6 Yaş Çocuğunun Bedensel Sağlığı

Altı yaşındaki çocuklar çeşitli şekillerde hareket etmeyi severler. Motor becerilerde yetkin olmasalar da, bu altı yaşındaki çocukların yeni aktiviteler ve sporlar deneme heyecanını çok da azaltmamaktadır. Farklı yol ve yönlerde koşabilir ve atlayarak, yere inerek, yuvarlanarak ve ağırlıklarını ayaklarından ellerine vererek vücutlarını manipüle edebilirler. El-göz ve ayak-göz koordinasyonları hala gelişmektedir, bu yüzden atma, yakalama, tekme atma ve vurma gibi beceriler hala gelişmektedir.

Six-year-olds continue to enjoy moving in a variety of ways. Although far from proficient in motor skills, this does little to dampen their enthusiasm for trying out new activities and sports. They are able to run in various pathways and directions, and can manipulate their bodies by jumping and landing, rolling and transferring their weight from feet to hands to feet. Their hand- and foot-eye coordination is still developing, so skills like throwing, catching, kicking and striking are still emerging.

 Rahatlıkla dümdüz yürür ve koşar. Geri geri yavaş gider. Düz, kıvrımlı ve zig-zag yolları ayırt eder. Hızla ve dengede durma ve hızla ve kontrollü bir şekilde yön değiştirme yeteneğini geliştirmeye devam eder. Kendinden daha iyileri taklit ederek atlar, hoplar, hızlı koşar ve kayar. Yakalama ve kaçma oyunlarını sever fakat hala yön değiştirme ve hızlı durma konusunda gelişmesi gerekmektedir ve kovalanan çocuğu sık sık geçer. Yerde hareket etmeyi (örneğin; emeklemek, yuvarlanmak) özellikle cazip bulur.

 • Basit hareket kombinasyonları kullanabilir (örneğin; koşarak top sürme, atlama ve dönme).
 • Ritmik tempolara göre hareket eder (örneğin; yavaş ve hızlı, düzenli ve düzensiz). Yuvarlak, dar, geniş ve bükülü şekiller; simetrik (vücudun iki tarafında da aynı) ve asimetrik (vücudun sağında ve solunda farklı pozisyonlarda) şekilleri ayırt eder.
 • Mekan farkındalığı geliştirir (örneğin; kimseye çarpmadan başkalarına yakın mesafede gider). Yürürken hareketlerini kontrol etme kabiliyeti artar (örneğin; geri geri gider ve yönünü hızla ve güvenli bir şekilde, düşmeden değiştirir; farklı ritimlere göre hız ve yön değiştirir; yürüme hareketlerini müzikle birleştirir).
 • İleri ve yanlara doğru düzensiz bir şekilde yuvarlanır (örneğin; ileri yuvarlanma).
 • Atlar ve tek ayak veya iki ayak üstünde yere iner. Çoğu zaman düşmeden yere iner. Birileri tarafından yavaşça çevrilen uzun bir ipten başarıyla atlayabilir. Birçoğu iki tekerlekli bisiklet sürebilir.
 • Bir topu yukarıdan ve aşağıdan uzağa ve doğru yere atma yeteneği artar. Yavaşça atılan büyük, yumuşak bir topu yakalar. Duran topa koşarak vurabilir. Sabit bir konumda bir topu elleri veya ayaklarıyla sürebilir. Sabit, büyük nesnelere sopa, hokey sopası ve golf sopasıyla vurur. Balonlara veya küçük toplara köpükten sopalarla vurur. Yetişkinlerin atma, ayakla vurma ve vurma gibi becerilerde mesafe veya kuvvet konusunda destek olmaya devam etmeleri gerekmektedir.
 • Walks and runs proficiently in a straight direction. Travels backwards at a slow speed. Distinguishes between straight, curved and zig-zag pathways. Continues to develop the ability to stop quickly and on balance, and to change direction rapidly and with control. Skips, hops, gallops and slides by mimicking proficient movers. Enjoys chasing and fleeing games, but has yet to master changing directions and stopping quickly, and often overruns the child being chased. Finds moving on the floor (e.g., crawling, log rolling, pulling weight with arms while dragging feet) especially appealing.
 • Can use simple combinations of movements (e.g., running and kicking a ball, jumping and twisting).
 • Moves in response to various rhythmical beats, (e.g., slow and fast, even and uneven). Distinguishes between round, narrow, wide and twisted shapes; symmetrical (the same on both sides of the body) and asymmetrical (different positions on left and right sides of the body) shapes.
 • Develops an awareness of space (e.g., travels in close proximity to others without bumping into them). Increases ability to control movement while traveling (e.g., travels in backward direction and changes direction quickly and safely, without falling; changes speeds and directions in response to various rhythms; combines traveling patterns with music).
 • Rolls forward and sideways (e.g., forward roll, log roll) using a jerky rather than smooth flow.
 • Jumps and lands using combinations of one- and two-foot take offs and landings. Lands without falling most of the time. Can successfully jump a slowly turned long rope turned by skilled turners. Many can ride a bike without training wheels.
 • Increases use of overhand and underhand patterns to throw a ball for distance and accuracy. Catches a gently thrown large, soft ball consistently. Can kick a stationary ball from a run. Dribbles a ball with hands or feet continually while in a stationary position. Strikes stationary oversize objects with bats, hockey sticks and golf clubs. Strikes balloons or small beach balls consistently with lightweight (foam) paddles. Adults should continue to emphasize distance or strong force over accuracy in skills like throwing, kicking and striking.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s