Proje ve Proje Tabanlı Öğrenme Arasında Ne Fark Var?

How Are Projects And Project-Based Learning Different?

 

Projelerde öğrenciler sorgulama sürecinin sadece bir kısmına katılırlar.  Öğretmen sorular sorar, planlama ve araştırma yapar ve tüm materyalleri öğrencilere sunar. Sonra, öğrenciler bir şeyler oluşturur. Öğretmen ve öğrenci oluşturulan çalışmayı iyileştirmek için birlikte çalışır, sonra da öğrenci projeyi sınıfa sunar veya okuldaki bir vitrine koyar.

In projects  students engage in only part of the inquiry process. The teacher does the questioning, planning, and researching and presents all the material to the students. Then, students create something. The teacher and student work together to improve it, and then the student presents the project to the class or puts it in a glass case in the school.

Proje tabanlı bir derslikte öğrenci sorgulama sürecine en baştan itibaren dâhil olur. Öğrenciler, onları konu hakkında düşündüren ve sorular sorduran bir sorgulama deneyimi yaşarlar. Sonra, öğrenciler konuyla ilgili güçlü, harekete geçirici sorular bulmak ve ne öğrenmek istediklerini belirlemek için öğretmenleriyle birlikte çalışırlar. Sorulara cevap verirken nasıl bir yol izleyeceklerini birlikte planlarlar, sonra da araştırma yapmaya başlarlar.

In a project-based classroom, the student is involved in the inquiry process from the very beginning. Students are immersed in an inquiry experience that gets them thinking about and questioning the topic. Then students work with their teacher to come up with strong, driving questions about the topic and what they want to learn. Together they plan how they are going to go about answering their questions, and then dive together into their research.

Öğrenciler sadece içeriği ve kavramları öğrenmekle kalmaz, aynı zamanda beceriler de kazanırlar ve öğrendikleriyle yapmak istediklerini de belirlemiş olurlar. Bu noktada, öğrenciler hazırlayacakları projeyi – sıklıkla sınıf dışında çalışmayı da gerektiren- planlamak için öğretmenle beraber çalışırlar. Öğrenciler ve öğretmenler projelerini hazırlarken okul dışından tanıdıkları kişilerle temasa geçebilirler. Final projeleri aralarında sıklıkla velilerin ve toplum üyelerinin de bulunduğu bir kitleye sunulur. Bazen projeler gerçekten okul dışındaki dünyada bir değişiklik yaratır. Proje tabanlı model aşağıdaki gibidir:

Not only are students learning content and concepts, but they are also gaining skills and zeroing in on what they want to do with what they are learning. At that point, students work with their teacher to plan a project that they will create—one that often extends beyond the classroom. Students and teachers might contact those they know in the community who can help as they create their projects. Final projects are presented to an audience that often includes parents and community members. Sometimes projects actually make a change in the world beyond the school. Here’s what the project-based model looks like.

Proje tabanlı bir derslikte öğretmen ders anlatan kişi değil, kolaylaştırıcıdır. Öğretmen tüm bilgilerin kaynağı olmak yerine, öğrencilerin başarılı olmak için gerekli olan bilgi ve becerileri kendi kendilerine edinmelerine yardım eden bir işbirlikçidir.

In a project-based classroom, the teacher is a facilitator, not a lecturer. Instead of being the source of all knowledge, the teacher is a collaborator who helps students themselves gain the information and skills they need to succeed.

https://k12.thoughtfullearning.com/FAQ/how-are-projects-and-project-based-learning-different#sthash.kMFQYIck.dpufPr

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s