Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin

“Yeni eğitim uygulamalarını uygulamak için geçerli iki neden var. Birincisi, mevcut uygulamalar işe yaramıyor… İkincisi, dünyadaki koşullar çok değişti.”

“Mevcut örgün eğitimin geleceğin olası dünyalarına hazırlıktan ziyade, geçmişteki dünyaya temel bir hazırlık niteliğinde olduğunu düşünüyorum.”

“Gençleri daha önceden bilinenden farklı bir dünyada ayakta kalmaya ve başarılı olmaya nasıl hazırlayacağımızı belirleyemedik.”

Howard Gardner

Başarılı öğrenenlerin yaratıcı ve bağımsız düşünebilmeleri ve yeni durumlarda farklı öğrenme stratejilerini uygulayabilmeleri gerekmektedir. Yeni fikirlere açık ve yüksek başarı standartlarını yakalama konusunda kararlı olmalıdırlar. Kendine güvenen bireylerin bir değer anlayışına sahip olmaları ve başkaları ile ilgilenmeleri ve kendilerini de idare etmeleri gerekmektedir. Sorumluluk sahibi vatandaşların politik, ekonomik ve kültürel yaşama katılma konusunda bağlılık göstermeleri ve bilimsel ve teknolojik konuların değerlendirilmesine dayalı olarak güncel konularla ilgili bilgiye dayalı görüş sahibi olmaları gerekmektedir. Son olarak, etkin bir biçimde katkıda bulunanların esnek olmaları ve özgüven sahibi olmaları gerekmekte, takım çalışmalarında ve ortaklıklarda yer almaları ve eleştirel düşünceyi yeni bağlamlarda uygulamaları gerekmektedir.

Dünyadaki büyük değişiklikler ve yaşam süresince değişen eğitim sorumluluğu göz önünde bulundurulduğunda, Howard Gardner içinde bulunduğumuz yüzyılda son derece önemli olacak düşünce çeşitlerini ve bunların nasıl geliştirilebileceğini Geleceği İnşa Edecek Beş Zihin adlı çalışması ile bizlere sunmaktadır.

Aklın üç anlamda DİSİPLİNE EDİLMESİ gerekmektedir. İnsan başlıca bilimsel disiplinlerde (tarih, matematik, fen ve sanat) düşünebilmeli; en az bir uzmanlık alanına sahip olmalı; öğrenmenin yaşam boyu devam edebilmesi için bu devamlı uygulama alışkanlıklarına sahip olmalıdır.

Nobel ödüllü Murray Gell-Mann 21. yüzyılda en önemli düşünce şeklinin DÜŞÜNCEYİ SENTEZLEME olacağını iddia etmektedir. İnsanlar çok fazla miktarda bilgiye maruz kalmaktadır. Hangi bilginin önemli olduğuna, bu bilgiyi kendimiz için en iyi nasıl düzenleyebileceğimize, bu bilgiyi başkalarına en iyi nasıl aktarabileceğimize karar vermemiz gerekmektedir. Otomatikleştirilebilecek neredeyse her şey otomatikleştirilecektir.

Aklın son sınırı Yeni Fikirler YARATMAKTIR… düşünce kalıplarının dışına çıkmaktır. Bu düşünme şekli belli bir disiplin ve sentezleme yetisi gerektirir ama daha önceden düşünülen veya yapılan şeylerle sınırlandırılamaz.

İlk üç düşünce çeşidi bilişseldir. Son ikisi ise başka bireylerin dünyası ile ilgilidir ve bu nedenle de daha sosyal ve duygusaldır.

SAYGI AKLI sadece hoşgörüden daha fazladır. Saygılı insanlar insan çeşitliliğini hoş görürler, başkalarını anlamaya ve onlarla çalışmaya çalışırlar ve bir açıklık ve karşılıklılık atmosferi geliştirirler.

ETİK AKIL saygıya dayalıdır ancak daha soyut bir tutum gerektirir. Etik bireyler çalışan veya vatandaş rollerini kabul ederler. İyi iş yaparlar… kusursuz, ahlaklı ve kişisel olarak anlamlı iş yaparlar. Üstlendikleri görevleri toplumun, bölgelerinin ve dünyanın bir vatandaşı olarak yapıcı, ben merkezli olmayan biçimlerde yerine getirirler.

Bu akıl çeşitlerinin her birinin geliştirilmesinin zor bir iş olduğunu söylemeye gerek yok. Bu akıllar arasında belli bir denge var… örneğin; aşırı saygı yaratıcılığı engelleyebilir. Bu nedenle, bu akıl çeşitlerini birlikte çalıştırmak başlı başına bir sentez işidir.

“Eğitim doğası gereği ve kaçınılmaz olarak insani hedefler ve değerlerle ilgili bir iştir.”

Keşke bu söz bütün politika belirleyicilerin masasında yazsa.

 Howard Gardner

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s