7 Yaş Çocuğunun Sosyal ve Duygusal Gelişimi

Yedi yaşındaki çocuklar arkadaşlık kurmayı çok severler ve okulda arkadaşlarının ve akranlarının hareketlerini taklit etmekten zevk alırlar. Genellikle yapı ve rutinleri tercih ederler ama kızdıkları zaman bağımsız olarak çalışmayı veya oynamayı da seçebilirler. Bu yaştaki çocuklar çoğunlukla kuralları olan oyunlar geliştirmeyi tercih ederler ve oyun boyunca akranlarına saygılı davranma eğilimindedirler.

Seven-year-olds enjoy having and making friends, and take pleasure in imitating the actions of friends and peers at school. They may prefer structure and routines, but may also choose to work or play independently when frustrated. Children this age often choose to develop games with rules and are likely to treat peers with respect during play.

 

İnisiyatif, Katılım ve Süreklilik

  • Güvenlik duygusu için hala 6 yaşındaki gibi yetişkinlere çok bağlıdır. İhtiyaçlarını daha sofistike şekillerde (örneğin; kelimeleri kullanarak) ve daha uzak mesafelerden ve daha geniş zaman sürelerinde aktarabilirler. Kendine değer verme ve kendine güvenme anlayışı oluşmakta ve gelişmektedir ve bu anlayış akranlarla ve yetişkinlerle olan etkileşimlerde gösterilmektedir. Bazen akranları yakın yetişkinlere tercih eder. Güvenlik ve aidiyet duygusu hissetmek için arkadaşlarının hareketlerini taklit edebilir ve tanıdığı akranları tercih edecektir. Sık sık haksızlıkla ilgili duygularını ifade edebilir.
  • Kendini dışsal özelliklere ve davranışsal özelliklere göre tanımlar (örneğin; “Top oynamayı seviyorum ve kedim olmasını istiyorum.” der). Belli alanlardaki kişisel yetkinliğini göstermeye başlar (örneğin; “Matematik zor ama okumak kolay.” der). Kendini çok eleştirebilir ve sık sık övgüye ihtiyaç duyabilir. Bir grup oyunundan veya aile projesinden aşağılık duygusu yüzünden çıkabilir.
  • Çoğunlukla gözlemlenebilen durumsal faktörlere dayalı olarak farklı duyguların nedenlerini ve sonuçlarını tanımlayabilir (örneğin; “Çok kızdı çünkü çocuklar ona kötü davrandı.” der).
  • Çoğu durumda duygularını düzenler ve tepkilerini kontrol eder. Stres altında olduğunda, yorgunken veya güvensiz hissettiğinde durumlara fevri tepkiler verir. Kendini yönetme becerileri gelişmiştir (örneğin; sinirliyken tek başına, sakin bir yerde çalışmak isteyebilir). Rutinlere önem verir ve geçişlerden rahatsız olabilir. Programdaki değişikliklere açık olacaktır ama tutarlılığı tercih eder.

Initiative, Engagement, and Persistence

  • Still very much reliant on adults for a sense of security as at 6. Can communicate needs in more sophisticated ways (e.g. using words) and across larger distances and time spans. Sense of self-worth and security in self is emerging and growing and displayed in confident interactions with peers and adults. At times will prefer peers to close adults. May imitate the actions of friends in an effort to feel sense of security and belonging and will prefer familiar peers. May express feelings that things are frequently unjust.
  • Describes self based on external characteristics and behavioral characteristics and traits (e.g., says, “I like to play ball and I have a cat.”). Begins to differentiate personal competence across particular areas (e.g., says, “Math is hard but reading is easy.”). Can be highly self-critical and may require frequent reinforcement. May walk away from a group game or family project because of a sense of inferiority.
  • Is able to describe the causes and consequences of various emotions, most often on the basis of situational factors that can be readily observed (e.g., says, “He got mad because the kids were mean to him.”).
  • Regulates emotions and controls impulses in most situations. Reacts to situations impulsively when under stress, tired or feeling insecure. Shows improved self-management skills (e.g., may want to work alone in a quiet space when frustrated). Values routines and may find transitions uncomfortable. Will be open to shifts in the schedule, but prefers consistency.

 

Merak ve Öğrenme İsteği

Bahçe oyunlarına katılır ve sınıfta akranlarıyla çalışır. Oyunlarda centilmence oynar ve başkalarına saygılı davranır. Desteklendiğinde başkalarının bakış açısını benimser. Stres altında başkalarına karşı daha ısrarcı ve eleştirel olacaktır. Genellikle karşılıklı veya birlikte harcanan zamana (örneğin; sınıf arkadaşlarıyla), ortak özelliklere ve ortak ilgi alanlarına bağlı farklı yakın arkadaşlıklar geliştirir. İlgi alanlarını ve aktivitelerini paylaşan bir en iyi arkadaş belirleyecektir. Kişisel davranışlarının başkaları üzerindeki etkisini fark edecektir ve başkalarının da benzer bir farkındalığa sahip olduğunu fark eder. Çatışmaları bağımsız olarak ele alma konusunda daha iyidir. Çatışma çıktığında çözümleri tartışabilir ve çözümler üzerinde çalışabilir, ancak her zaman başarılı olmayabilir.                                          

 

Curiosity and Eagerness to Learn

Joins in playground games and regularly works with peers in the classroom. Is likely to display good sportsmanship and treat others with respect during play. Can take others’ point of view when supported to do so. Will be more demanding and critical of others under stress. Begins to participate in games with rules. Typically develops several close friendships that are mutual and based on a mixture of time spent together (e.g., classmates), shared attributes and overlapping interests. Will identify a best friend that shares interests and activities.Will notice the impact of personal behavior on others and realizes that others have a similar awareness.Is increasingly able to handle conflict independently. Can start to negotiate and work on solutions when conflicts arise, but may not always be successful.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s