3 – 2 – 1 Öğretim Stratejisi

Stratejinin Mantığı

Bu aktivite öğrencilerin bir aktiviteye, okudukları bir şeye veya bir filme verdikleri cevapları yapılandırmalarına yardımcı olmaktadır. Öğretmenlerin öğrencilerin anlayıp anlamadıklarını kontrol etmelerini ve öğrencilerin konuyla ne kadar ilgilendiklerini ölçmelerini sağlamaktadır. 3-2-1 cevaplarını paylaşmak bir sınıf tartışması başlatmak veya önceki dersin materyallerini tekrar etmek için de etkili bir yol olabilir.

Prosedür

Birinci aşama: 3-2-1 soruları 

Öğrenciler bir metin veya ders üzerine çalıştıktan sonra, onlardan aşağıdaki soruları günlüklerinde veya ayrı bir kâğıt parçasında cevaplamalarını isteyin:

  • Bu dersten/metinden öğrendiğiniz üç şey.
  • Hala aklınızda olan iki
  • Dersle/metinle ilgili sevdiğiniz bir şey.

İkinci aşama: Cevaplara göre hareket etme 

Öğretim kararlarınızı öğrencilerin cevaplarına göre verin. 3-2-1 cevapları tekrar etmeniz gereken müfredat konularını ve öğrencilerin özellikle ilgisini çeken kavramları veya aktiviteleri belirlemenize yardımcı olabilir.

Versiyonlar

İçeriğe özgü 3-2-1:

3-2-1 unsurlarını belli bir içerikle ilgili sorulara odaklanarak değiştirebilirsiniz. Örneğin, öğretmen öğrencilerden 3 fark, 2 benzerlik ve akıllarındaki 1 soruyu yazmalarını isteyebilir.

3-2-1 Ana fikirleri belirleme:

3-2-1 yapısını öğrencilerin yardımcı bilgilerden yararlanarak ana fikirleri belirlemesine yardımcı olmak için de kullanabilirsiniz. Örneğin, öğrencilerden dersle veya metinle ilgili en önemli 3 fikri yazmalarını, bu fikirlerin her biri için 2 destekleyici ayrıntı yazmalarını ve bu fikirlerle ilgili akıllarındaki 1 soruyu yazmalarını isteyebilirsiniz.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s