İş Dünyasında Beceri Taleplerini Yeniden Şekillendiren Başlıca Etkenler

Otomasyon

Bilgisayarlar kurallara uymada ve basit prosedürleri algılamakta iyi oldukları için “rutin” işlerde giderek insan gücünün yerine kullanılmaktadırlar.  Bu nedenle, yönerge izlemeyi en çok gerektiren “beyaz yakalı” diye adlandırılan iş kategorisindeki  işler otomasyona maruz kalacaktır.  Matematik, okuma ve yazma temel becerileri, öngörülemeyen problemleri çözebilme ve başka insanlarla iletişime girebilme gibi bilgisayarların taklit edemeyeceği beceriler  gittikçe daha çok talep edilmektedir.

Küreselleşme.  

Dijital teknoloji ve telekomünikasyondaki gelişmeler, artık şirketlerin işleri bölmelerini ve yapılacak işleri en iyi ve en ucuza yapılacakları yere göndermelerini sağlamaktadır. Aynı zamanda, Rusya, Doğu Avrupa, Çin ve Hindistan gibi yerlerdeki siyasi ve ekonomik değişiklikler  potansiyel olarak bu gibi işleri yapabilecek birçok çalışan sunmaktadır. Bazı ekonomi uzmanları  bu ve diğer bazı ülkelerdeki çok beceri sahibi çalışanların daha fazla entellektüel beceri gerektien ve daha yüksek ücretler ödenen işler için gittikçe daha fazla yarışacaklarını öngörmektedir. Bu da bizi rekabet üstünlüğü kazanabilmemiz için yüksek seviyelerde yaratıcılık ve yenilik sunmak zorunda bırakmaktadır.

Küresel bilgi ekonomisinde, ekonomik gelişme insan sermayesine dayalıdır. Öğrencilerimizin uluslararası sınavlardaki performansını en başarılı ülkelerinkiyle aynı seviyeye çıkarmamız gerekmektedir. Ne yazık ki, Türkiye’deki lise öğrencileri bazı uluslararası sınavlarda ekonomik rekabet içinde olduğumuz ülkelerden çok düşük bir performans göstermektedir.

Şirket değişimi.  

Teknoloji, küreselleşme ve diğer rekabet unsurları nedeniyle, şirketler işlerin yapılış şeklini ciddi anlamda değiştirmişlerdir.  Birçok şirket artık hiyerarşinin ve denetimin daha az olduğu, çalışanların daha bağımsız olduğu ve yaptıkları işten kişisel olarak sorumlu oldukları “daha düz” örgütlerdir. Ayrıca, kendi kendini yöneten ve gittikçe daha zorlayıcı önemli projelerden sorumlu olan çalışma takımlarıyla, iş  de çok daha işbirlikçi hale gelmiştir. Aralarındaki etkileşimin çoğunlukla elektronik ortamda gerçekleştiği bu gibi çalışma takımları yapı olarak gittikçe daha küresel olmaktadır. İşler daha az tahmin edilebilir ve daha istikrarsız bir hale gelmiştir. Çalışanların projeden projeye ve yıldan yıla yeni güçlüklere ve taleplere ayak uydurması gerekmektedir.

Risk ve sorumluluk.

Bireyler kişisel refahları için giderek daha fazla risk ve sorumluluk üstlenmektedir. Bu eğilimin görüldüğü birbiriyle kesişen üç alan iş güvenliği, sağlık ve finansal planlamadır:

İş güvenliği. Yıllar önce, çoğu şirket için sadakat  önemliydi ve ödüllendiriliyordu, fakat bu durum insan sermayesine giderek daha çok bağımlı hale gelinmesiyle değişti. Büyük şirketlerin büyük bir çoğunluğu artık sadece performansa dayalı istihdam yapmaktadır; sadece küçük bir azınlık ise kıdem veya sadakati ödüllendirmektedir.

Şirketler emeklilere uzun hizmet süresi ve ücrete göre belirlenen belli bir gelir sağlayan emekli ikramiyesi verirdi, ancak bu planların yerini büyük ölçüde çalışanların emeklilik için nasıl yatırım yapacaklarına karar verirken en azından kısmen sorumlu oldukları “belirli katkı” planları almıştır. Emekli olup olamayacaklarını ve ne kadar rahat emekli olacaklarını bu yatırımların başarısı belirlemektedir.

Bireylerden kendi sağlık bakımları ile ilgili daha çok karar verebilmek için sağlıkla ilgili karmaşık bilgileri anlamaları istenmektedir. Ayrıca, bireyler sağlık giderlerinin büyük bir bölümünü üstlenmektedir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s