Alfabe İle Beyin Fırtınası

Stratejinin Mantığı

Beyin fırtınası, öğrencilerin akıllarındakini kağıda aktarmalarına yardımcı olan etkin bir yoldur. Alfabe ile beyin fırtınası alfabedeki her harfle başlayan bir düşünce geliştirmede öğrencilere yardımcı olur. Bu, bireysel, küçük grup veya bütün sınıfın dahil olduğu bir etkinlik olarak yapılabilir. Düşüncelerin oluşturulması, önceden bilinenin ölçülmesi, öğrenmenin değerlendirilmesi gibi amaçlar için kullanılabilecek hızlı bir yoldur.

Prosedür

Alfabe ile beyin fırtınasına odak olacak bir konu veya metin seçin: İşe yarayacak konular  tarihi süreç ve olayları (Örneğin: 2. Dünya Savaşı, Aydınlanma Çağı), veya temaları ( Örneğin: insan hakları, soykırım) içerebilir. Filmler, kitaplar veya diğer medya da alfabe ile beyin fırtınasının odağı olabilir.

Amacınızın ne olduğuna karar verin: Öğrencilerin konu hakkında halihazırda ne bildiğini anlamak mı istiyorsunuz? Öyleyse, alfabe ile beyin fırtınası tekniğini başlangıç  veya ısınma etkinliği olarak kullanın. Öğrencilerin özellikle bir sınav  ya da kompozisyon yazma öncesinde  bildiklerinin tekrarını yapmalarını mı istiyorsunuz?  Eğer öyleyse, öğrencilerin bilgilerini hatırlamalarına yardımcı olmak için kullanabilirsiniz.

Hazırlık: Öğrencilerin bir kağıdın sol tarafına yukarıdan aşağıya alfabeyi yazmalarını isteyin. Alternatif olarak sınıfa harfleri gösteren 28 poster asabilirsiniz. Veya üzerinde harf basılı bir grafik düzenleyici tedarik edebilirsiniz.

Alfabe ile beyin fırtınasının uygulanması: Bu etkinliği ne amaçlı kullandığınıza bağlı olarak farklı uygulamalar  yürütebilirsiniz. Dikkate alınması gereken bazı sorular:

  • Gruplama? Öğrenciler yalnız mı çalışacaklar? İkili mi? Grup olarak mı? Bütün sınıf mı?
  • Süre? Bu etkinlik belirlenmiş bir süre ile kısıtlı olduğunda yararlı olmaktadır. Alfabe etkinliği grup veya sınıf çalışması olarak 2-3 dakikada uygulanabilir. Öğrencilerin bireysel olarak çalıştığı durumlarda her harf ile ilgili bir giriş yapabilmeleri için onlara daha uzun bir süre vermek isteyebilirsiniz.
  • Sessizlik? Alfabe ile beyin fırtınası sessiz olarak yapılabilen iyi bir etkinliktir, öğrencilerin yazılanları gözden geçirdikten sonra yapacakları tartışma öncesinde.
  • Güvenilirlik? Öğrencilerden yazdıklarını teslim etmeleri istenecek mi? Notlandırma yapılacak mı? Yapılacaksa öğrenci yanıtlarında hangi nitelikler aranmaktadır (bilginin doğruluğu, yaratıcılık vs)

Etkinliğin üzerinden geçin: Alfabe ile beyin fırtınası öğrencilerin tartışabilecekleri sayısız malzeme sağlar. Hangi temaları fark ettiler? Neler dahil edildi? Neler liste dışı kaldı?

Varyasyonlar

Alfabe ile beyin fırtınası yarışı: Küçük gruplar veya iki takım olarak yarışarak en kısa sürede beyin fırtınasını tamamlamalarını isteyebilirsiniz.

Kısmi alfabe beyin fırtınası: Öğrencilere alfabenin sadece belli harflerini verebilir veya alfabeyi 4 veya 3 bölüme ayırarak grupların farklı harfler üzerinde çalışmalarını isteyebilirsiniz.

Sözlü alfabe ile beyin fırtınası: Öğrencilerin sıraya girmelerini ve  tema veya konu ile ilgili bir kelime veya ifade söylemelerini isteyebilirsiniz. İlk öğrenci A ile başlayan bir kelime, 2. Öğrenci B ile başlayan bir kelime söyler ve bu sırayla etkinlik devam eder.

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s