Atlıkarınca Beyin Fırtınası

Carousel Brainstorming

Atlıkarınca Beyin Fırtınası

  • Gruplar kâğıtta yazılı konuyu tartışmak üzere bir istasyona giderler ve kendi ilavelerini yaparlar (kendilerine verilen renkteki kalemi kullanarak), sonra da öğretmen sürenin dolduğunu söyleyince bir sonraki istasyona geçerler.
  • Bu strateji en çok yeni bir konuya başlarken veya öğrencilerle aktif bir şekilde konu tekrarı yaparken işe yaramaktadır.

Atlıkarınca Beyin Fırtınası (Dönerek Tekrar Etme olarak da bilinir) yeni bilgilerin öğrenilmesi veya mevcut bilgilerin hareket ederek, sohbet ederek ve düşünerek gözden geçirilmesini sağlamaktadır.

Atlıkarınca Beyin Fırtınası yeni bir konu işlemeden önce arka plandaki bilgileri keşfetmek ve tartışmak için ve öğrenilen içeriği gözden geçirmek için kullanılabilecek işbirlikçi bir öğrenme aktivitesidir. Bu teknikle küçük grup tartışması sonrasında tüm sınıf tartışması da yapılabilir.

 

Atlıkarınca Beyin Fırtınası çalışması yaparken, küçük öğrenci grupları sınıfın çevresinde dolanırlar ve çeşitli “istasyonlarda”  belirli bir süre için (genellikle 1-2 dakika) dururlar. Öğrenciler her istasyonda bir konu veya kavramla ilgili önceki bilgilerini harekete geçirirler ve fikirlerini kendi küçük gruplarıyla paylaşırlar. Her grup fikirlerini tüm grupların okuyabilmesi için her istasyona asar.

 

Carousel Brainstorming (also known as Rotating Review) provides scaffolding for new information to be learned or existing information to be reviewed through movement, conversation, and reflection.

Carousel Brainstorming is a cooperative learning activity that can be used both to discover and discuss background knowledge prior to studying a new topic, as well as for review of content already learned.  This technique allows for small group discussion, followed by whole-class reflection.

 

While taking part in Carousel Brainstorming, small groups of students rotate around the classroom, stopping at various “stations” for a designated period of time (usually 1-2 minutes).

At each station, students activate their prior knowledge of a topic or concept and share their ideas with their small group.  Each group posts their ideas at each station for all groups to read.

Stratejinin Uygulanışı

 Öğrencileriniz için yeni olan veya önceden işlenmiş olup üzerinden geçilecek çeşitli konular/kavramlar seçin. Her konuyu/soruyu bir dosya kâğıdının üst kısmına yazın ve kâğıdı duvara yapıştırın.   Aşağıda sınıfınızda kullanabileceğiniz bazı örnekler sıralanmaktadır:

  • Vatandaşlık hakları dönemiyle ilgili bir derse başlamadan önce, bu dönemin önemli isimlerinden bazılarının adını ve bu tarihi dönemdeki bazı önemli olayları öğrencilerin konuyla ilgili mevcut bilgilerini hatırlatmak için kâğıda yazıp duvara asabilirsiniz.

 

  • Anne Frank’ın Günlüğü kitabını bitirdikten sonra hikâyenin üstünden geçmek için romanla ilgili farklı eleştirel düşünme soruları asabilirsiniz.

 

  • Bitkilerle ilgili bir ünite işledikten sonra, materyalin üzerinden geçmek için ünitede işlenen başlıca önemli konularla ilgili sorular asabilirsiniz.

Sınıfınızı üç veya dört kişiden oluşan gruplara bölün ve her gruba dosya kâğıdına cevaplarını yazmak için kullanacakları farklı renkte bir kalem verin. Her gruba belirli bir “istasyon” veya bir dosya kâğıdı verin.

Gruplara kâğıtta yazılı konuyu/kavramı/soruyu kendi aralarında tartışmak ve sonra da konuyla ilgili tüm bildiklerini veya öğrendiklerini yazmak (verilen kalemle) için 1-2 dakika verin.

1-2 dakikanın ardından, her grup yeni konuyu/kavramı/soruyu ve diğer grupların buraya yazdıklarını okuyacakları bir sonraki istasyona geçer, yazılanları kendi aralarında paylaşır ve yeni bilgiler eklerler.

Öğrenciler diğer grupların yazdıklarıyla (konuyla/soruyla ilgili cevaplar/notlar) ilgili sorular da yazabilirler.

Bu süreci her grup ilk istasyona dönene kadar devam ettirin.

Beyin fırtınası çalışmasını kâğıtlara yazan konuları tartışarak ve her grubun yazdıklarını okuyarak/tartışarak bitirin.

Öğrencilerinize faydalı bilgileri kaydetmek için bir grafik düzenleyici, özet yazma,  galeri tekniği tekniklerinden birini kullanarak beyin fırtınasındaki bilgileri düzenlemelerini söyleyin.

 Strategy in Practice

 

Choose several major topics/concepts that are new to your students or that are being reviewed from a lesson previously taught.  Write each topic/question at the top of a piece of chart paper, and tape the paper to the wall.  Following are some examples that you might use in your classroom:

 

  • Before beginning a lesson on the civil rights era, you might post the names of some key people and events from this time in history to draw out students’ background knowledge.

 

  • Upon finishing The Diary of Anne Frank, you might choose to pose different critical thinking questions about the novel as a means to review the story.

 

  • After a unit on plants, you might post guiding questions about the major topics covered in the unit to review the material.

Divide your class into groups of three or four and assign each group a different colored marker with which they will write their responses on the chart paper.  Assign each group to a particular “station” or piece of chart paper.

 

Give groups 1-2 minutes to discuss the topic/concept/question noted on the piece of chart paper among their group members and then write down everything they know or have learned about the topic on that particular piece of chart paper (using their assigned colored marker).

 

After the allotted 1-2 minutes, each group should rotate to the next station where they will read the new topic/concept/question and what others have written about it, discuss it with their group, and add new information.  Students can also write questions about things that other groups wrote (existing answers/notes about the topic/question).

 

Continue this process until each group is back to their original station.

 

Wrap up the brainstorming session by having a discussion about the topics on each piece of chart paper and reading/discussing what each group wrote, answering questions as you go.

 

Have your students organize the information from the brainstorming session by using a graphic organizer, writing a summary, or doing a gallery walk, recording useful information.

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s