı gen koduna (DNA) sahiptir. Nöronlar epigenetikle çeşitli işlevlerine göre (görme, işitme, dokunma, davranış, vb) farklılık gösterirler. Epigenetik genlerin işlevlerini yöneten moleküler ve hücresel süreçtir. Bu süreçler DNA metilasyonu, kromatin yapısındaki değişiklikleri, protein kodlamayan RNAları ve RNA düzenlenmesini içermektedir. Epigenetikteki bu çalışmalar gen farklılaşmasını ve işlevini düzenleyen mekanizmaların anlaşılmasının 21. yüzyılda nörobiyolojik araştırmaların son derece önemli bir bileşeni olacağını göstermektedir. Nöron işlevindeki epigenetik değişiklikler sağlığı (beden ve ruh sağlığı), davranışları ve öğrenmeyi etkileyen nörobiyolojik yolları etkilemektedir.

Hayatın ilk yıllarındaki beslenmenin ve yapının erken gelişim açısından önemli olduğunu ve okulda ve yaşam boyu beden ve ruh sağlığı üzerinde önemli etkileri olduğunu artık biliyoruz.

Importance of early childhood development

The early years of human development establish the basic architecture and function of the brain. This early period of development, (conception to ages 6-8), affects the next stage of human development, as well as the later stages. We now better understand, through developmental neurobiology, how experience in early life affects these different stages of development. Poor early development affects health (physical and mental), behaviour and learning in later life.

The architecture and function of the brain is sculpted by a lifetime of experiences which affect the architecture and function of neurobiological pathways. Stimuli transmitted to the brain through sensing pathways pre- and post-natally, as well as in later stages of life, differentiate the function of neurons and neural pathways.

The billions of neurons in an individual’s brain have the same gene coding (DNA). The neurons differentiate for their diverse functions (e.g. vision, hearing, touch, behaviour, etc) through epigenetics. Epigenetics is the molecular and cellular process that governs the function of genes. These processes include DNA methylation, changes in chromatin structure, non-coding RNAs and RNA editing. Those working in epigenetics have concluded that understanding the mechanisms that regulate gene differentiation and function will be a critical component of neurobiological research in the 21st century. The epigenetic changes in neuron function affect neurobiological pathways that influence health (physical and mental), behaviour and learning.

We now know that nurture in early life as well as nature is important in early human development and that nurture in the early years has major effects on learning in school and physical and mental health throughout the life cycle.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s